PIERWSZAKI W "KRAINIE WITAMIN" - 15.12.2011

 

15 grudnia br. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zamieniła się w "Krainę Witamin", którą odwiedzili uczniowie klas I ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9.00. Przybyłych uczniów przywitał kucharz Obżartuch wraz ze swoimi trzema pomocnikami Kuchcikami. Na początku dzieci wysłuchały bajki o Kubusiu Puchatku pt. "Głód na miód", którą odczytał Kucharz Obżartuch. Następnie pierwszaki zaczęły rozmawiać z kucharzami o zdrowym odżywianiu. Miało to pomóc zrozumieć, jak ważne jest jedzenie warzyw, owoców, nabiału, ryb, zamiast chipsów, słodkich napojów gazowanych i słodyczy, ponieważ to tylko puste kalorie. Okazało się, że dzieci dobrze wiedziały, jak ważne są zdrowe posiłki, gimnastyka i częste mycie rąk. Uczniowie dowiedzieli się także, co to jest cholesterol i że jego nadmierna ilość jest bardzo groźna dla naszego organizmu. Rozmowa miała doprowadzić do tego, żeby dzieci przekonały dwóch spóźnialskich uczniów (w ich postacie wcielili się pracownicy Biblioteki), że chipsy, napoje gazowane i słodycze są bardzo niezdrowe i należy ich unikać. Rezultat został osiągnięty, "nowi koledzy" przyrzekli, że przestaną jeść niezdrowe produkty, będą uprawiać sport a paczka chipsów i butelka napoju gazowanego wylądowała śmietniku. Na zakończenie pierwszej części zajęć dzieci zostały zaproszone do ćwiczeń ruchowych przy muzyce. Dzieci wykonywały następujące ćwiczenia: wyciskanie cytryny, zrywanie jabłek, krojenie cebuli, wyrywanie buraczków... Kolejną niespodzianką dla pierwszaków było robienie zdrowej kanapki. Oczywiście przed przystąpieniem do posiłku wszyscy musieli iść umyć ręce, jak wcześniej uczył Kucharz Obżartuch. Każdy dostał talerzyk z warzywami i musiał zrobić zdrową kanapkę a potem ją zjeść, popijając gorącą herbatą z cytryną. Tak bardzo spodobało się robienie kanapek, że niektóre dzieci chciały dokładkę. Bibliotekarze obawiali się, że dzieci mogą nie zjeść obiadu po przyjściu ze szkoły, ale dzieci zapewniały, że w Bibliotece wszystko lepiej smakuje, a najbardziej własnoręcznie przygotowana kanapka. Techniki robienia kanapek każdy miał inną - od dużych "składaków" po małe, kolorowe "chapsiki". Wszyscy byli bardzo zadowoleni ze spotkania z Kucharzem Obżartuchem i przyrzekli, że będą jeść mniej słodyczy a chipsów i napojów gazowanych będą unikać, bo najważniejsze jest zdrowe odżywianie! Uczniowie z klas IA i IB zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, dostali dyplomy a każde dziecko otrzymało mandarynkę jako pożegnanie z "Krainą Witamin".

 

Wystawa obrazów Pana Janusza Liczby -
07.12.2011-31.01.2012

 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach po raz kolejny swoje obrazy wystawia artysta ze Stargardu Szczecińskiego. Tym razem 35 obrazów, które stanowią całość zatytułowaną "Świat wokół mnie", prezentuje Pan Janusz Liczba. Artysta jest Stargardzianinem od urodzenia. Malarstwem zajmuję się od dzieciństwa. Inspiracje czerpie z wycieczek rowerowych, podczas których Pan Janusz próbuje zapamiętać ludzi ,światło, czas, w którym się znajduje, by pokazać to później na obrazie. Tworzy portrety, pejzaże, obrazy o tematyce marynistycznej, sceny rodzajowe a także obrazy religijne. Pan Janusz Liczba może poszczycić się udziałem w wielu wystawach zbiorowych i plenerowych m. in. w Morzyczynie podczas Międzynarodowych spotkań plenerowych. Prezentował także swoje prace na wystawie prowadzonej przez SAIE - Stowarzyszenie artystów integracji europejskiej- podczas ogólnopolskiej wystawy DKK w Krakowie od 2005 do 2011 roku. Pan Janusz miał również wystawy indywidualne m.in. w Stargardzkim Centrum Kultury lub Domu Kultury Suchaniu. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Obrazy zaprezentowane w Bibliotece w Międzyzdrojach można podziwiać do końca stycznia 2012.

 

Spotkanie na temat komunikacji międzykulturowej w Bibliotece w Międzyzdrojach (7 grudnia 2011)

 

Dnia 07.12.2011 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z panią Małgorzatą Wychodil, trenerem interpersonalnym, mediatorem, farmaceutką. Tematem spotkania z mieszkańcami Międzyzdrojów i przybyłymi gośćmi było pojmowanie kultury, poszerzanie wiedzy o kulturze własnej oraz obcej a także tolerancja wobec wieloznaczności, otwarcie, zaangażowanie i pojęcie szoku kulturowego. Punktem wyjścia do rozmowy była książka pod redakcją Haralda Zschiedricha pt. "Gospodarcza współpraca w regionach przygranicznych" (tytuł oryginału "Wirtschaftliche Zusammenarbeit in Grenzregionen"), której Pani Małgorzata jest współautorką. Rozmowa gościa z przybyłymi słuchaczami toczyła się głównie na temat stosunków pomiędzy Polakami a Niemcami. Autorka unaoczniła różnice i podobieństwa dotyczące życia codziennego oraz stosunków panujących w tych miejscach pracy, gdzie zatrudniony jest personel z różnych krajów. Pani Małgorzata w trakcie rozmowy kładła szczególny nacisk na wiedzę o kulturze, szczególnie tej innej, gdzie wiele nieporozumień i kłopotów spowodowane jest właśnie jej nieznajomością. Jedna ze słuchaczek słusznie zauważyła, że nawet w obrębie własnego narodu wiele jest różnic i jako przykład podała region, z którego pochodzi, czyli Kielecczyznę. Ludzie, którzy pochodzą z innych kręgów kulturowych mają odmienne wartości, postawy życiowe, sposób myślenia. Na co dzień spotykając się z odmiennością, dostrzegamy ją, ale nie zawsze potrafimy odpowiednio zareagować lub zachować się. Powinniśmy również nie komplikować trudnych sytuacji i wstrzymywać się od pochopnego osądzania innych. Złowrogie w tym przypadku są ogólnie przyjęte stereotypy, że Niemiec to taki a taki... W trakcie wspólnej rozmowy słuchacze spotkania przytaczali własne doświadczenia z przedstawicielami innych narodów, które najczęściej były pozytywne mimo bariery językowej. Na spotkaniu była pani, która będąc jedyną Polką wypoczywającą w hotelu w Międzyzdrojach, podarowała swoim niemieckim współmieszkańcom małe prezenty z okazji dnia Św. Mikołaja. Ten gest był swoistym przełamaniem lodów pomiędzy gośćmi, którzy wcześniej nie zamienili ani jednego słowa. Pani Małgorzata przytoczyła również badania holenderskiego socjologa Geerta Hofstede, który badał zależności między kulturą organizacyjną a kulturą narodową. Dowiódł on, że kultury narodowe mogą dzielić się min. na kolektywistyczne i indywidualistyczne. Polaków umiejscowilibyśmy w tej pierwszej grupie z tendencją do zmian w stronę indywidualizmu. Jeden z uczestników spotkania stwierdził nawet że - "to wina minionego ustroju i ówczesnego zamknięcia się na świat" - co poniekąd

 

Bibliotekarze na Gali Mikołajkowej - 6 grudnia 2011

 

W 2011 roku pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach włączyli się do zorganizowania Mikołajkowej Gali, która odbyła się w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach 6 grudnia o godz. 17:00. Bibliotekarze mieli już swoje debiuty na scenie (spektakle "Drużyna Świętego Mikołaja", "Przygody mola książkowego"), także bez zastanowienia zgodzili się wesprzeć pracowników Międzyzdrojskiego MDK-u. Otwarcia Mikołajkowej Gali dokonały Dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury Pani Jadwiga Bober i Starosta Kamieński Pani Beata Kiryluk. Na początek została zaprezentowana dzieciom prezentacja multimedialna obrazująca ciekawostki z życia Świętego Mikołaja. Prezentacja była rozgrzewką przed prawdziwą zabawą pełną niespodzianek. Pan Szymon Głod z Biblioteki oraz Pan Artur Duszyński z MDK-u wcielili się w postacie Świętych Mikołajów. Na ok. 400 dzieciaków z gminy Międzyzdroje jeden Mikołaj to za mało. Musi być na bogato, więc do MDK w Międzyzdrojach przybyło dwóch Mikołajów, którzy na początku pojawili się na balkonie i z góry dowcipnie zabawiali publiczność, niczym dwaj staruszkowie z The Mupett Show. Na scenie ślicznie prezentowała się nasza Śnieżynka - Młodszy Bibliotekarz Pani Anna Piecyk, która zabawiała dzieci świątecznymi zagadkami i nauką piosenki Ding Dong. Czadu na scenie dała również Dyrektor Biblioteki Pani Andżelika Gałecka, która w przebraniu elfa Zgredka poprowadziła zimową gimnastykę i mini dyskotekę dla dzieci. Były też inne konkursy prowadzone przez Panią Ewę Lewandowska, kosz słodyczy, z którym przyjechała do dzieci Starosta Kamieński Pani Beata Kiryluk oraz rozdanie paczek ufundowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach. Nad oprawą muzyczną i techniczną czuwali pracownicy MDK-u Pan Przemysław Winiarski i niesamowity DJ Pan Krzysztof Szlaski. Bibliotekarze oraz Pracownicy Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach tak świetnie się bawili, że już snują plany, jakie szaleństwo mikołajkowe urządzą najmłodszym za rok.

