„Ocalić od zapomnienia”, czyli spotkanie
z Danutą Szyksznian-Ossowską „Sarenką”
W ramach obchodów Dnia Kresowego Żołnierza Armii Krajowej w Międzyzdrojach, Miejska Biblioteka Publiczna, przygotowała popołudnie pełne emocji, refleksji i zadumy. Serdecznie zapraszamy mieszkańców i turystów na spotkanie z wyjątkowym człowiekiem – Danutą Szyksznian-Ossowską, żołnierzem AK, które odbędzie się 26 września 2018 r. (środa) o godz. 16.30 – wstęp wolny.

Danuta Szyksznian-Ossowska urodziła się w Krakowie, jednak jej serce częściowo pozostało w Wilnie, gdzie dorastała. W czasie okupacji sowieckiej aktywnie włączyła się do konspiracyjnej organizacji młodzieżowej w Gimnazjum i Liceum im. A. Mickiewicza w Wilnie. W grudniu 1939 roku została zaprzysiężona jako łączniczka o pseudonimie „Szarotka” i pełniła tę funkcję do momentu zajęcia Wilna przez Niemców. Następnie działała jako „Sarenka” w grupie łączniczek o kryptonimie „Kozy” u „Jelonka” (ppor.  S.Kiałka) szefa Kwatermistrzostwa Komendy Okręgu ZWZ-AK. Pod koniec grudnia 1944 roku została aresztowana przez NKGB i po ciężkim śledztwie osądzona zaocznie na 10 lat łagrów w ZSRR. Jest honorową obywatelką Międzyzdrojów oraz „Szczecinianką 2011 Roku”. Za swoją działalność została odznaczona min. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. W 2018 roku głosami internautów została wybrana Kobietą Roku „Głosu Szczecińskiego”, co świadczy o tym, jak szanowanym człowiekiem jest pani Danuta, i że jej działania nie idą na marne. Pomimo swojego wieku nadal jest pełna energii i życia. Pisze książki, aby ocalić od zapomnienia swoje wspomnienia i przekazać historię dalszym pokoleniom.
Podczas spotkania odbędzie się premiera książki pt. „Wileńska łączniczka AK. Z  Danutą Szyksznian-Ossowską „Sarenką” rozmawia Magdalena Semczyszyn”, która jest wywiadem – rzeką. Pani Danuta opowiada w niej o wojnie, Wilnie, a także swoich powojennych losach. Pomimo tragicznych wydarzeń i doświadczeń, które odcisnęły piętno na jej życiu, pozostała osobą pogodną i otwartą.  Każde spotkanie z „Sarenką” to ogrom wzruszeń i emocji, ale również radość, że możemy jej posłuchać, dlatego serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe spotkanie – emocje gwarantowane!
Organizatorami spotkania są: Gmina Międzyzdroje, Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin ,Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło nr 19.