PRZEDŁUŻENIE KONKURSU PLASTYCZNEGO


STOP UZALEŻNIENIOM!


10 grudnia 2009 Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała warsztaty poświęcone uzależnieniom wśród młodzieży pt. "Stop uzależnieniom", w których wzięła udział klasa 2 "a" z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Międzyzdrojach. Młodzież przyszła na spotkanie o godz. 8.00 wraz ze swoim opiekunem - Panią Moniką Kielar. Podczas części powitalnej, wszyscy usiedli w kręgu, aby dokończyć zdania określające swoje samopoczucie, zadowolenie i dumę. Młodzież podeszła do tego zadania odpowiedzialnie i odpowiedzi, zwłaszcza dziewczyn, były bardzo przemyślane. Później nawiązała się dyskusja na temat rodzajów uzależnień. Młodzież wypisywała na przygotowanej planszy wszystkie uzależnienia, o których słyszeli lub zaobserwowali wśród swoich znajomych. Następnie pani Anna Piecyk - bibliotekarka, która przygotowała warsztaty, przedstawiła profesjonalny schemat uzależnień dotyczący kobiet i mężczyzn. Młodzież z zainteresowaniem słuchała o tanoreksji - uzależnieniu od opalania, o bigoreksji - patologicznej dbałości o muskulaturę, czy o ortoreksji - jedzeniu tylko tych produktów, które uzależniony uzna za zdrowe. Kolejnym punktem zajęć było stworzenie portretu osoby uzależnionej. Klasa została podzielona na dwie grupy. Chłopcy dostali za zadanie opisać narkomana a dziewczyny alkoholika. Trzecią grupę reprezentowały Panie z biblioteki i Pani Monika, które miały stworzyć portret nikotynika. Każda grupa na koniec musiała zaprezentować swoje prace. Kapitanem grupy chłopców został Patryk Rychter i Patryk Sawicki, dziewczyny były reprezentowane przez Kamilę Szymochę i Olę Barygę, zaś w imieniu zespołu Pań wystąpiła Pani Edyta Romaszko. Dużym zainteresowaniem cieszyło się odgrywanie scenek sytuacyjnych. Kilka osób zgłosiło się na ochotnika, aby odegrać niedokończoną scenkę i wybrnąć z danej sytuacji. Zadanie miało na celu nauczyć tych młodych ludzi mówić "nie" w trudnych i mało komfortowych dla nich sytuacjach. Wszystkie osoby perfekcyjnie poradziły sobie z tym zadaniem. Aby zachęcić młodzież do sięgnięcia po pozycje książkowe panie bibliotekarki zaprezentowały kilkanaście tytułów dostępnych w wypożyczalni, które warte były polecenia młodym ludziom. Po tej prezentacji wiele osób zainteresowało się książkami i nawet wypożyczyło kilka pozycji. Na sam koniec zajęć młodzież została poproszona o rozwiązanie krzyżówki, która dotyczyła uzależnień. Był to mały sprawdzian z tego, co zapamiętali z zajęć. Po niewielkich trudach udało się odczytać hasło, które brzmiało: NIE ZAŻYWAM, TO SZKODZI!!!

 

Międzyzdrojskie Stowarzyszenie "Rodzina"


3 grudnia 2009 Międzyzdrojskie Stowarzyszenie "Rodzina" oficjalnie zainaugurowało swoją działalność. Impreza odbyła się w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie, zaś współorganizatorami byli: Szkoła Podstawowa Nr 2 w Wapnicy, Gimnazjum Nr 1 w Międzyzdrojach, Technikum Hotelarskie w Międzyzdrojach i Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach. Głównym punktem całej uroczystości było wręczenie nagród laureatom konkursu na logo Stowarzyszenia. Pomysłodawcą logo i zdobywcą nagrody głównej został Filip Gąsienica z Gimnazjum Nr 1 w Międzyzdrojach. Wyróżnienia otrzymali: Daria Garbiec, Martyna Celińska, Eunika Gąsienica i Dominika Walczak. Dodatkową nagrodą dla laureatów była "chwila poezji" - wiersze w wykonaniu Michała Kowalewskiego ucznia Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach. Kolejnym punktem programu była prezentacja multimedialna zawierająca "historię" powstania, dotychczasowe działania Stowarzyszenia, połączona z quizem dotyczącym celów statutowych. Zadaniem gości było dopasowanie do rysunków dzieci poszczególnych zadań, jakie za cel przyjęło Stowarzyszenie "Rodzina". Prezentację i quiz poprowadziła Monika Ratajczyk. Wszyscy zebrani, by dać upust swojej żyłce hazardzisty, z niecierpliwością czekali na aukcję prac wykonanych przez międzyzdrojskich przedszkolaków, uczniów szkół w Wapnicy i Międzyzdrojach pod kierunkiem Pani Doroty Migacz, Ewy Lewandowskiej, Agnieszki Rudnickiej - Kot, Malwiny Żardeckiej, Justyny Laskowskiej i pracowników biblioteki. Aukcję świetnie poprowadziły uczennice Gimnazjum Nr 1 w Międzyzdrojach: Aurelia Modzelewska i Aleksandra Baryga , nad całością czuwał niezastąpiony Pan Andrzej Mleczko, który co chwilę okraszał humorem wypowiedzi Aurelii i Oli. Najwyżej wylicytowaną pracę - choinkę z szyszek autorstwa dzieci z Wapnicy wylicytowała Pani Tamara Starachowska. Dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Międzyzdrojach okazała się "najwytrwalszym graczem" w naszej licytacji, wylicytowana przez nią praca została sprzedana za 130,00. Pozostałe prace dzieci zostały wylicytowane przez gości za łączną kwotę: 664,00, która została przekazana na rzecz Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia "Rodzina". Do 23 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej można zakupić prace dzieci: kartki świąteczne, aniołki, broszki, maski karnawałowe i inne, by wesprzeć Stowarzyszenie "Rodzina". Na zakończenie imprezy wszyscy goście zostali zaproszeni na tort, oczywiście z wizerunkiem naszego Stowarzyszenia.