 

Spotkanie trenerem komunikacji interpersonalnej Panią Margarete Wychodil (7 grudnia 2011 godz. 18:00)

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprasza na spotkanie z trenerem komunikacji interpersonalnej Panią Margarete Wychodil 7 grudnia o godz. 18:00. Pani Wychodil jest współautorką książki "Gospodarcza współpraca w regionach przygranicznych" pod redakcją Haralda Zschiedricha. Celem spotkania będzie poznanie zasad komunikacji międzykulturowej.

 

Spotkanie autorskie z prof. dr hab. Janem Marią Piskorskim (29 listopada 2011)

 

W dniu 29 listopada br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z prof. dr hab. Janem Marią Piskorskim, profesorem historii, tłumaczem, publicystą, laureatem wielu nagród, m. in. Nagrody Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk w 2010 roku. Na spotkanie przybyli mieszkańcy gminy Międzyzdroje, nauczyciele z Gimnazjum Nr 1 w Międzyzdrojach oraz przewodnicy zrzeszeni w Klubie PTTK "Na Wyspach" z Międzyzdrojów, Świnoujścia, Kamienia Pomorskiego, Szczecina.
Tematem spotkania była książka "Wygnańcy" poruszająca bardzo drażliwy temat uchodźstwa zarówno w Europie jak i na całym świecie. Profesor przygotował prezentację do książki, w której pokazał zdjęcia publikowane i niepublikowane, obrazujące ludzi w trakcie ucieczki. Temat okazał się bardzo ciekawy, Czytelnicy przybyli na spotkanie bardzo żywo reagowali, chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i wiadomościami na temat przesiedleń i migracji. Mieszkańcy Międzyzdrojów opowiadali o swoich bolesnych doświadczeniach dotyczących uchodźstwa . Jeden z Czytelników stwierdził fakt, że nie ma rodziny w Międzyzdrojach, której ten temat by nie dotykał. Profesor w swojej książce przedstawił człowieka, który musi zostawić cały swój dobytek i uciekać w nieznane. Zamyka drzwi na klucz, myśląc że kiedyś wróci do tego domu, ale okazuje się powrót jest trudniejszy niż na początku się wydawało. Zabranie klucza ze sobą nie zabezpiecza mieszkania, okazuje się, że dom można otworzyć na różne sposoby. Klucze pojawiają się na początku i na końcu książki stanowią klamrę - motto, bo okazuje się, że ludzie często przechowują klucze przez dziesiątki lat wierząc, że kiedyś otworzą nimi drzwi do swojego domu pozostawionego gdzieś daleko w swojej ojczyźnie. Klucze są też symbolem nadziei na powrót do domu.
Profesor Piskorski porusza temat uchodźstwa w XX wieku, który dzieje się na naszych oczach i wobec którego jesteśmy bezradni. Jako przykład podał dawną Jugosławię oraz plemiona afrykańskie. Bardzo trudnym tematem są historie dzieci osieroconych podczas przesiedleń, których powrót do domu i poznanie własnej tożsamości jest często niemożliwy. Sieroctwo jako efekt uchodźstwa jest najbardziej przykrym i chwytającym za serce problemem. Autor podkreśla w swojej książce, jak ważną rolę odgrywają również kobiety w procesie przesiedleń i uchodźstwa. Okazuje się, że są bardzo silne psychicznie, silniejsze od mężczyzn. Jan Maria Piskorski uzmysławia nam jak niechętni i nietolerancyjni jesteśmy wobec uchodźców, których los już i tak boleśnie doświadczył.
Spotkanie przebiegało w bardzo przyjemnej atmosferze, książki pisarza cieszyły się dużym zainteresowaniem i Czytelnicy ustawili się w długiej kolejce po autograf profesora. Jeśli temat uchodźstwa Państwa zainteresował zapraszamy do lektury książki "Wygnańcy", która dostępna jest w wypożyczalni Biblioteki w Międzyzdrojach.

 

 

Mikołaki 2011 (6 grudnia 2011)

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprasza na Show Mikołajkowe, podczas którego pracownicy Biblioteki wcielą się w postacie Mikołaja, Śnieżynki i Elfa Zgredka. Mikołajki odbędą się w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach 6 grudnia o godz. 17:00

 

Kiermasz Książek podczas Świątecznego Jarmarku
(1-2 i 5-6 grudnia 2011)

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprasza na kiemarsz książek, który odbędzie się podczas Świątecznego Jarmarku w pasażu "Pod Gryfem" przy ul. Gryfa Pomorskiego 25 w dniach 1-2 grudnia i 5-6 grudnia. Książki w cenach od 1,00 do 15,00 mogą być doskonałym prezentem mikołajkowym lub pod choinkę.

 

Spotkanie autorskie z Panią Roksaną Jędrzejewską-Wróbel
(18 listopada 2011)

 

18 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyły się 2 spotkania autorskie zorganizowane dla dzieci z klas II ze Szkoły Podstawowej w Wapnicy i Szkoły Podstawowej w Międzyzdrojach. Tym razem zaproszenie przyjęła Pani Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Na wstępie Pani Roksana opowiedziała o sobie. Mieszka w Gdańsku, ma trójkę dzieci, które dostarczają jej pomysłów na bajki dla najmłodszych. Uwielbia morskie kąpiele i swoje domowe zwierzaki: kota, żółwia, koszatniczkę. Autorka cyklu książek o ryjówce Florce nigdy nie marzyła o pisaniu, ale nakłoniła ją do tego przyjaciółka - ilustratorka Agnieszka Żelewska, która potrzebowała tekstu do swoich ilustracji na konkurs. Wielkim zaskoczeniem dla Pani Roksany był fakt, że jej "Królewna" otrzymała główną nagrodę. Ale tak naprawdę pierwszą książką pisarki była publikacja popularnonaukowa dla dzieci. Wspólnie z profesorem Fijałkowskim zredagowała i dopisała tekst do książki "Oto jestem"- o pierwszych miesiącach życia dziecka w łonie matki. Pani Roksana debiutowała w 2004 roku, jest autorką ok. 20 książek, również poważniejszych, jak książka "Halicz" dotycząca Powstania Warszawskiego. Autorka porusza w swoich bajkach najważniejsze tematy i problemy, z jakimi spotykamy się w życiu: jak być uczciwym, jak szanować czyjąś inność, co daje nam radość, gdzie szukamy miłości, czy pragniemy wolności? Mówi o tym, że mamy prawo do inności i nie musimy się tego wstydzić. Spotkanie w Międzyzdrojach było bardzo spontaniczne, Pani Roksana zaraziła wszystkich swoją pozytywną energią. Zdradziła tajemnicę skąd wzięła się Florka? Została znaleziona w sklepie z używanymi rzeczami, co prawda w trakcie pisania trochę się zmieniła, teraz jest ryjówką w różowej sukience z białym kołnierzykiem uwielbiającą kanapki z komarami. Podczas spotkania w Bibliotece powstało również mini widowisko " Jak powstaje książka", czyli od pomysłu do gotowej książki. Każde dziecko przedstawiało jeden etap tzn. pomysł, wydawnictwo, ilustratora, grafika, drukarza, introligatora, bibliotekarza... dzieci były zachwycone. Podczas spotkania pani Jędrzejewska-Wróbel zaprezentowała swoje książki, których fragmenty czytała dzieciom. Okazało się, że dzieci świetnie znają twórczość pisarki i bardzo żywo reagowały na pytania. Autorka "Gęboluda" zachęcała dzieci, by nie bali się zacząć pisać a najlepszym sposobem, by zacząć zabawę w tworzenie jest pisanie pamiętnika. Pani Roksana gorąco zachęcała - bierzcie przykład z mojej bohaterki ryjówki Florki - ona pisze pamiętnik, pisze listy a przy tym jak świetnie się bawi. Autorka pochwaliła się, iż jej Florka stała się już tak popularną postacią, że powstaje serial telewizyjny dla dzieci o perypetiach tego śmiesznego zwierzaka. Na zakończenie udanego spotkania pisarka otrzymała w prezencie od Biblioteki tort z bohaterką jej książek, Florką. Wszystkie dzieci były zachwycone słodką niespodzianką. Uczniowie podziękowali Pani Roksanie za przybycie do Międzyzdrojów i zaprosili na ponowne spotkanie. Pisarka obiecała, że na pewno odwiedzi międzyzdrojską Bibliotekę i przywiezie kolejne swoje książki.

