9 października 2020 r. bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach wyłonili laureatów I etapu Ogólnopolskiego Konkursu Rodzinnego „75. Urodziny, czyli Lato z Pippi” zorganizowanego przez Wydawnictwo Jung-off-ska z okazji 75. rocznicy urodzin Pippi, bohaterki książek Astrid Lindgren.  Zadaniem uczestników, dziecka i pełnoletniego członka rodziny, było wykonanie pracy plastycznej lub literackiej inspirowanej postacią i przygodami Pippi.

Celem konkursu było kreatywne spędzanie wolnego czasu przez rodziny, możliwość zaprezentowania zdolności plastycznych i literackich, promocja twórczości Astrid Lindgren, szczególnie najsłynniejszej bohaterki jej powieści - Pippi, propagowanie czytelnictwa oraz postaw społecznych związanych z postacią Pippi, tj. prawa dzieci, pewność siebie, prawo do własnego zdania, otwartość na świat czy równouprawnienie płci.

Prace nadesłano z takich miejscowości jak: Międzyzdroje, Wapnica, Szczecin, Skarbimierzyce czy Bochnia. Komisja składająca się z pracowników biblioteki nagrodziła następujących autorów prac, których jednocześnie zakwalifikowała do II ogólnopolskiego etapu.

W kategorii plastycznej (do 12 lat):

I miejsce – Alicja Stokłosa i Małgorzata Stokłosa

II miejsce – Tymon Czmoch i Konrad Czmoch

III miejsce – Zofia Kępa i Marcin Kępa

W kategorii literackiej (do 16 lat):

I miejsce – Pola Wiktorska i Sebastian Wiktorski

II miejsce – Piort Ruszczyk i Anna Ruszczyk

III miejsce – Piotr Bigus i Marta Bigus

Wyróżnienie – Emilia Czmoch i Aleksandra Czyżak-Czmoch

Nagrody książkowe i drobne gadżety dla laureatów I etapu przekazał Międzyznarodowy Dom Kultyury, za co serdecznie dziękujemy. Nagrody rzeczowe zakupiła Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach.

Wydawnictwo Jung-off-ska ogłosi wyniki ogólnopolskiego etapu konkursu do dnia 14.11.2020 r. na swojej stronie internetowej http://jungoffska.pl.  Do wygrania będą: wypoczynek dla 4 osób w ośrodku Hotel & Spa Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie, bony podarunkowe oraz zestawy książek Wydawnictwa Jung-off-ska.

Poniżej przedstawiamy nagrodzone limeryki w I etapie konkursu:

Gdyby założyć, że krajem jest Willa Śmiesznotka,

Pippi byłaby królową, jej berłem karotka.

Hymnem byłby śmiech,

Skarbcem dziuple drzew,

W piegach zaś flaga, od brzegów do środka.

Miała Pippi piegi i rude warkocze

Siłę słonia i konia, tu was zaskoczę

Sama statkiem w dal wypłynęła

Z odwagi i pomocy słynęła

Uśmiechnięta buzia bez przerwy trajkocze

Pippi Pończoszanka to sympatyczna dziewczynka:

Rude warkocze na głowie i wesoła minka.

Wszędzie słychać jej gromki śmiech

I chętnie rozrabia za trzech!

W Willi Śmiesznotce mieszka ta sprytna panienkaJ

Ruda Pippi z nieznanych stron,

Przyżywa przygód różnych plastron.

Łamie  bykowi dwa rogi,

Policję wyrzuca za progi,

Bo koń i małpa to jej szwadron.

#pippi75 #urodzinypippi #congratspippi #latozpippi #jungoffska #bemorepippi #wdomuzpippi #pippilongstocking