19 kwietnia 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci Justyną Bednarek. Zostali na nie zaproszeni uczniowie młodszych klas ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy.

Autorka z wykształcenia jest romanistką.  Zajmowała się tłumaczeniami z języka francuskiego. Pracowała również w pismach kobiecych jako redaktorka i dziennikarka. Od 2003 roku pisze książki dla dzieci, co było zawsze jej marzeniem. Miłość do książek zaszczepił w niej tato, który opowiadał jej przeróżne historie, gdy była małą dziewczynką. W ten sposób pokochała czytanie książek, a jej wyobraźnia zaczęła bardzo intensywnie pracować. Kiedy Justyna Bednarek zapytała dzieci, czy marzą o zostaniu pisarzem, okazało się, że wielu uczniów pisze własne opowiadania i chce zostać w przyszłości autorami książek. To bardzo ucieszyło naszego gościa.

Pisarka opowiedziała dzieciom, jak powstała jej pierwsza książka pt. „Niesamowite przygody dziesięciu Skarpetek”. Justyna Bednarek w tym czasie została bez pracy i miała mnóstwo wolnego czasu. Postanowiła wtedy napisać książkę. Wysłała do wydawnictwa tekst, który spotkał się z pozytywną oceną. Od  niedawna książka jest w kanonie lektur szkolnych. Aby przybliżyć historię skarpetek, nasz gość przeczytał opowieść o dziesiątej skarpetce, która pomogła odzyskać dobry humor choremu chłopcu w szpitalu. Justyna Bednarek przywiozła ze sobą skarpetki, które odzwierciedlały bohaterów jej książki i były doskonałym rekwizytem podczas czytania opowiadania. Druga część skarpetkowych przygód pt. „Nowe przygody Skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)” również spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Autorka opowiedziała także o książce pt. „Pięć sprytnych kun”, gdzie głównymi bohaterami jest gang sympatycznych kun grasujących na warszawskich Bielanach. Zaskakującą książką okazała się „Pan Kardagan i przygoda z vetustasem”, w której główny bohater poprzez swój bardzo tajemniczy wynalazek wywołuje obrazy z przeszłości. Dzieci mogły również  poznać serię książeczek „Dom”, „Wyprawa” i „Serce” w których bohaterami są dwa kłębuszki kurzu, Kudełek i Grubelek. Justyna Bednarek, podczas wizyty w międzyzdrojskiej bibliotece, opowiedziała o swojej najnowszej książce pt. „Babcocha”. Bohaterka opowiadania to zabawna czarownica, która potrafi cofnąć czas albo zamienić siebie w muchę.

Autorka rozmawiała z dziećmi na temat przygotowania książki do druku. Uczniowie mogli dowiedzieć się, kim jest ilustrator, redaktor czy wydawca. Poznali również, co to jest skład książki i korekta.

Następnie uczniowie mieli za zadanie narysować swoją własną wymyśloną skarpetkę. Powstały przepiękne prace, a wyobraźnia dzieci nie znała granic. Skarpetki zamieniły się w ogrodnika, żołnierza, boksera, fryzjerkę, policjanta, uciekiniera, różę, piłkarza, harcerza, magika, renifera, rozśmieszacza, gwiazdę rocka, pracownika pizzerii itd.

Na zakończenie spotkania dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie z pisarką, wręczyły w podziękowaniu kwiaty i ustawiły się w kolejce po autografy do książek.

Spotkanie zostało sfinansowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2018 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach.

Bibliotekarze