 

Spotkanie autorskie z prof. dr hab. Janem Marią Piskorskim (29 listopada 2011, godz. 18:00)

 

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach serdecznie zaprasza miłośników historii i literatury na spotkanie autorskie z prof. dr hab. Janem Marią Piskorskim we wtorek 29 listopada o godz. 18:00 Spotkanie będzie połączone z wykładem, dyskusją, prezentacją multimedialną i promocją książki pt. Wygnańcy. Podczas spotkania bedzie możliwość zakupu książki "Wygnańcy".
Jan Maria Piskorski (ur. 1956 w Szczecinie) jest profesorem dr hab. historii porównawczej Europy na Uniwersytecie Szczecińskim i członkiem wielu rad naukowych oraz kolegiów redakcyjnych, między innymi Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Przeglądu Historycznego (Warszawa). Był także profesorem gościnnym na uniwersytetach w Halle, Moguncji i Osnabrücku w Niemczech, przewodniczącym Rady fundacji praw człowieka "Humanity in Action, Poland", członkiem komitetu redakcyjnego "German History" (Londyn) oraz przez ponad dziesięć lat dyrektorem Wydawnictwa PTPN w Poznaniu. Specjalizuje się głównie w dziejach kolonizacji i migracji, historii dziejopisarstwa oraz historii Europy Środkowo-Wschodniej. Publikuje między innymi w Austrii, Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii, USA i Wielkiej Brytanii. W 2010 r. otrzymał nagrodę Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk. Publikuje książki i artykuły naukowe między innymi w Austrii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwajcarii i USA. Jako znawca dziejów Pomorza Zachodniego opublikował m.in. "Pomorze plemienne", " Miasta Księstwa Szczecińskiego do połowy XIV wieku", jest także współautorem książki "Pomorze poprzez wieki" i "Szczecin zarys historii".
Książka Wygnańcy jest pierwszą kompleksową monografią poświęconą migracjom przymusowym w XX-wiecznej Europie. Autor przedstawił zjawisko uchodźstwa jako fakt historyczny, ale i bolesne doświadczenie wielu pokoleń.

 

W TERMINIE 18-26 LISTOPADA 2011 KSIĘGOZBIÓR CZYTELNI MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W MIĘDZYZDROJACH NIE BĘDZIE UDOSTĘPNIANY

 

 

Spotkanie autorskie z Paniami Katarzyną Gacek i Agnieszką Szczepańską (21 października 2011)

 

21 października Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach po raz pierwszy na spotkanie autorskie zaprosiła duet - autorki kryminałów m.in. "Zabójczego spadku uczuć", "Zielonego trabanta". Panie Katarzyna Gacek i Agnieszka Szczepańska, podczas spotkania z czytelnikami stworzyły niecodzienny klimat - twórczo się "kłócąc". Czytelnicy zastanawiali się, czy ta "kłótnia" była wyreżyserowana czy wynikała z różnić ich temperamentów? Fakt - kryminalny duet to jak ogień i woda! Pani Agnieszka jest optymistką z bujną wyobraźnią, bez barier w tworzeniu, Pani Kasia zaś mocno stąpa po ziemi, tłumacząc, że mając gromadkę dzieci na utrzymaniu musi myśleć praktycznie i rozsądnie. Słuchając duetu goście odnieśli wrażenie, że pisarki świetnie nawzajem się uzupełniają. W trakcie tej uroczej sprzeczki dwóch przyjaciółek czytelnicy dowiedzieli się, jak przebiegała praca nad wspólnie napisanymi książkami. Wszystko zaczęło się od "kaweczek" w zaprzyjaźnionej kawiarni i od długich rozmów o problemach życiowych. Tak zrodziły się felietony do "Pani domu" i marzenia, by zobaczyć swoją książkę na półkach w księgarni, by usłyszeć od bibliotekarek, że ich książki trzeba wcześniej rezerwować. Pierwsza książka okazała się bestsellerem, 15 tys. sprzedanych książek debiutantek okazał się dużym sukcesem. Autorki nie spodziewały się, że pisanie przyniesie im tyle satysfakcji. W myśl zasadzie "nic tak nie ożywi książki jak dobry trup" powstały kolejne kryminały: "Zielony trabant" i "Dogrywka". W tworzeniu Agnieszka i Kasia widziały spełnienie marzeń ale i sposób na życie. "Pierwsza pensja wystarczyła na pokrycie kaweczek w zaprzyjaźnionej kawiarni ale i jeszcze zostało na zakup ręczników z IKEI" - tak śmiejąc się, pisarki, wspominały wydanie pierwszej zaliczki otrzymanej z wydawnictwa. Oprócz napisania 6 książek przyjaciółki zajęły się również pisaniem scenariuszy do seriali. Tak powstał scenariusz do cyklu "Anna Maria Wesołowska" i do serialu "Przeznaczeni". Podczas spotkania nasz zaproszony duet barwnie opowiadał o perypetiach przy realizacji seriali. Panie przytaczały wiele anegdot o tym, jak musiały ograniczać swoją fantazję pod okrojony budżet filmu, bądź o śmiesznych sytuacjach z nazwiskami bohaterów, którym często nadawały nazwiska swoich sąsiadów. Obecnie każda z Pań zaczęła realizować swoje własne projekty, Pani Kasia pisze scenariusze i sztuki teatralne, Pani Agnieszka założyła swoje wydawnictwo i promuje młodych offowych twórców. Duet kryminalny, mimo swoich osobnych projektów, podczas podróży pociągiem do Międzyzdrojów miał okazję, by omówić kolejną wspólną książkę. Czekamy na nią z niecierpliwością.

 


Spotkanie autorskie z duetem kryminalnym - Paniami Katarzyną Gacek i Agnieszką Szczepańską

 

Zapraszamy na spotkanie autorskie z duetem kryminalnym - Paniami Katarzyną Gacek i Agnieszką Szczepańską. Panie są autorkami książek: "Zielony trabant","Dogrywka", "Zabójczy spadek uczuć". Sprawdziły się też przy pisaniu scenariuszy do seriali obyczajowych. Na podstawie scenariusza do "Przeznaczenia", który wymyśliły, powstała seria kryminałów. Na rynku wydawniczym pojawiły się 3 części "Przeznaczenia" - "Mag i diabeł", "Moc i cesarzowa", "Wisielec i księżyc". Biblioteka w Międzyzdrojach zaprasza na spotkanie z pisarkami 21 października (piątek) o godz. 18:00. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu kryminałów autorek. Gwarantujemy świetną atmosferę.

 


Joanna Papuzińska gościem Biblioteki w Międzyzdrojach (11 października 2011)

 

Na kolejne spotkanie autorskie, które odbyło się w 11 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach, została zaproszona pani Joanna Papuzińska - profesor nauk humanistycznych, krytyk literacki i autorka wielu książek dla dzieci. Poetka spotkała się z dziećmi z najmłodszych klas ze Szkół Podstawowych w Wapnicy i Międzyzdrojach. Pani Papuzińska pomimo swojego wieku, czyli jak sama go określiła - pomimo "kopy i tuzina lat", podczas spotkań z najmłodszymi czytelnikami lubi iść na tzw. "żywioł", nie uznaje żadnych sztywnych scenariuszy. Tak było też w Międzyzdrojach. Pani Joanna przedstawiła dzieciom swoje książki, od tych najstarszych po najmłodsze dzieło. Jak się okazało, pisarka swoją pierwszą książkę, która nosiła tytuł "Tygryski", napisała w 1966 roku. Tytułowe tygryski to nic innego, jak piżama kupiona dla córki, na której namalowane rozbrykane zwierzaki nie pozwalały zasnąć córce autorki. Od tego się zaczęło. Później powstały kolejne książki. Jedną z najbardziej znanych jest "Nasza mama czarodziejka", która została wpisana do kanonu lektur szkolnych. W kolejnej części spotkania pani Papuzińska opowiedziała o najnowszej książce pt. "Asiunia", w której przedstawiła czasy II wojny światowej widziane oczami pięcioletniego dziecka. W tej książce Pani Joanna opisała swoje dzieciństwo. Największe zainteresowanie dzieci wzbudziła książka "Król na wagarach". Poetka opowiedziała uczniom o tym, jak w dzieciństwie bawiła się ze swoim bratem w wymyślanie różnych języków. Zdziwienie było ogromne, kiedy dzieci usłyszały o języku przekręcalskim, szachrajskim i kapoańskim. Nigdy o czymś takim nie słyszały, jednak świetnie odgadywały ukryte zdania w tych językach, np. "Kwitki kwiatną na łące", "siedział sobie król na wronie", czy "jażyłam smajeczko". Autorka zdradziła uczniom, że oprócz zabawy słowem, tworzeniem wierszy i bajek dla dzieci, cały swój wolny czas poświęca studentom na Uniwersytecie Warszawskim, lubi również chodzić na pływalnię i obserwować swoje ukochane zwierzęta. Kotka Gucia i pies Foksio Krótka Bródka już stali się bohaterami książek pani Joanny. Autorka obecnie pracuje nad opowiadaniem o tajemniczym zwierzaku, który zostawia dziwne tropy u niej w kuchni, robi spiżarkę w kaloszu oraz uwielbia buraki. Pani Joanna zamierza napisać również o tym, jak z korzenia imbiru wyrosła jej piękna roślina. Receptą na udaną twórczość, według Pani Papuzińskiej, jest baczne obserwowanie zwierząt, roślin, życia a pomysły na książki przychodzą wtedy same. Autorka przygód o Rokisiu została zasypana przez dzieci mnóstwem pytań, na które chętnie odpowiadała, zdradziła nawet swoje szkolne przezwisko - "papuga".