 

Piraci atakują!


Od 24 do 27 listopada 2009 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyły się zajęcia plastyczno-literackie z udziałem dzieci z Przedszkola "Morskie Skarby". Tematyka zajęć dotyczyła "piratologii". Przez cztery dni o godzinie 9.00 do biblioteki przychodziły przedszkolaki z następujących grup: Rybacy, grupa "0", Marynarze, Muszelki. Panie bibliotekarki przebrane za piratów witały rozradowanych gości w drzwiach biblioteki.
Pierwszym punktem całego spotkania była prezentacja bajki pt "Bolek i Lolek poszukiwacze skarbów", wyświetlona i odczytana z podziałem na role przez perfekcyjnie przygotowane panie z biblioteki. Po wysłuchaniu bajki, Kapitan Kidd, czyli Pani Dyrektor Andżelika Gałecka, przedstawiła dzieciom swoją piracką załogę, która składała się z Kuka Czarnej Mary, Bosmana Szalonej Anne, Nawigotora Barbarossy i Chłopca okrętowego Calico Jacka i opowiedziała o rekwizytach związanych z piratami i ich statkami pirackimi. Czytelnia biblioteki na te 4 dni zmieniła się w bezludną wyspę, na której piraci ukryli skarb i do której przybił nasz statek wraz z przedszkolną załogą. Pirackie gadżety Dyrektor biblioteki wypożyczyła od Pana Piotra Kostka. Wszystkie dzieci z przejęciem słuchały opowieści o tym dlaczego piraci naszą opaskę na jedno oko, dlaczego kuk ma osmoloną twarz lub dlaczego chłopiec okrętowy cały czas musi szorować okręt. Przedszkolakom podobały się ogromne skrzynie, prawdziwe lampy, kompasy, stare mapy, pirackie flagi, lunety, jednak największą furorę zrobiła "szczekająca" papuga Lodzia, ulubienica Kapitana. Każde z dzieci chciało choć przez chwilę pobyć piratem, ci odważniejsi krzyczeli Ahoj! Ahoj Kapitanie! Widzę ląd! Ahoj widać statek piracki...
Następnym punktem spotkania było odgadnięcie, gdzie ukryty jest klucz do starej skrzyni, w której znajdowała się niespodzianka dla gości. Po wskazówkach ukrytych w butelce, lampie i kompasie, dzieci odgadły, gdzie znajduje się klucz (a był on przy kole sterowym) i otworzyły ogromną skrzynię. W środku znajdowały się prawdziwe morskie skarby - figurki gipsowe w kształcie ryby i muszli, które przedszkolaki musiały pomalować farbami i ozdobić kolorowymi brokatami.
Po zajęciach plastycznych goście zostali zaproszeni na poczęstunek i krótką sesję zdjęciową. Na pamiątkę panie nauczycielki wpisały się do kroniki biblioteki a Kapitan Kidd każdej grupie wręczył dyplomy, na których znajdowała się stara piracka mapa, być może prowadząca do kolejnych skarbów?...
Dzieciaki spisały się fantastycznie! Wszyscy uczestniczyli w zabawach i byli bardzo zadowoleni, że zostali zaproszeni na piracką wyspę, nie mogąc się już doczekać kolejnych spotkań w bibliotece. Hmm następnym razem może Indianie albo kowboje...

 

Spotkanie autorskie z Panią Ireną Matuszkiewicz


6 listopada 2009 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Panią Ireną Matuszkiewicz. Tym razem pracownicy biblioteki zmienili czytelnię w przytulną kawiarenkę - stoliki z krzesłami, na stolikach świeczniki, tak żeby przyjemniej i wygodniej było rozmawiać z pisarką, pić kawę i zajadać tort. Na spotkanie przyszło ok 30 osób - czytelniczki z Dyskusyjnego Klubu Książki, które nie opuszczają żadnego spotkania autorskiego, jakie odbywa się w Międzyzdrojach, mieszkańcy Międzyzdrojów oraz turyści.
Pani Irena Matuszkiewicz debiutowała w wieku 50 lat, przyczyniła się do tego choroba, przez którą Pani Irena nie mogła już pracować jako dziennikarka. Musiała znaleźć sobie inne zajęcie. Zaczęła od pisania opowiadań do takich gazet jak "Sekrety serca" , "Z życia wzięte". Jednak objętość 3-5 stron to za mało, gdy zaczęło się lubić swoich bohaterów. Postanowiła więc wydać książkę - "Agencję złamanych serc" i tak do tej pory powstało 11 książek. Aktualnie Pani Irena pracuje nad kolejną książką "Szepty", która ma zamykać trylogię, ma to być kontynuacja książek "Przeklęte, zaklęte" i "Przebudzenie". W swoim dorobku Pani Matuszkiewicz ma 1 książkę dla młodzieży "Apetyt na kwaśne winogrona". Przy pisaniu tej książki, nad językiem czuwał jej nastoletni wnuk i jego paczka przyjaciół. Pani Irena ma bardzo ciekawe hobby - rozpieszczanie wnuków, robienie nalewek, jej specjalnością jest nalewka z pigwy, robienie biżuterii z półszlachetnych kamieni, oraz robienie pięknie ozdabianych rodzinnych albumów.

