Za nami ferie zimowe 2019. Dzieci licznie uczęszczały na zajęcia do "Kreatywnej pracowni plastycznej" w Bibliotece w Międzyzdrojach, gdzie propagowaliśmy czytelnictwo, kreatywne spędzanie wolnego czasu poprzez zabawy edukacyjne, plastyczne i ruchowe.

Obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Bibliotekarze, Ania Piecyk i Szymon Głod, przygotowali prezentację multimedialną pt. "Fascynujący świat dinozaurów", a dzieci wykonały makiety rodem z prehistorycznego świata pełne bujnej roślinności i groźnych dinozaurów. Mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Anią Piecyk i Jolantą Nyrkowską. Autorki opowiedziały o swoich książkach, przeczytały kilka wierszy i odpowiedziały na pytania dzieci. Po spotkaniu każdy uczestnik otrzymał bezpłatny egzemplarz "Zimowych opowieści" wraz z dedykacją. Książki zostały sfinansowane przez Gminę Międzyzdroje. Trzeci dzień ferii zimowych odbył się w Hali sportowej pod hasłem „Z Falą na sportowo”. Zajęcia poprowadziła Andżelika Gałecka. Nad całością zabaw pieczę sprawował Prezes Klubu Sportowego „Fala” Jacek Schabowski i Zastępca Błażej Karasiewicz. Nieocenioną pomoc podczas konkurencji sportowych okazały siatkarki z tego klubu: Julia Bączek, Patrycja Żur i Wiktoria Sokół. Pierwszą zabawą była gra w skaczące żabki. Następnie dzieci brały udział w torze przeszkód z kręglami i kijami do unihokeja. Była także konkurencja z opaskami na oczach, gdzie trzeba było wykazać się zaufaniem do swojego opiekuna. Zabawy z chustą Klanza i gra „Wieża” to nauka precyzji, współdziałania w grupie i umiejętności manualnych. Wszyscy chętnie brali udział w konkurencji „Rurociąg”. Zabawa „Pinokio” z wykorzystaniem taśmy klejącej to także pełna emocji zabawa integracyjna. Strzelanie karnych zakończyło sportowe aktywności na Hali sportowej. Finałem zabaw było wręczenie pamiątkowych medali wszystkim „małym” sportowcom. W czwartym dniu ferii dzieci uczęszczające do Kreatywnej Pracowni Plastycznej w naszej Bibliotece miały okazję uczestniczyć w zabawach edukacyjnych zorganizowanych przez Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego. Na najmłodszych czekały atrakcje, takie jak „Tajniki Sztuki Mikroskopowania” czy warsztaty plastyczne. Zajęcia z mikroskopem poprowadził Michał Szweik. Uczestnicy poznali zasady działania mikroskopu i historię powstania tego urządzenia. Poprzez szkła mikroskopowe mali odkrywcy obejrzeli w dużym powiększeniu ususzone liście, kawałki mchu i porostów leśnych. Na specjalnych szkiełkach mogli zaobserwować fragmenty mikroorganizmów, które gołym okiem byłyby niewidoczne. Dzieci mogły także wykonać kolorowe obrazki na tekturowych talerzykach wykorzystując gałązki, szyszki, makaron, pestki słonecznika, dyni, maku, kuskusu czy soli gruboziarnistej. Powstały motywy roślinne, zwierzęta leśne i owady w kolorowej oprawie z brokatu i farb. Warsztaty poprowadziły panie Anna Mysińska, Anna Bajor i Elżbieta Waliszewska-Lorent. Anna Mysińska zabrała wszystkich na spacer po muzeum i opowiedziała o ekspozycji Wolińskiego Parku Narodowego. Nasi zwiedzający zobaczyli wiele gatunków fauny i flory, które żyją w Wolińskim Parku Narodowym.

W drugim tygodniu ferii gościliśmy członków Stowarzyszenia „Archeozdroje”. Poprowadzili oni kurs tkania na krosnach współczesnych. Dzieci chętnie uczyły się pod okiem prowadzących: Jolanty Szarłowicz, Renaty Szarłowicz i Aleksandry Miodońskiej. Aleksander Miodoński zaprezentował grę „Hnefatafl” – tzw. szachy wikingów i grę „Młynek”. Wtorek upłynął pod hasłem „Bezpieczeństwo”. Helena Piątek, instruktor szkolenia psów ze szkoły „Szkoła na 6 łap”, poprowadziła zajęcia wspólnie ze swoim czworonożnym pupilem Amorem. Podczas pokazu „Jak bawić się z psem – bezpieczeństwo dziecka i psa” zobaczyliśmy sztuczki i psie zabawy z rekwizytami oraz nauczyliśmy się podstawowych komend w tresurze psa.  W czwartek udaliśmy się do Kina Eva na film pt. „Ralph Demolka w Internecie”. Podczas warsztatów plastycznych dzieci robiły makiety „Świat dinozaurów”, „Latarnia morska na wyspie”, zakładki do książek, witraże z koralików Hama, gniotki antystresowe, warcaby z filcu, walentynkowe serca, maski karnawałowe. Uczestnicy zajęć ozdabiali rury, które służyły nam do zabaw animacyjnych na hali sportowej, szkatułki na „tegesy” i „tentegi”, które zabrali do domu na pamiątkę miło spędzonego czasu. Uczyliśmy recyklingu, powstały piękne łapacze snów. Bawiliśmy się w portrecistów i graliśmy w kapsle na wielkoformatowym torze przeszkód. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnego czytania bajek, mini-dyskoteki i konkursów na najlepsze streszczenie opowiadania.  Wtorkowe popołudnia dzieci spędzały przy grach planszowych w ramach zajęć „Gry bez prądu”. Bibliotekarze: Małgorzata Olborska i Szymon Głod, ujawnili swoje aktorskie talenty odgrywając scenki z bajki autorstwa Petera Carnavasa pt. „O dzieciach, które kochają książki”. Narratorem w spektaklu była Ania Piecyk. Dzieci nagrodziły bibliotekarzy gromkimi brawami i owacjami na stojąco.

Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji ferii i poświęcony czas rodzicom, dziadkom, babciom, wolontariuszom, Paniom Jolancie Nyrkowskiej i Annie Piecyk, Pani Helenie Piątek ze szkoły dla psów „Szkoła na 6 łap”, Pani Joannie Mrowińskiej Komorowicz z Lunapark Komar, członkom Stowarzyszenia „Archeozdroje”, członkom Klubu Sportowego „Fala”. Pani Dyrektor SP nr 1, Iwonie Banachowicz, jesteśmy wdzięczni za bezpłatne udostępnienie Hali sportowej, pracownikom Kina Eva za gościnę. Gorące słowa "Dziękujemy" należą się również pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej: Pani Kierownik, Elżbiecie Jakubiak i Pani Małgorzacie Musialskiej za zakup materiałów plastycznych w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2019. Serdeczne podziękowania składamy Dyrektorowi Wojciechowi Zysce i wszystkim pracownikom Wolińskiego Parku Narodowego za umożliwienie bezpłatnego spotkania z przyrodą i ekologią.

Zapraszamy do oglądania wystawy zdjęć i prac dzieci, które powstały podczas ferii zimowych. Wystawa potrwa do 15.03.2019 r.