 


Spotkanie z Michałem Rembasem (4 października 2011) Tajemnice Pomorza Zachodniego oczami szczecińskiego podróżnika

 

Pomorze Zachodnie słynie z wielu ciekawych i tajemniczych miejsc, czasem zapomnianych przez ludzi. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprosiła na spotkanie autorskie pana Michała Rembasa, by przypomnieć te tajemnicze, ale jakże urokliwe zakątki. Michał Rembas jest z wykształcenia historykiem, z zawodu dziennikarzem, jednak każdą wolną chwilę poświęca swojej pasji, czyli podróżowaniu, odkrywaniu zapomnianych budowli, cmentarzy, pamiątkowych głazów... Oczywiście na krajoznawczych wycieczkach się nie kończy. Z każdego "tajemniczego" miejsca Pan Michał robi fotograficzną dokumentację a później "szpera" w Książnicy Pomorskiej i innych bibliotekach, szuka w starych drukach, pyta historyków, archeologów, by mogły powstać barwne, czasem bardzo zadziwiające historie. Takich historii miejsc, które należy ocalić od zapomnienia, w swojej książce "Zachodniopomorskie tajemnice" Pan Michał Rembas opisał aż 37. Obecnie Pan Michał przygotowuje drugą część publikacji, bo jak sam autor twierdzi - "województwo Zachodniopomorskie jest pełne magicznych, ciekawych miejsc, wystarczy tylko odgarnąć chaszcze, zarośla, wczytać się w to, co zarośnięte mchem i porostami..."
Pierwsze spotkanie autorskie odbyło się 4 października o godzinie 9:00. Na to spotkanie została zaproszona młodzież wraz z nauczycielami z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Międzyzdrojach. Pan Michał został przywitany ogromnym tortem, którym oczywiście podzielił się z uczniami. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej na temat fascynujących miejsc Pomorza Zachodniego, które odwiedził i zbadał pan Michał Rembas. Autor chciał przybliżyć młodzieży najbliższe okolice i pokazać, że Pomorze Zachodnie ma ogrom zabytków i miejsc, które warto odwiedzić. Zaproszony gość opowiadał o budowlach na Pomorzu Zachodnim, wielokrotnie starszych od Wawelu w Krakowie, który liczy zaledwie pięćset lat. Wiele miejsc ukazanych w prezentacji pana Rembasa było zaskoczeniem dla młodzieży, ponieważ znaczna część osób nie wiedziała o kamiennych trapezach z Pomietowa, o średniowiecznych bazgrołach "mistrza" z Czachowa albo o jednym z samolotów myśliwskich z czasów II wojny światowej zatopionym w jeziorze Morzycko. Dużym rozbawieniem dla gimnazjalistów okazała się historia błazna z Sowna, który dla żartów zepchnął swego pana do fosy z wodą aby się ochłodził. Książę postanowił ukarać błazna. Zebrał się sąd i zapadł wyrok- ścięcie głowy. Tym razem miał być to żart ze strony księcia. Przerażony błazen złożył głowę na pniu katowskim, ale zamiast toporem, dostał kiełbasą! Nie wytrzymał tego stresu i umarł ze strachu. Po prezentacji młodzież zadawała panu Michałowi mnóstwo pytań dotyczących jego podróży oraz pracy dziennikarskiej m.in. dla National Geographic i Gazety Wyborczej.
Na wieczorne spotkanie o godzinie 18.00 przybyli m. in. mieszkańcy Międzyzdrojów i okolic, zaprzyjaźnieni członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, przewodnicy z Kamienia Pomorskiego, Świnoujścia i Międzyzdrojów zrzeszeni w Klubie przewodnickim PTTK "Na wyspach" oraz turyści. Pan Michał Rembas rozpoczął swoje spotkanie również od prezentacji multimedialnej na temat fascynujących miejsc Pomorza Zachodniego. Każda przedstawiona megalityczna budowla, każdy krzyż, cmentarz czy głaz miał swoją historię i to właśnie ona najbardziej przykuwała uwagę słuchaczy. Szczeciński kościół przerobiony z wieży ciśnień, tajemnicze kręgi Gotów, głazy Raminów, dzikie krowy z okolic Czarnocina czy relikty zapomnianej cementowni to tylko kilka miejsc, które pan Rembas przedstawił przybyłym gościom. Po prezentacji nawiązała się bardzo miła rozmowa miedzy pisarzem a czytelnikami, którzy byli pod dużym wrażeniem pasji pana Michała. Praca nad książką została doceniona przez przybyłych na spotkanie, gdyż znaczna część gości kupiła przewodniki dziennikarza otrzymując autografy i dedykacje. Pisarz przyznał się, że dawno nie podpisał tak dużej ilości książek.
Oba spotkania przebiegły w miłej atmosferze a pan Rembas obiecał czytelnikom, że na pewno jeszcze odwiedzi międzyzdrojską Bibliotekę i opowie o swojej drugiej pasji, jaką jest historia nekropolii, gdyż jest też współautorem książki "Nekropolie zabytkowe cmentarze wielokulturowej Polski".

 


SPOTKANIE AUTORSKIE Z DZIENNIKARZEM, HISTORYKIEM I PODRÓŻNIKIEM PANEM MICHAŁEM REMBASEM (4.10.2011)

 

michał rembas

 


Współtwórca "Pereł z lamusa" w Bibliotece w Międzyzdrojach
(10 sierpnia 2011)

 

W środę 10 sierpnia br. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie autorskie ze znanym publicystą i krytykiem filmowym Tomaszem Raczkiem. Pół godziny przed spotkaniem zaczęli schodzić się pierwsi goście a o godzinie 18.00 była już pełna sala ludzi. Wszyscy niecierpliwie czekali na spotkanie z panem Tomaszem. Swoje spotkanie pan Tomasz zaczął od przypomnienia sylwetki Zygmunta Kałużyńskiego. Przedstawił go jako swojego mentora, nauczyciela i przyjaciela, od którego chciał się jak najwięcej nauczyć. Jak wspominał pan Tomasz, byli do siebie bardzo podobni z Zygmuntem Kałużyńskim, gdyż tak jak on potrafił wyrazić swoje poglądy, nie zawsze zgodne z innymi, a przy tym uzasadnić i obronić je nie obrażając się na tych, którzy się z nim nie zgadzają. Taki właśnie jest pan Tomasz Raczek, nie patrzy na to, co powiedzą inni, bo uważa, że najważniejsze jest, aby człowiek czuł się szczęśliwy i spełniał swoje marzenia. Taki również był Zygmunt Kałużyński. Największym marzeniem pana Tomasza było zostać marynarzem. Gdy był jeszcze studentem, napisał pismo do wszystkich większych firm żeglugowych, z prośbą o zabranie go na statek w zamian za prowadzenie imprez kulturalnych. Mimo chęci pan Tomasz dostał odmowne odpowiedzi, ponieważ nie miał przygotowania do pracy na morzu. Ciągle jednak marzył. Aż wreszcie podczas jednego z Festiwali w Sopocie spotkał człowieka, który zaproponował mu posadę oficera rozrywkowego na "Stefanie Batorym". Oczywiście, że zgodził się przyjąć propozycje i już kilka miesięcy później stał się częścią załogi ostatniego polskiego transatlantyku. Dewizą pana Tomasza jest, że marzenia nie mogą czekać, trzeba je realizować. Autor "Karuzeli z Madonnami" powiedział wtedy jedno zdanie, które zapadło w pamięć przybyłym gościom, że najważniejsze jest, abyśmy nie rezygnowali ze swoich marzeń i nie odkładali ich na później. Trzeba wykorzystać nadarzającą się okazję, bo tylko wtedy człowiek nabiera siły do dalszego życia. Za te mądrości życiowe, które pan Tomasz zgrabnie przemycał między zabawne opowieści, dostał brawa od gości. Podczas spotkania wspominał o pracy z panem Danielem Passentem przytaczając liczne historie związane z pracą w "Polityce". Mimo różnic poglądów ich znajomość przerodziła się w przyjaźń. Salwy śmiechu wywołały również anegdoty dotyczące współpracy z Olgą Lipińską, Grażyną Torbicką i innymi artystami. Pan Tomasz Raczek opowiadał także o tym, jak zaczęła się jego przygoda z teatrem i filmem. Autor "Karuzeli z Herosami" ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie, gdzie na specjalnych warsztatach aktorskich nauczył się posługiwać głosem, co bardzo przydało mu się w późniejszym życiu. Często zmieniał pracę szukając swojego miejsca, nie zawsze była to praca "chciana", ale z każdej umiał wyciągnąć coś dobrego dla siebie. Publikował artykuły i recenzje m.in. na łamach "Polityki", "Przeglądu Tygodniowego", "Teatru", "Kina", "Wprost", był redaktorem naczelnym "Playboya", "Voyage". Podczas spotkania w Międzyzdrojach Pan Tomasz "pobawił się w wizjonera" - przepowiedział, iż kino i film idzie w kierunku "kina hologramowego", gdzie widz będzie uczestniczył w akcji a nawet kreował akcję - będzie to coś na wzór połączenia filmu 3D i tego, co oferują nam najnowsze technologie gier komputerowych. Hmm, te słowa zdobiły na przybyłych do Biblioteki w Międzyzdrojach duże wrażenie. Jak na Bibliotekę przystało - nie mogło zabraknąć tematu związanego z książkami, e-bookami, pracą wydawniczą, W 2002 roku pan Tomasz Raczek wraz z Zygmuntem Kałużyńskim założył wydawnictwo "Latarnik", gdzie pierwszą wydaną książką był "Pamiętnik orchidei" Zygmunta Kałużyńskiego wybrany jako najlepsza książka 2003 roku. Po śmierci Zygmunta Kałużyńskiego w 2004 roku, wydawnictwo nadal funkcjonuje, i o ludziach mediów. Tomasz Raczek obecnie mieszka w Warszawie, ale bardzo często przyjeżdża nad morze, gdzie jak mówił, bardzo dobrze się czuje i nawet kupił dom w Łukęcinie, aby być blisko morza i swoich marzeń. Po spotkaniu goście otoczyli Pana Tomasza, by zdobyć autografy i dedykacje do świeżo zakupionych książek. Czytelnicy wyszli ze spotkania z dużym optymizmem, wierząc, że jeżeli człowiek bardzo chce, to może wszystko.