Pani Irena pięknie opowiadała o tym jak ze zgłębiania biografii, często niepełnych, powstaje powieść, tak jak układanka - w pewnej chwili strzępy wielu życiorysów zaczynają składać się w przepiękną historię o ludziach kiedyś żyjących. Pani Irena sama przyznała, że jej książki to nie tylko literatura łatwa i przyjemna, faktem jest, że takimi książkami debiutowała, bo jak sama przyznała literaturą "trudną" ciężko jest przebić się na rynku wydawniczym. "Przebudzenie", "Przeklęte, zaklęte" poruszają trudne tematy, opowiadają historie ludzi kiedyś żyjących przesiedlonych ze wschodu. Podczas wielu spotkań zdarzało się Pani Irenie, że przychodził po autograf potomek któregoś z jej bohaterów - te momenty dostarczają jej wielu wzruszeń, ale i dają satysfakcję, że "ocala czyjeś życie od zapomnienia". Pani Irena twierdzi że z całego procesu pisarskiego właśnie spotkania z czytelnikami dodają jej skrzydeł i są dla niej źródłem wielu pozytywnych emocji.

Zapytana przez czytelniczkę czy czuje się kobietą spełnioną - Pani Irena odpowiedziała, że tak. Ma 2 córki, wnuki, kochającego zięcia - to ten Pan który bierze wolne w pracy i jeździ z Panią Ireną na wszystkie spotkania autorskie. Kiedyś na spotkania jeździła z mężem... po jego śmierci w podróżach towarzyszy jej zięć. Pani Irena mieszka we Włocławku, ale wspólnie z mężem wybudowali sobie dom nad jeziorem ( taki piękny z krużgankiem...) dom otwarty dla wszystkich. To było ich wspólne marzenie, które udało im się zrealizować. Sama przyznała, że po śmierci męża długo nie mogła tam jeździć, ale teraz ten dom to jej azyl.

Pani Irena kocha literaturę rosyjską, z literatury polskiej ceni Orzeszkową - "Nad Niemnem" oraz literaturę Krystyny Kofty i Joanny Chmielewskiej. Zdarzyło się, że jej kryminały m.in. "Seryjny narzeczony" lub "Nie zabijać pająków" porównywano do kryminałów Chmielewskiej, że niby obie Panie mają podobne poczucie humoru. Pani Irena śmiała się i stwierdziła, że może i coś w tym jest, bo i ona i Chmielewska urodziły się 2 kwietnia.

Spotkanie z Panią Ireną Matuszkiewicz trwało 2,5 godziny...

 

Spotkanie autorskie z Panią Ireną Matuszkiewicz


Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprasza na spotkanie autorskie z Panią Ireną Matuszkiewicz, które odbędzie się 6 listopada (piątek) o godz. 18:00


Spotkanie autorskie z Panią Moniką Szwają


17 września 2009 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z Panią Moniką Szwają. Do biblioteki przybyli nie tylko członkowie międzyzdrojskiego DKK, ale również mieszkańcy Międzyzdrojów, Stargardu Szczecińskiego, Dziwnowa, Wolina, jak i turyści z dalszych zakątków Polski np. Pani Katarzyna z Lublina - wierna fanka literatury Pani Moniki.
Pisarka na wstępie podkreśliła, że odpowiada na wszystkie pytania, z wyjątkiem tego - ile waży. Podczas spotkania poruszono wiele tematów. Pani Monika Szwaja opowiadała o swoim warsztacie psarskim, o tym jak z przyjaciółmi założyła wydawnictwo SOL, swoich pasjach muzycznych, filmowych. Zaskoczyła wszystkich przybyłych stwierdzeniem, że woli odpoczywać nad naszym Bałtykiem, niż na Karaibach i że kocha Międzyzdroje, do których często wpada na "świeżutką rybkę" Pisarka sama określiła siebie jako patriotkę lokalną, więc nikogo nie powinien dziwić fakt, że akcja wielu powieści Pani Moniki rozgrywa się w Szczecinie, ale wiele wątków osadzonych jest właśnie w Międzyzdrojach czy Lubinie np.: "Dom na klifie" czy "Gosposia prawie od wszystkiego".
Pani Monika jest autorką 11 powieści z happy endem. Pytana dlaczego wszystkie jej powieści kończą się szczęśliwie odpowiadała, iż podczas swojej pracy reporterskiej wiele napatrzyła się na krzywdę ludzką, którą musiała rzetelnie relacjonować. W swoich książkach sama tworzy swoich bohaterów i świat, porusza wiele trudnych tematów jak: rasizm czy prostytuowanie się młodych dziewcząt, ale mimo to chce by jej książki były optymistyczne.
Podczas spotkania Pani Monika zdradziła o czym będzie jej nowa książka "Zupa z ryby fugu". Autorka historię pewnego młodego małżeństwa ma już w głowie i wie, że w przypadku tej książki będzie trudno z happy endem. O czym nowa książka Pani Szwaji - to zostaje słodką tajemnicą pisarki i uczestników spotkania.
Spotkanie w Międzyzdrojach trwało 3 godziny, rozmowom przy kawie i torcie nie było końca, zwłaszcza, że wielu czytelników przyszło po autografy z całymi pakietami książek Pani Moniki.

 

Spotkanie autorskie z Panią Moniką Szwają


Spotkane autorskie z Panią Moniką Szwają, odbędzie się u nas 17 września o godz. 18:00

 

Monika Szwaja - spotkanie autorskie


Wakacyjny kiermasz "książka za 1 zł"


Czerwiec / sierpień 2009
Wakacyjny kiermasz "książka za 1 zł" rozpoczął się w tym roku od 15 czerwca i trwał do 14 sierpnia. Sprzedaliśmy ok. 4 tys. książek. Kwota ta zasiliła budżet instytucji i zostanie wydana na zakup nowych książek. Kiermasz od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców jak i turystów, którzy na kiermaszu mogą kupić podręczniki szkolne, bajki, lektury, kryminały, beletrystykę... Przez cały rok gromadzimy od mieszkańców książki, które im są już nie potrzebne. Wakacyjnemu kiermaszowi od lat przyświeca reguła : Co dla niektórych jest zbędną lekturą dla innych okazuje się cennym "białym krukiem". Kiermasz to również doskonała forma propagowania czytelnictwa - na książkę za 1 zł przecież stać każdego. Do zobaczenia za rok na kolejnym kiermaszu.

 

Wystawa haftów Pani Janiny Bagrowskiej


Lipiec / sierpień 2009 - Wystawa haftów Pani Janiny Bagrowskiej
Po raz kolejny przepiękne obrazy "igłą malowane", autorstwa Pani Janiny Bagrowskiej, zdobią ściany czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach. Pani Janina jest zaprzyjaźniona z biblioteką i już planuje kolejną wystawę swych prac w roku 2010 - tym razem będą to hafty "miniaturki". Pani Bagrowska jest autorką nie tylko haftów o tematyce florystycznej, na swoim koncie ma również haftowane obrusy, obrazy sakralne, komże dla kościoła, sztandary i stroje dla niemieckiego zespołu ludowego. Artystka urodziła się w 1941 roku, jej dorobek artystyczny to ponad 100 prac. Część prac została skradziona i spłonęła w pożarze. Twórczość Pani Janiny Bagrowskiej można było podziwiać na wielu wystawach w kraju i za granicą, do 31 sierpnia można oglądać hafty artystki z Międzyzdrojów w czytelni biblioteki.

 

Spotkanie autorskie z Hanną Kowalewską


10 czerwca 2009 roku w z Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z Hanną Kowalewską. Na początku spotkania Pani Hanna przeczytała fragment książki "Julita i huśtawki" - swojej najbardziej osobistej książki opowiadającej o czasach PRL-u. Jak mówiła autorka są w niej zawarte wszystkie smaki i zapachy tamtych czasów. Pisarka najwięcej czasu poświęciła pytaniom związanym ze swoim warsztatem pisarskim. Kilkakrotnie podkreślała, że pisanie - tworzenie literatury jest dla niej autoterapią. Zaczęła pisać jako nastolatka, najpierw wiersze, opowiadania dopiero później scenariusze i powieści.
Sama autorka śmiała się opowiadając o tym jak tworzy. Pisze bardzo chaotycznie - w jednym czasie ma "pozaczynane" różne teksty. Gdyby nie zapanowała nad tą swoją chaotycznością i nie nauczyła się systematyczności to chyba żadna z jej książek nie trafiłaby do czytelników. Gdy zaczyna pisać książkę, prawie zawsze zna jej zakończenie. Wyjątkiem jest "Kompleks Minotaura" - książka, którą Pani Kowalewska pisze już kilka lat i nie wie jak ją zakończyć. Czeka, aż zakończenie podpowie jej samo życie.
Pani Hanna uwielbia pisać w łóżku, wybawieniem był dla niej laptop, gdyż nie znosi ręcznie nanosić poprawek. Pisze głównie w nocy, potrafi kilka razy budzić się jak najdzie ją jakaś wena, myśl, słowo, którego długo szukała. Pisze przy filiżance kawy ( kawa to dla niej nagroda za pisanie).
Hanna Kowalewska na liczną rodzinę - aż 6 sióstr, dlatego też kobiety w jej książkach to takie silne osobowości. Z przykrością stwierdziła, że wiele osób nie wierzyło w jej talent. Pracowała jako nauczycielka, bibliotekarka, ale ciągłe czuła, że to nie to, co chciałaby robić w życiu. Wiele zawdzięcza rodzicom, głównie to, że pozwolili jej na "długą" samorealizację. Wspierali ją finansowo do czasu aż zdobyła prestiżową nagrodę za książkę "Tego lata, w Zawrociu". Od tego momentu zyskała uznanie krytyków i rzeszę wiernych fanów. Szybko na rynku pojawiły się kolejne jej książki: "Góra śpiących węży", "Maska arlekina", "Kapelusz z zielonymi jaszczurkami", "Letnia akademia uczuć"...
Pani Hanna o swoim życiu mówiła: "Całe moje życie to zbieg dobrych wydarzeń." Podkreśliła, że otaczają ją same dobre dusze. Opowiedziała zabawną anegdotę sprzed kilku lat, jak na Dworcu Centralnym w Warszawie w jednej z knajpek pokazywała fragmenty swoich książek przyjaciółce. Całej tej sytuacji przyglądał się jakiś mężczyzna z dzieckiem. Po jakimś czasie podszedł do nich ów mężczyzna i przedstawił się jako wydawca książek... można się tylko domyśleć, jaki był ciąg dalszy tej historii.
Hanna Kowalewska jest także autorką słuchowisk, inscenizacji teatralnych a nawet scenariusza do 13-odcinkowego serialu ( Hanna Kowalewska ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Marii Składowskiej-Curie w Lublinie ale i Studium Scenariuszowe przy PWSF w Łodzi )
Przed swoimi czytelnikami odkryła, iż zawsze marzyła by zostać baletnicą, w młodości miała również przygodę z malarstwem surrealistycznym. Z nostalgią opowiadała o zapachu kwiatów i traw, jaki roznosi się w powietrzu w pobliżu jej rodzinnego domu w Wysokiem Mazowieckiem, dokąd ucieka, by tworzyć. Twierdzi, iż rytm "pędzącej" Warszawy, gdzie mieszka na co dzień, nie współgra z jej wewnętrznym rytmem. Pani Hanna Kowalewska pokazała podczas spotkania w Międzyzdrojach, że jest wrażliwą artystyczną duszą.
Spotkanie z Hanną Kowalewską trwało prawie 3 godziny, po spotkaniu był tort, sprzedaż książek Pani Hanny, dedykacje, autografy i pamiątkowe zdjęcia.