 


SPOTKANIE AUTORSKIE ZE ZNANYM PUBLICYSTĄ I KRYTYKIEM FILMOWYM (10.08.2011)

 

 


Program pt "Od najmłodszych lat z książką za pan brat"

 

Program pt "Od najmłodszych lat z książką za pan brat", który jest skierowany do uczniów klas I-III szkoły podstawowej Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zainicjowała w lutym 2011. Celem tego programu jest promocja czytelnictwa wśród najmłodszych. Zasady programu są bardzo proste - Za każdą wypożyczoną książkę uczeń dostaje gwiazdkę, którą wkleja na specjalną kartę czytelnika, za 50 zebranych gwiazdek nasz mały czytelnik otrzyma od nas niespodziankę ( najprawdopodobniej super zabawkę) Zorganizowaliśmy cykl lekcji bibliotecznych, podczas których każdy uczeń mógł zostać zarejestrowanym czytelnikiem i przystąpić do programu. Wystarczyło tylko podpisane oświadczenie rodzica bądź opiekuna prawnego, który wyraża zgodę i bierze pełną odpowiedzialność za wypożyczone przez swoją pociechę zbiory z naszej Biblioteki. Od lutego do końca lipca 2011 do programu przystąpiło ok. 150 uczniów z Międzyzdrojów i Wapnicy oraz innych miast. W tak krótkim czasie obserwujemy wzrost czytelnictwa w tym przedziale wiekowym. Zbieranie "gwiazdek" mobilizuje do czytania, tym samym od najmłodszych lat wyrabia w dzieciach nawyk sięgania po książki. Naszymi małymi molami książkowymi zostali: Dominika Pierścińska, Asia Gawina, Malwina Koniuto, Martyna Koniuto, Mateusz Szymczak, Sara Cisowska, Klaudia Ogrodowczyk, Aleksandra Rębek, Weronika Łyczek, Nicola Niewiadomska, Julia Strugała, Julia Oleska, Klaudia Stefan, Patrycja Żur. Od września kolejni pierwszoklasiści przystąpią do naszego autorskiego programu. Na zakończenie roku szkolnego Miejska Biblioteka Publiczna nagrodziła uczniów za najlepsze wyniki w czytelnictwie. Ze szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach nagrodę otrzymały: Dominika Pierścińska z klasy IC i Nikola Kuczyńska z klasy VI B. Najlepszymi czytelnikami w Szkole Podstawowej Nr 2 w Wapnicy zostali pierwszoklasiści: Julia Wilińska i Filip Batycki, zaś w Gimnazjum Nr 1 w Międzyzdrojach nagrody za czytelnictwo otrzymały: Sanda Czyż z klasy IID i Aleksandra Karmowska z klasy IB. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i zachęcamy do czytania.

Aleksandra Rębek
Asia Gawina i Malwina Koniuto
Dominika Pierścińska
Dominika Pierścińska
Julia Oleska
Julia Strugała
Klaudia Orgodowczyk
Klaudia Stefan IID
Laura Nederlof IIIA
Martyna Koniuto
Mateusz Szymczak
Nikola Niewiadomska
Patrycja Żur - klasa II
Patrycja Żur - klasa II
Sara Cisowska
Weronika Łyczek

Wystawa haftów Pani Janiny Bagrowskiej
1 lipca -31 sierpnia 2011

 

Po raz kolejny przepiękne obrazy "igłą malowane", autorstwa Pani Janiny Bagrowskiej, zdobią ściany czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach. Pani Janina jest zaprzyjaźniona z Biblioteką i już planuje kolejną wystawę swych prac w roku 2012 - tym razem będą to haftowane obrusy i poduszki. Pani Bagrowska jest autorką nie tylko haftów o tematyce florystycznej, na swoim koncie ma również haftowane obrusy, obrazy sakralne, komże dla kościoła, sztandary i stroje dla niemieckiego zespołu ludowego. Artystka urodziła się w 1941 roku, jej dorobek artystyczny to ponad 150 prac. Część prac została skradziona i spłonęła w pożarze. Twórczość Pani Janiny Bagrowskiej można było podziwiać na wielu wystawach w kraju i za granicą. Do 31 sierpnia można oglądać hafty artystki z Międzyzdrojów w czytelni Biblioteki. Prezentowane obrazy to kwieciste hafty o dużym formacie oraz hafty "miniaturki". Oglądając wystawę mamy wrażenie, że spacerujemy po pięknym, letnim ogrodzie.

 


Letni kiermasz "Książka za 1 zł"

 

Letni kiermasz "Książka za 1 zł" rozpoczął się w tym roku 01 czerwca i będzie trwał do 12 sierpnia lub do ewentualnego wyczerpania zapasów. Przygotowanych książek na kiermasz jest ponad 5 tys. Kwota, którą uzyskamy ze sprzedaży zasili budżet instytucji i zostanie wydana na zakup nowych książek. Kiermasz od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców jak i turystów, którzy na kiermaszu mogą kupić podręczniki szkolne, bajki, lektury, kryminały, beletrystykę... Przez cały rok gromadzimy od mieszkańców książki, które im są już nie potrzebne. Naszych książek tzn. "bibliotecznych" nie pozbywamy się. Wakacyjnemu kiermaszowi od lat przyświeca reguła : Co dla niektórych jest zbędną lekturą dla innych okazuje się cennym "białym krukiem". Kiermasz to również doskonała forma propagowania czytelnictwa - na zakup książki za 1 zł przecież stać każdego. To już 10 edycja kiermaszu i z każdym rokiem liczba odwiedzających "czytelniczych koneserów" zwiększa się.

 


Biblioteczne owady w Przedszkolu "Morskie skarby"
(1 czerwca 2011)

 

Z okazji Dnia Dziecka pracownicy biblioteki w Międzyzdrojach odwiedzili dzieci z Miejskiego Przedszkola "Morskie Skarby". Bibliotekarze przebrali się za kolorowe owady takie jak pszczółka, biedronka, świerszcz, mrówka i motyl. Owady wleciały tanecznym krokiem do sali, w której przebywały dzieci i zaprosiły wszystkich do tańca przy muzyce. Następnie mrówka przeczytała wszystkim dzieciom bajkę pt. "Pszczółka Mela". Wszyscy uważnie słuchali opowieści a w nagrodę pszczółka zaprosiła przedszkolaków na wspólną gimnastykę, podczas której wszyscy świetnie się bawili. Kiedy przyszedł czas na następną bajkę pt "Mrówka na balu" wszystkie dzieci usiadły na dywanie i w skupieniu słuchały przygód mrówki Karolinki, która była bardzo niezadowolona ze swojego ubioru. Z pomocą przyszły jej kwiaty, które oddały jej swoje płatki na ubranie i w ten sposób Karolinka poczuła się piękna. Po wspólnym słuchaniu przyszedł czas na dyskotekę z owadami, które porwały dzieci w rytm owadziej muzyki. Po wspólnych tańcach dzieci rozeszły się do swoich grup. Owady odwiedziły każdą grupę przedszkolaków w ich salach i zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia z dziećmi. Maluchy odwzajemniły się kolorowymi rysunkami, graniem na instrumentach oraz wierszykami. Owady pożegnały wszystkie dzieci odlatując na swoją wiosenną łąkę przy Bibliotece.

 


Letni kiermasz "Książka za 1 zł"
od 1 czerwca do 12 sierpnia 2011

 

 

 

Spotkanie autorskie z Filipem Szyszkowskim (27 maja 2011)

 

27 maja 2011 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Filipem Szyszkowskim - autorem książki pt. "Bezkształt", studentem filozofii, rocznik 1991. To debiut literacki Filipa, który okazał się dużym sukcesem. Frekwencja dopisała. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władzy lokalnej, radnych, grona pedagogicznego. Nie zawiedli też przyjaciele i rodzina autora. Spotkanie przebiegło w bardzo przyjemnej atmosferze a pytaniom nie było końca. Zebrani na spotkaniu zadawali wiele kontrowersyjnych pytań, momentami dochodziło do "ostre" polemiki - jednak Filip stanowczo bronił swych argumentów. Filip zaskoczył wszystkich swoim sposobem bycia, szczerością odpowiedzi, wiedzą. Mimo stresu autor starał się odpowiedzieć na wszystkie pytania, które nie zawsze były łatwe, bo i tematy poruszane w książce nie są łatwe, to samotność, brak akceptacji drugiego człowieka, aborcja, wiara. Z tymi tematami zmagamy się wszyscy i nie zawsze umiemy udzielić odpowiedzi. Filip nie udziela odpowiedzi w swojej książce, ale sygnalizuje co go boli, co mu się nie podoba, z czym się nie zgadza. "Bezkształt", jak sam autor przyznaje, jest książką chaotyczną, fikcja przeplata się z osobistymi przeżyciami. Łatwo się w tym labiryncie kontekstów, odniesień, niedomówień zagubić. Sam autor dowcipnie stwierdził, że gdy teraz czyta swoje dzieło to go nie rozumie. Książka zawiera również ilustracje do tekstów, z którymi próbował się zmierzyć Michał Nakoniczewski uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Świnoujściu - rocznik 1993. Michał zainspirowany twórczością Caravaggio i Hansa R. Gigera stworzył "mocne" grafiki, które świetnie oddały "surowy" klimat opowiadań Filipa. Michał i Filip są przyjaciółmi, znają się od dziecka, oboje przyznają, że doskonale się rozumieją i twórczo uzupełniają, czego dowodem jest zapowiedź dalszej współpracy przy kolejnej książce Filipa. Autor "Bezkształtu" jest również twórcą projektów muzycznych m.in. 21 Gramms oraz Morpeth. Podczas spotkania w tle sączyła się muzyka stworzona przez Filipa, która przywoływała magię tajemniczości i skupienia. Podczas spotkania autor zdradził przybyłym, iż pisze kolejną książkę, którą już jest zainteresowane pewne wydawnictwo. Spotkanie zakończyło się rozdaniem autografów, wpisem dedykacji do książek, rozmowy zaś nie milkły, co daje nadzieję młodym ludziom, że ich zdanie i opinia są nam bardzo potrzebne, byśmy nie stracili "ostrości widzenia". Na wydanie kolejnej książki mieszkańcy naszego miasta już czekają a my jako rodzima Biblioteka nie omieszkamy zaprosić Filipa na kolejny już nie debiutancki wieczór autorski, tymczasem trzymamy kciuki za wysokie noty na sesji egzaminacyjnej.

 


SPOTKANIE Z PANIĄ ELIZĄ PIOTROWSKĄ (24 maja 2011)

 

We wtorek 24 maja br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z panią Elizą Piotrowską, autorką i ilustratorką książek dla dzieci i rodziców. Na spotkanie zostały zaproszone dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach z drugiej klasy. Pani Eliza jest z wykształcenia tłumaczem języka włoskiego i historykiem sztuki, ukończyła Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Universita La Sapienza w Rzymie, gdzie przez kilka lat mieszkała. Obecnie od kilku miesięcy mieszka w Brazylii, której urokiem jest zafascynowana. Pani Eliza w bardzo zabawny i humorystyczny sposób potrafi opowiadać o swoich podróżach jak i o swojej pracy twórczej. Bardzo dużo podróżuje, przenosząc swoje doświadczenia do książek, pomagając zrozumieć dzieciom zwyczaje innych narodów. Historie opisane w książkach mają za zadanie uczyć poprzez zabawę. W taki sposób powstały książki min. "Fryderyk Chopin i jego świat", " Warszawa zwiedzanie i zabawa", "Legenda o założeniu Poznania", "Jadę tramwajem i Poznań poznaję!". Osobną tematykę zajmują książki ortograficzne. Prezentując swoje książki pani Eliza Piotrowska zaproponowała krótki konkurs ortograficzny, gdzie dzieci miały za zadanie odgadnąć pisownie trudnych wyrazów. Czytając tekst ze swojej książki pani Eliza pytała dzieci o pisownię takich wyrazów jak: huśtawka, hulajnoga, heca, rzepa, żubr, rzęsa, rzemień. W nagrodę dzieci dostawały słodycze. Zabawa bardzo się podobała. Następną omówioną książką była "Ciocia Jadzia Tęcza". Pisarka zdradziła, że jest to książka o niej i o jej siostrzenicy, z którą przeżywały zabawne przygody. Pani Eliza stara się, aby jej książki nie były proste w odbiorze, zmusza młodego czytelnika do myślenia, wprowadzając rebusy, zagadki, krzyżówki i różne łamigłówki, co czyni książeczki bardziej interesującymi. Jedną z takich są przygody Franka, Heli i Bobasa, w których czytelnik musi wykazać się zmysłem detektywa, ponieważ pisarka bawi się odsyłając go w różne miejsca w książce. Ostatnią książką, o której opowiadała pani Eliza Piotrowska to "Paproch". Książka to została okrzyknięta najpiękniejszą na ostatnich Targach Książki w Warszawie . Jest to opowieść, w której pisarka zajmuje się człowiekiem, jego psychiką, kompleksami. Tytułowy Paproch to człowiek zamknięty w sobie, mało odważny, schowany gdzieś w kącie, bojący się ludzi. Dopiero gdy pojawia się koralik, powoli wyciąga Paprocha z kieszeni, "w której mieszkał". Jest to książka przeznaczona do czytania z rodzicami. Pisarka powtarzała, że jej książki są nie tylko dla dzieci ale również dla rodziców, po prostu "książki rodzinne".
Spotkanie przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze. Pani Eliza była pozytywnie zaskoczona zachowaniem drugoklasistów. Nie mogła wyjść z podziwu, że w Międzyzdrojach są tak grzeczne dzieci. Spotkanie zakończono podpisywaniem książek, wspólnym jedzeniem tortu wygładem nawiązującym do książki "Książeczka-wycieczka" i pamiątkowym zdjęciem.


Finał konkursu plastycznego - Henryk Sienkiewicz
(19 maja 2011)

 

19 maja 20101w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się finał konkursu plastycznego pt.: "Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię."
Konkurs został zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyzdrojach w związku z obchodzoną w tym roku 165 rocznicą urodzin Henryka Sienkiewicza.
W konkursie wzięło udział ponad 150 uczniów z takich miejscowości jak: Świnoujście, Gryfino, Wysoka Kamieńska, Goleniów, Ładzin, Stargard Szczeciński, Nowogard, Mieszkowice, Wolin, Wapnica i Międzyzdroje.
Jury konkursu w składzie:
1. Przewodniczący Rady Powiatu Kamieńskiego Pan Mateusz Flotyński
2. Pani Grażyna Dubako - Inspektor do spraw oświaty w Urzędzie Miasta w Międzyzdrojach
3. Pani Julianna Rogowska - malarka, dziennikarka "Pomorzanina", poetka, historyk, autorka książek o regionie
4. Pani Janina Bargowska - artystka hafciarka
5. Pani Małgorzata Aftewicz - dziennikarka "Kuriera Szczecińskiego ", "Wyspiarza"
6. Pani Łucja Krajewska - rzeźbiarka, malarka,
7. Pani Elwira Korcz - Dyrektor Przedszkola "Morskie Skarby"
8. Pani Małgorzata Budzyńska - prezes Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia "Rodzina"
9. Pani Inna Zholudeva - muzyk i pracownik Międzynarodowego Domu Kultury
10. Dyrektor i Pracownicy MBP w Międzyzdrojach

Komisja nagrodziła i wyróżniła następujących autorów prac:

SZKOŁA PODSTAWOWA:
I miejsce Alicja Masterniak - Miejski Dom Kultury w Stargardzie Szczecińskim
I miejsce Piotr Kufta - Szkoła Podstawowa Nr 4 w Nowogardzie
II miejsce Grzegorz Rudziński - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Gryfinie
III miejsce Maja Kozłowska - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Świnoujściu
III miejsce Aleksandra Labiś - Szkoła Podstawowa Nr 6 w Świnoujściu
III miejsce Rafał Piątkowski - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Międzyzdrojach
Wyróżnienie - Dominika Harkot - Szkoła Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej

GIMNAZJUM:
I miejsce Paulina Ekiert - Gimnazjum w Wolinie
II miejsce Aleksandra Stachowicz - Gimnazjum Nr 1 w Goleniowie
II miejsce Sara Idczak - Gimnazjum Nr 2 w Gryfinie
II miejsce Anita Rojek - Gimnazjum Nr 1 w Goleniowie
III miejsce Emilia Kosna - Gimnazjum Nr 2 w Gryfinie
III miejsce Roksana Lewandowska - Zespół Szkół w Gryfinie
III miejsce Michał Kwapisz - Gimnazjum Nr 1 w Gryfinie
III miejsce Samanta Fiedorowicz - Gimnazjum Nr 1 w Międzyzdrojach
III miejsce Michele Bińczyk - Miejski Dom Kultury w Stargardzie Szczecińskim

SZKOŁA ŚREDNIA: na konkurs wpłynęła tylko 1 praca
Wyróżnienie Julita Drąg - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie

Uroczyste rozdanie nagród poprzedziła prezentacja multimedialna pt.: "Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza" przygotowana przez pracowników Biblioteki w Międzyzdrojach: Panią Annę Piecyk i Pana Szymona Głoda. Następnie gość honorowy - Starosta Kamieński Pani Beata Kiryluk i Dyrektor MBP w Międzyzdrojach Pani Andżelika Gałecka wręczyły laureatom nagrody książkowe i rzeczowe. Miłym zaskoczeniem dla laureatów i gości był wielki urodzinowy tort w kształcie słonia. Było to nawiązanie do najczęstszego tematu prac dzieci - uwolnienie słonia z "W pustyni i w puszczy" Wystawę prac konkursowych można oglądać do końca czerwca w czytelni Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach.