 

Tydzień Bibliotek - zajęcia plastyczno-literackie dla przedszkolaków pt.: "RYBKA DOROTKA"


14 i 15 maja w Bibliotece Miejskiej w Międzyzdrojach odbyły się spotkania z przedszkolakami w ramach Tygodnia Bibliotek. Zaprosiłyśmy dwie grupy "Marynarze" i "Muszelki", były to dzieci w wieku pięciu lat.
Naszym przewodnim tematem był Dzień Mamy, ale mimo to skupiliśmy się na książce pt. "W przedszkolu" z serii Sezamkowy Zakątek. Okazało się, że wszystkie dzieci doskonale znały bohaterów tej bajki i chętnie wysłuchały opowiadania połączonego z projekcją ilustracji na rzutniku multimedialnym. Uznałyśmy, że przeczytanie bajki będzie bardziej interesujące, jeśli użyjemy naszych pacynek z Ulicy Sezamkowej. To była dopiero niespodzianka! Każdy chciał chociaż raz potrzymać pacynki i jak się okazało, dzieci świetnie potrafiły je "ożywiać". Wcielały się w daną postać zmieniając głos i poruszając pacynką.
Po rozmowie z panią dyrektor, uznałyśmy, że można byłoby stworzyć Dyskusyjny Klub Książki dla przedszkolaków, aby już od najmłodszych lat zaszczepiać u dzieci chęć czytania książek, rozmawiania o wspólnie przeczytanych historiach.
Po małej prezentacji głównych bohaterów opowiadania, przedstawiliśmy jeszcze jednego naszego gościa, a była nim RYBKA DOROTKA, która występowała w bajce. Prawdziwa złota rybka w szklanej kuli wzbudziła niemałe zainteresowaniem dzieci. Przedstawienie czas zacząć! Dzieci śmiały się, klaskały i widać było, że były bardzo przejęte opowiadaniem. Jak na pięciolatki były bardzo wytrwałe!
Kolejnym punktem naszego spotkania były zajęcia plastyczne - robienie korali na Dzień Mamy. Wspólnie porozmawialiśmy o tym ważnym dniu i o prezentach, jakie można wręczyć ukochanej mamie. Każdy dostał żyłkę, kolorowe makarony i mógł stworzyć piękną biżuterię. Większość dzieci zrobiła po dwa komplety korali, aby móc wręczyć również swojej Pani przedszkolance lub Pani z biblioteki. Korale ozdobiły również szyje naszych pacynek - Elmo, Grovera, Erniego i śmietnikowego Oskara.
Po owocnych zajęciach plastycznych przyszedł czas na poczęstunek i pamiątkowe zdjęcia. Wszystkie dzieci były zadowolone z pobytu w naszej bibliotece.

 

"DZIEŃ MAMY"- SPOTKANIE Z DZIEĆMI


11 i 12 maja 2009 r. w Bibliotece Miejskiej w Międzyzdrojach odbyły się zajęcia z dziećmi ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach i ze Świetlicy Środowiskowej w Wapnicy, które zostały zorganizowane z okazji Dnia Matki w połączeniu z zajęciami w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
Na początku przedstawiłyśmy im krótko historię święta Dnia Matki. Następnie przeczytałyśmy opowiadanie pt. "Kochani starzy". Dzieciaki uważnie słuchały a później wspólnie dyskutowaliśmy na temat rodziny - jaka według nich jest szczęśliwa rodzina i czy tylko mama jest w niej najważniejsza. Każdy opowiedział o swojej rodzinie i o tym, jak bardzo kocha mamę. Był to bardzo dobry wstęp do następnego opowiadania, które nosiło tytuł "Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham". Podzieliłyśmy uczniów na grupy i każda z grup miała wymyślić zakończenie przeczytanej historii.
Drugą częścią spotkania były zajęcia plastyczne, które również miały związek z Dniem Matki. Pracownicy biblioteki przygotowali broszki z gipsu, które dzieci miały pomalować farbami i ozdobić brokatami. Broszki będą wspaniałym prezentem dla mam z okazji ich święta.
Wszyscy świetnie się bawili. Dzieci miały wielką frajdę malując gipsowe broszki. Każdy malował jedną dla mamy, drugą na aukcję dla Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia "Rodzina". Powstały prawdziwe arcydzieła, każda broszka była wyjątkowa i niepowtarzalna.
Po zakończeniu zajęć plastycznych zrobiliśmy sesję zdjęciową, która zawsze jest atrakcyjnym punktem naszych spotkań z dziećmi. Oczywiście każdy nie mógł doczekać się słodkiego poczęstunku - ciacha i cukierki są przecież najlepsze!!!
Wszyscy wyszli bardzo zadowoleni z zajęć w naszej bibliotece. Najbardziej podobało się dzieciom malowanie broszek dla swoich mam no i oczywiście tych na aukcję. W ten sposób każde dziecko poczuło się ważne, gdyż swoją pracą pomogą innym dzieciom - podopiecznym stowarzyszenia.

 

Finał konkursu pt.:
"Nie trzeba szukać przygody. Przygoda zjawia się sama"


13 maja 2009 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się finał konkursu pt.: "Nie trzeba szukać przygody. Przygoda zjawia się sama". Konkurs został zorganizowany w związku z przypadającą w tym roku 80 rocznicą urodzin Zbigniewa Nienackiego - autora Książek o Panu Samochodziku.
Konkurs polegał na nadesłaniu jednej pracy plastycznej, której inspiracją byłaby książka o Panu Samochodziku. Nadesłano 66 prac z takich miast jak: Świnoujście, Gryfino, Międzyzdroje, Wapnica, Wolin, Ładzin, Wysoka Kamieńska, Stargard Szczeciński. Gościem honorowym na rozdaniu nagród był Arkadiusz Niemirski - kontynuator książek o Panu Samochodziku.

Jury konkursu w składzie:
1.Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Międzyzdrojach, Dyrektor Domu Wczasów Dziecięcych Pani Beata Kiryluk
2.Pani Julianna Rogowska - malarka, dziennikarka "Pomorzanina", poetka, historyk, autorka książek o regionie
3.Pani Anna Starosta - Dziennikarka "Głosu Szczecińskiego"
4.Zastępca burmistrza Międzyzdrojów Pan Mateusz Flotyński
5.Dyrektor i pracownicy MBP w Międzyzdrojach

Nagrodziło i wyróżniło 22 prace następujących osób:

Kategoria: Szkoły Podstawowe
I miejsce: Dominika Harkot ze Szkoły Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej
I miejsce: Sebastian Kurczak ze Szkoły Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej
II miejsce: Dominika Żemier z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie Szczecińskim
II miejsce: Joanna Szmaja ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Gryfinie
III miejsce: Marcelina Zarzycka ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Gryfinie
III miejsce: Karolina Malec ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Wapnicy
III miejsce: Michalina Rychłowska ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach

Kategoria: Gimnazjum
I miejsce: Michał Nakoniczewski z Gimnazjum Nr 1 w Międzyzdrojach
II miejsce: Justyna Bogdan z Gimnazjum Nr 1 w Gryfinie
III miejsce: Samuel Seniw z Międzynarodowego Domu Kultury w Miedzyzdrojach

Wyróżnienia:
Mateusz Rusinek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Gryfinie
Paulina Durazińska z Gryfińskiego Domu Kultury
Maja Komisar z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie Szczecińskim
Emilia Kosna z Gimnazjum Nr 2 w Gryfinie
Maja Kałwak ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Wapnicy
Gabriela Kasprowicz ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Ładzinie
Patrycja Stasiak z Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach
Wiktoria Zarzycka z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie Szczecińskim
Dorota Łukomska ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Świnoujściu
Monika Nowak z Gryfińskiego Domu Kultury
Rafał Wojciechowicz ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Świnoujściu
Paulina Będkowska z Gimnazjum Nr 2 w Gryfinie

 

8 maja 2009 - Dzień Bibliotekarza


Ten dzień pracownicy biblioteki w Międzyzdrojach spędzili wyjątkowo. W godzinach rannych delegacja z międzyzdrojskiej biblioteki pojechała na konferencję przygotowaną przez bibliotekarzy z Dziwnowa. Z okazji naszego święta przedszkolaki z Dziwnowa zaprosiły wszystkie "bibliotekary" : ) na przedstawienie teatralne "Kopciuszek". Następnie przy torcie pracownice bibliotek z Kamienia Pomorskiego, Dziwnowa, Świnoujścia i Międzyzdrojów wymieniły się doświadczeniami, pomysłami na imprezy propagujące czytelnictwo, trochę ponarzekały na czytelników, którzy zalegają z oddawaniem z terminie książek... i w świetnych nastrojach rozjechały się do swoich placówek. W bibliotece czekała na nas kolejna niespodzianka - z bukietem kwiatów odwiedził nas Zastępca Burmistrza Międzyzdrojów Pan Mateusz Flotyński i złożył nam najserdeczniejsze życzenia z okazji naszego święta - Dnia Bibliotekarza.