 


Lekcje biblioteczne z twórczością Pani Kaliny Jerzykowskiej czyli piątek 13-ego, wcale nie taki pechowy! (13 maja 2011)

 

Tego dnia miało odbyć się spotkanie autorskie z panią Kaliną Jerzykowską, autorką książek dla dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. Niestety, z przyczyn od nas niezależnych pani Kalina nie mogła się spotkać w ten dzień z dziećmi. Dzieci zaproszone, tort zamówiony- co zrobić?! Na szczęście całą sytuację uratowała pani Anita Cieślak, bibliotekarka z 35- letnim stażem, która poprowadziła lekcje biblioteczne. Zaproponowała dzieciom, żeby "zabawili" się poezją pani Kaliny Jerzykowskiej. Czytanie wierszy? Okazało się, że czytanie poezji, własna interpretacja, pokazanie talentu teatralnego może okazać się fantastyczną zabawą dla czwartoklasistów. Wszystkie dzieci zgłaszały się do prezentowania tekstów pani Kaliny. Każde dziecko zostało nagrodzone wielkimi brawami przez koleżanki i kolegów oraz tym, co najbardziej lubią, ogromnym, smakowitym, malinowym tortem. Każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie, dziękując za zorganizowane lekcje biblioteczne.


Spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką (12 maja 2011)

 

Późnym popołudniem 12 maja w czytelni Biblioteki w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z pisarką młodego pokolenia Olgą Rudnicką. Poczucie humoru i radość, z jaką Pani Olga opowiadała anegdoty swoim czytelnikom sprawiły, że atmosfera podczas spotkania była prawdziwie przyjacielska.
W wieku 23 lat Olga Rudnicka jest już autorką sześciu powieści, z czego pięć to kryminały zabarwione czarnym humorem. Autorka już od czasów szkolnych spisywała sny - to był początek tworzenia. Jej debiutancka powieść "Martwe Jezioro" powstała dzięki ospie wietrznej, która uziemiła autorkę na drugim piętrze w bloku i tak z nudów Olga wkroczyła w świat literatury. W rozmowie z przybyłymi czytelnikami wyjawiła, że wiele maszynopisów wysyłała do wydawnictw z nadzieją na publikację. Po wielu próbach współpracę zaproponowało jej Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Jak zareagowała Olga Rudnicka - oczywiście płaczem, sama autorka mówi o sobie - "szara myszka". Później płaczem reagowała równie często: podczas spotkania autorskiego w rodzinnym Śremie, podczas pierwszej rozmowy w wydawnictwie, rozczulił ją nawet widok pierwszej okładki książki. Rozczulił do tego stopnia, że wyznała miłość autorowi projektu okładki.
Pani Olga uważa, że ma wybujałą wyobraźnią, dzięki której rodzą się pomysły na książki ale i różne lęki. Autorka przyznała się podczas spotkania, że boi się pytonów, dużych dworców kolejowych, skrzypiących, starych szaf, strychów, luster... Wiele w niej przeciwności, nie uważa się za romantyczkę, mówi, że jest "chodzącym paradoksem". Zamiłowanie do kryminałów ma po babci którą nazywa pieszczotliwie "bunią". Ulubione lektury Olgi Rudnickiej z dawnych lat to "Powrót Lassie" i "Lalka", ceni też literaturę Stephena Kinga, Tes Geritsen. Obecnie pani Rudnicka wspólnie z biegłym sądowym pracuje nad kolejną książką, podczas spotkania w Międzyzdrojach nie zdradziła o czym będzie nowa powieść. Mimo swej wrażliwej natury nie stroni od sportów takich jak kick boxing, dżudżitsu, uwielbia też jazdę konną. Inspirację i odpoczynku szuka z dala od cywilizacji. Olga Rudnicka zawodowo pracuje jako asystent osób niepełnosprawnych. Twierdzi, że lubi pomagać innym i z tą pracą wiąże plany na przyszłość. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem razem z przybyłymi czytelnikami, wpisaniem autografów do książek oraz zaproszeniem do ponownego odwiedzenia Międzyzdrojów.


"Przygody mola książkowego" (12 maja 2011)

 

12.05.2011 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się spektakl pt. "Przygody mola książkowego" dla dzieci z klasy "0" z Przedszkola Miejskiego "Morskie Skarby" oraz z klasy I D ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach. W role bibliotekarki i owadów wcielili się Bibliotekarze z Międzyzdrojów. Tytułowym molem został Szymon Głod, rola pszczółki przypadła Pani dyrektor biblioteki Andżelice Gałeckiej, świerszczem została Pani Anita Cieślak, motylka brawurowo zagrała Anna Piecyk zaś w postać biedronki wcieliła się księgowa - Pani Grażyna Bejster. Bibliotekarkę, która próbowała przepędzić mola zagrała Pani Edyta Romaszko. Wszystkie stroje dla występujących uszyła i zaprojektowała Pani Maria Kowalska. Scenariusz spektaklu, nawiązujący do trwającego właśnie Tygodnia Bibliotek i którego myślą przewodnią byłoby propagowanie czytelnictwa napisała Pani Andżelika Gałecka
Spektakl ukazywał szare życie szarego, samotnego mola książkowego początkowo niszczącego książki, którego w Bibliotece odwiedziły inne owady. Początkowo wrogo nastawione stworzenia nakłaniają mola, by przestał niszczyć ich kochane książki, zmienił dietę i rozsmakował się z starych gazetach. Za pomoc w odnalezieniu skrzypiec mól książkowy otrzymał od świerszczyka piękną kolorową muszkę, by już nigdy nie czuć się szarym molem zaś inne owady ofiarowały mu przyjaźń. Dzieci z zapartym tchem oglądały inscenizację pocieszały świerszcza, który zagubił skrzypce, wspólnie z molem, biedronką i pszczółką rozwikłały zagadkę tajemniczego zniknięcia instrumentu i nauczyły się, że bycie molem książkowym to nic innego jak zachęta do czytania książek i korzystania z bibliotecznych zasobów. Nie obyło się również bez wspólnego tańca w takt piosenki pt. "Mole książkowe". Po spektaklu dzieci wysłuchały i obejrzały bajkę pt "Pszczółka Mela", po czym zostały zaproszone przez bohaterów przedstawienia do tworzenia prac plastycznych. Powstała kolorowa łąka pełna latających pszczółek. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem, pamiątkowymi zdjęciami oraz rozdaniem dyplomów z zaproszeniem na kolejne miłe spotkania w międzyzdrojskiej bibliotece.


POCIĄG DO KSIĄŻKI - KSIĄŻKA DO POCIĄGU (9 maja 2011)

 

W ramach ogólnopolskiej akcji "Pociąg do książki, książka do pociągu", Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała kiermasz książek. W poniedziałek 9 maja już od samego rana bibliotekarze czekali na swoich czytelników na stacji PKP w Międzyzdrojach. Zorganizowana akcja cieszyła się dużym powodzeniem, nawet czytelnicy ze Świnoujścia przyjechali specjalnie w ten dzień, by zakupić książki za symboliczną kwotę. Książki, które można było znaleźć na kiermaszu to przede wszystkim beletrystyka polska i zagraniczna, książki podróżnicze, książki kucharskie, poradniki psychologiczne, książki wojenne. Również dzieci i młodzież mogły znaleźć coś dla siebie. Cała akcja zakończyła się o godz. 15.00. Zostało sprzedanych 70 książek. Wszyscy, którzy odwiedzili kiermasz książki byli zadowoleni z tej akcji i obiecali, że odwiedzą nasz Letni Kiermasz za 1 zł, który rusza już od 1 czerwca. Serdeczne podziękowania dla Zarządcy Dworca PKP w Międzyzdrojach Pana Henryka Mosiężnego za pomoc w zorganizowaniu kiermaszu.