 

Marzec / kwiecień 2009 - Międzynarodowy Dzień Teatru.


Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się cykl warsztatów teatralnych dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach i Szkoły Podstawowej Nr 2 w Wapnicy. Podczas zajęć teatralnych dzieci zapoznały się z prezentacją multimedialną o historii teatru lalek przegotowaną przez pracowników biblioteki. Uczniowie dowiedzieli się m. in. czy różnią się od siebie pacynki, marionetki, kukiełki, poznali historię teatru maski, teatru cieni oraz historię japońskiego teatru bunraku. Kolejną częścią zajęć było malowanie masek weneckich. Powstały prawdziwe dzieła sztuki m in. maska Boga Słońca, Pirata Rumburaka, Fiony, Pocahontas czy Henkoka. Maski można podziwiać na wystawie zorganizowanej po warsztatach teatralnych w holu biblioteki. 30 maja 2009 będzie można zakupić maski na aukcji zorganizowanej przez Międzyzdrojskie Stowarzyszenie "Rodzina" w Wapnicy podczas obchodów 200-lecia Wapnicy. Cały dochód ze sprzedaży masek zostanie przekazany na konto stowarzyszenia. Strzałem w dziesiątkę na warsztatach teatralnych okazało się ożywianie śmiesznych pacynek z Ulicy Sezamkowej. Pacynki zostały zakupione przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach i służą nie tylko przedszkolakom podczas akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom". W czasie odgrywania krótkich scenek z bohaterami z Ulicy Sezamkowej uczniowie musieli wykazać się kreatywnością, dowcipem i kunsztem aktorskim. Do zabawy w teatr włączyli się również nauczyciele ze szkół. Pan Leszek Nyrkowki jako Oskar wspaniale zachęcał do codziennej gimnastyki, zaś Pani Małgorzata Budzyńska wystąpiła jako Elmo. Warsztaty teatralne w bibliotece to nasz wkład w rozwijanie zainteresowań plastycznych i literackich uczniów ale przede wszystkim dostarczenie im niezapomnianych wrażeń związanych z teatrem.

 

Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską


Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską odbyło się 6 marca 2009 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. Pisarka opowiadała o plusach i minusach późnego debiutu - po "40-tce". Późny debiut pozwolił jej ominąć problem wyboru rodzina czy kariera. W 2001 roku Pani Barbara książką "Teren prywatny" wygrała konkurs pt.: Dziennik polskiej Bridget Jones, na najbardziej kobiecą powieść. To przyniosło jej sławę, ale i obawę, że pisarka zostanie zaszufladkowana, że będzie się o niej mówiło: "Barbara Komowska - autorka literatury kobiecej". To wyznaczyło autorce "drogę w swojej twórczości".

Anna Molty - bohaterka "Gobelinu" dalece odbiega od szalonej Bridget Jones - prototypu bohaterki "Terenu prywatnego". Jest kobietą po "40-tce" z problemem alkoholowym, którą mąż zostawia dla młodszej, ładniejszej...Książkę tę czyta się jak przestrogę. Ukazany los Anny uświadamia czytelnikom, że w życiu warto walczyć przede wszystkim o samą siebie, że tylko szczęśliwa kobieta może dawać szczęście innym, że tylko uświadomienie sobie własnych porażek, błędów, nałogów może być początkiem drogi do szczęścia. Barbara Kosmowska odpowiadając na pytania dotyczące "Gobelinu" opowiedziała jak długo i mozolnie książka ta powstawała. Jej przyjaciel, który prowadzi terapie dla ludzi uzależnionych od alkoholu wykreślał jej całe sekwencje mówiąc: "tak nie zachowuje się alkoholiczka", aż pewnego dnia czytając maszynopis uśmiechnął się i powiedział "teraz Anna Molty może uzdrawiać innych ludzi". Był to znak dla Pani Barbary, iż książka jest niezwykle wiarygodna a o to jej chodziło.

Pani Barbara Komowska ciągle szuka nowych wyzwań literackich: pisze dla dorosłych, młodzieży i dzieci, ostatnia jej powieść "Harmańce" ukazująca świat widziany oczami mężczyzny została napisana językiem rubasznym, niekiedy wulgarnym. Książka ta nieco przypomina serial "Ranczo", ale autorka twierdzi, iż nieświadomie wpasowała się w ten ostatnio modny "nurt wiejski", gdyż książka powstała 4 lata temu. Jednym słowem Pani Barbara potrafi zaskoczyć swojego wiernego czytelnika. Czytelnicy zaskakują również samą autorkę, gdy mieszają jej życie prywatne z życiem jej bohaterek, co jest źródłem wielu zabawnych sytuacji.

Pani Barbara opowiadała również czytelnikom o swoich życiowych wyborach. Do niedawna była kuratorem społecznym, z bólem serca musiała z tej funkcji zrezygnować, nie pozwalał jej na to napięty rozkład dnia. Pani Barbara jest pisarką, jeździ na wiele spotkań autorskich, pisze książki, wykłada na Wydziale Filologiczno-Historycznym w Akademii Pomorskiej w Słupsku, jest radną w rodzinnym Bytowie. Sama śmieje się, że wśród radych na najwięcej nieobecności. Pytana przez czytelników o następną książkę - odpowiadała, że nie prędko się jej doczekamy, gdyż chce zabrać się za swoją habilitację, którą odkłada z roku na rok. Pani Barbara opowiadała również o swojej rodzinie - o mężu, którego sama pieszczotliwie nazywa "swoim Kosmoskiem" i o córkach, które ją zawsze wspierały. Jedna z córek - Iwa poszła w ślady mamy, mieszka w Finlandii i jest tłumaczem literatury.

Barbara Kosmowska zapytana o propozycje ekranizacji jej książek opowiedziała, iż scenariusz do "Terenu prywatnego" napisała Krystyna Janda, zaś nad scenariuszem do "Prowincji" pracowała razem z Krzysztofem Krauze i Joanną Kos-Krauze. Całe spotkanie przebiegło w świetnej atmosferze, były świece, autografy, dedykacje, kwiaty i tort, wszystko po to, aby autorka poczuła się w Międzyzdrojach jak u siebie w domu i częściej do "nas" zaglądała.

 


Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach informuje, że termin konkursu plastycznego pt. "Nie trzeba szukać przygody. Ona zjawia się sama", zorganizowanego z okazji 80 rocznicy urodzin Zbigniewa Nienackiego, został przedłużony do dnia 10.04.2009. W związku z małą ilością prac, postanowiliśmy przedłużyć termin konkursu.

Prace konkursowe należy przysyłać na adres:
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Norwida 15, 72-500 Międzyzdroje

Regulamin konkursu

 

 
MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W MIĘDZYZDROJACH ZAPRASZA NA SPOTKANIE AUTORSKIE
Z BARBARĄ KOSMOWSKĄ


 

Ferie 2009 w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Międzyzdrojach


Podczas tegorocznych ferii zimowych pracownicy MBP w Międzyzdrojach przygotowali dla dzieci oraz młodzieży zajęcia w "Bibliotecznej Pracowni Plastycznej".
Wszyscy chętni mogli wziąć udział w zajęciach bezpłatnie - za okazaniem legitymacji szkolnej, aby uatrakcyjnić swój zimowy wypoczynek. Podczas zajęć można było malować gipsowe figurki, malować farbami, lepić figurki z plasteliny, modeliny. Wcześniej pracownicy biblioteki przygotowali wiele odlewów gipsowych, których formy zakupiła dla biblioteki Opieka Społeczna w Międzyzdrojach. Hitem okazało się właśnie malowanie figurek aniołków, śmiesznych zwierzaków, znaków zodiaku, przeróżnych muszli, kwiatów. Prace dzieci zostały wyeksponowane na wystawie w bibliotece, w marcu będą elementem stałej ekspozycji dekoracyjnej o tematyce morskiej w holu biblioteki.

 

KONKURS


Konkurs Plastyczny pt. "Nie trzeba szukać przygody. Ona zjawia się sama." zorganizowanego w związku z przypadającą w tym roku 80 rocznicą urodzin autora powieści przygodowych o Panu Samochodziku Zbigniewa Nienackiego.

Regulamin konkursu

 

Koło teatralne


W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach działa koło teatralne pod kierunkiem Dyrektor biblioteki Pani Andżeliki Gałeckiej. Na zajęcia uczęszcza 8 uczennic ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Międzyzdrojach: Martyna Poskart, Monika Januszewska, Klaudia Januszewska, Ola Buca, Jagoda Osowicka, Justyna Sidoruk, Wiktoria Wardziukiewicz i Ola Nazarczuk. Są to same indywidualistki z głowami pełnymi pomysłów, osoby kreatywne i chętne do pracy. Same mobilizują się nawzajem, by żadna nie zapomniała, że jest próba (co czasem im się zdarza), ale Pani Andżelika jest dla swoich podopiecznych wyrozumiała i cieszy się, że koło prężnie działa. Grupa teatralna miała już swój debiut sceniczny w 2008 roku. Był to spektakl "Współczesna ulica", który dziewczyny wystawiły w Międzynarodowym Domu Kultury podczas obchodów Dnia Poezji. Obecnie trwają przygotowania do przedstawienia kukiełkowego o przygodach Plastusia, na podstawie "Plastusiowego pamiętnika" Marii Kownackiej, którego premiera jest przewidziana na kwiecień 2009 roku. Ponadto Opieka Społeczna zakupiła 7 pacynek - bohaterów uwielbianej przez dzieci "Ulicy Sezamkowej", biblioteka zaś zakupiła zestaw książek opowiadających o przygodach Elmo, Grovera, Erniego i innych, na podstawie których powstaną scenariusze przedstawień dla dzieci. Grupa teatralna nie może się już doczekać, bo pacynki są tak śmieszne, że mały widz od razu pobiegnie wypożyczyć książki o bohaterach z obejrzanego przedstawienia. Wniosek jest jeden dziewczyny na zajęciach świetnie się bawią ale i "odwalają kawał dobrej roboty" - wychowując młode pokolenie.