Bibliotekarz Roku 2010 - wyróżnienie dla Pani Anity Cieślak (5 maja 2011)

 

Pani Anita Cieślak - Starszy Bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach została wyróżniona w konkursie im. Stanisława Badonia na Bibiotekarza Roku Województwa Zachodniopomorskiego. Pani Anita znalazła się w piątce finalistów tego wojewódzkiego konkursu, którego finał odbył się 5 maja w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie podczas inauguracji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Nagrodę i dyplom w imieniu Marszałka Woj. Zachodniopomorskiego Pana Olgierda Geblewicza wręczył Wicemarszałek Pan Andrzej Jakubowski. To kolejny sukces Biblioteki w Międzyzdrojach
- po zeszłorocznym tytule "Biblioteka Roku". W podsumowaniu Przewodnicząca Zachodniopomorskiego Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Pani Cecylia Judek oraz Wicemarszałek Andrzej Jakubowski powiedzieli, iż Pani Anita to "człowiek - instytucja". Dodatkowe gratulacje i słowa uznania należą się również Pani Anicie Cieślak w związku z jubileuszem 35-lecia pracy zawodowej, który Pani Anita obchodzi w tym roku.


Spotkanie autorskie z Filipem Szyczkowskim (27 maja 2011)


Spotkanie autorskie z Panią Olgą Rudnicką (12 maja 2011)

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprasza na spotkanie autorskie z Panią Olgą Rudnicką 12 maja o godz. 18:00


KIERMASZ KSIĄŻEK w związku z akcją "Pociąg do książki - książka do pociągu" (9 maja 2011)

 

Biblioteka w Międzyzdrojach zaprasza na KIERMASZ KSIĄŻEK w związku z akcją "Pociąg do książki - książka do pociągu" Dworzec PKP w Międzyzdrojach 9 maja od godz. 9:00 - 15:00


Spotkanie autorskie z Katarzyną Majgier (15 kwietnia 2011)

 

15 kwietnia 2011 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się dwa spotkania autorskie z pisarką książek dla nastolatków panią Katarzyną Majgier. Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 1 oraz klas pierwszych Gimnazjum w Międzyzdrojach. Pani Kasia jest krakowianką z urodzenia, obecnie mieszka w Warszawie. Szybko nawiązała świetny kontakt z młodzieżą, w końcu to młodzi ludzie piszący na jej blogu są pierwszymi recenzentami jej książek. Kasia Majgier zaznaczyła, iż jej młodzi czytelnicy najbardziej krytyczni są w stosunku do języka, zwrotów ze slangu młodzieżowego. Często sugerują jej np.: by zamiast słowa wstyd użyła zwrotu "siara" bądź "obciach". Pisarka świetnie odnalazła się w temacie nowinek technicznych, najnowszych gier komputerowych, gdyż pracuje jako moderator portali społecznościowych oraz pisze scenariusze komputerowych gier strategicznych. Zaimponowała przybyłym na spotkanie faktem, iż obecnie pracuje nad grą nawiązującą do polskich legend. Pani Kasia od Bibliotekarzy otrzymała czekoladowy tort, nawiązujący do tytułu jej najnowszej książki "Gdybym była czekoladą". Gdy pisarka zapraszała swoich czytelników na tort zapytała młodzież - "wiecie, ze trzy dni temu był dzień czekolady"? Po poczęstunku uczniowie zadawali wiele pytań. Pani Majgier zaskoczyła wszystkich faktem, iż z wykształcenia jest psychologiem eksperymentalnym. Nie wybrała jednak kariery naukowej jako swej drogi życiowej. Zdobytą podczas studiów wiedzę wykorzystuje w swojej twórczości - zna słabości, wrażliwość i psychikę młodych ludzi. Ma to odzwierciedlenie min. w "Marzycielkach" oraz w "Miłość ci wszystko wyPaczy". Zdradziła uczniom, że jej ulubioną książką z dzieciństwa jej powieść Juliusza Verne "20 000 mil podwodnej żeglugi". Kasia Majgier nazywa się "pisarzem hobbystycznym", dodając - jak większość piszących w Polsce. Pisarka jest entuzjastką języka rosyjskiego oraz hiszpańskiego, kocha fotografować. Jej marzeniem jest wydać książkę w Rosji, bo tam podobno jest największy wskaźnik czytelnictwa. Spotkanie zakończyło się rozdaniem autografów wpisem dedykacji do książek oraz sesją zdjęciową, którą młodzieży zrobiła sama autorka - w końcu fotografowanie to jej pasja. Żegnając się z międzyzdrojskimi nastolatkami, stwierdziła, że dzisiejsza młodzież, wbrew pozorom, dużo czyta i próbuje tworzyć. Pani Katarzyna ma zamiar zorganizować konkurs literacki dla młodych blogerek - także warto śledzić jej blog na stornie www.katarzyna.majgier.pl

 

Na kolejne spotkanie autorskie, które odbyło się 14 kwietnia w Miejskiej Bibliotece w Międzyzdrojach, została zaproszona pani Katarzyna Enerlich, pisarka urodzona w Mrągowie na Mazurach. Pani Katarzyna zadebiutowała w wieku 12 lat na łamach Płomyka pisząc artykuł o swoim rodzinnym Mrągowie. Otrzymała za niego bardzo wysokie honorarium, które wydała na swoją dziecięcą pasję, jaką była akwarystyka. Swoje marzenie o dziennikarstwie zrealizowała, pracowała w różnych mediach. W pracy jest perfekcjonistką, by napisać wiarogodny reportaż nie zawahała się nawet spotkać oko w oko z mordercą. Pani Kasia pracowała również przy promocji i organizacji takich kulturalnych wydarzeń jak Piknik Country w Mrągowie. Potem przyszedł bardzo trudny moment w jej życiu - straciła pracę. W myśl zasady "kiedy zamykają się drzwi otwierają się wrota" - utrata pracy okazała się kluczem do wielkiej przygody, jaką stało się pisanie książek. Przecież jako mała dziewczynka obiecała swoim rodzicom, że kiedyś będzie pisać, więc dotrzymała słowa. Jej pierwsza książka "Prowincja pełna marzeń" to historia dzisiejszych i przedwojennych Mazur, czyli Prus Wschodnich. Katarzyna Enerlich porusza w niej temat "miłości do ziemi bez jej posiadania". Główną bohaterką książki jest dziennikarka lokalnego czasopisma, która spotyka na swojej drodze Niemca poszukującego swoich korzeni. Bohaterka powieści staje się dla niego przewodniczką, pokazuje mu Mazury - które pomimo upływu lat są wciąż takie same. Losy ludzi przesiedlonych, którzy po latach wracają do miejsc z dzieciństwa przewijają się też w późniejszych książkach Katarzyny Enerlich. Przełomową powieścią w jej twórczości jest "Kwiat Diabelskiej Góry", gdzie ukazuje miłość dwojga ludzi w małej mazurskiej wsi. Pani Katarzyna zdradziła również swoim czytelnikom o czym będzie jej najnowsza książka zatytułowana "Kiedyś przy błękitnym księżycu". Opowiadać będzie historię kobiety - córki alkoholika, która podczas 13 pełni księżyca, kiedy to księżyc ma niespotykaną błękitną poświatę, odmieni swój los. Pisarka na spotkaniu opowiadała również o ukochanych Mazurach, zamiłowaniu do dziennikarstwa, ogrodzie, który pielęgnuje oraz o malarstwie, do którego często wraca. Na zakończenie spotkania w Międzyzdrojach Pani Kasia stwierdziła, iż mottem jej twórczości są słowa Hanny Krall - "pisać niezwykle o rzeczach zwykłych". Tematy kolejnych powieści same do niej "przychodzą", śmiejąc się dodała "albo często same pukają do drzwi". Zwykła rozmowa z sąsiadem, nieznaną kobietą w sklepie, krótki dialog z czytelniczką podczas spotkania autorskiego mogą stać się "pestką", którą później wystarczy tylko obłożyć miąższem fikcji literackiej. Być może usłyszane historie od czytelników w Międzyzdrojach staną się zalążkiem, inspiracją do napisania kolejnych powieści Pani Enerlich - czekamy z niecierpliwością.

 

7 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się zebranie założycielskie Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Bibliotece w Międzyzdrojach. Na zebranie przybyło 10 bibliotekarzy (pracownicy Biblioteki, jeden Bibliotekarz emeryt i 2 Bibliotekarzy szkolnych z Międzyzdrojów i Wapnicy. Wybrano Przewodniczącego Koła, którym została Pani Andżelika Gałecka. Sekretarzem koła SBP została wybrana Pani Monika Kielar a Skarbnikiem Pani Katarzyna Piotrowska. Podczas zebrania założycielskiego gościem honorowym była Pani Cecylia Judek - Przewodnicząca Okręgu Zachodniopomorskiego SBP, która przybliżyła bibliotekarzom statut Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i czuwała nad formalnym przebiegiem spotkania. 

 

7 kwietnia 2011 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyła się prelekcja Pani Cecylii Judek - Sekretarza Naukowego Książnicy Pomorskiej w Szczecinie dla młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach poświęcona życiu i twórczości poety, dramatopisarza, eseisty Zbigniewa Herberta. Zbigniew Herbert urodził się we Lwowie 29 października 1924 roku w rodzinie o angielskich korzeniach. Od najmłodszych lat edukowany był starannie przez rodziców, szczególnie przez ojca Bolesława, który nawet wieczorami zamiast bajek opowiadał mu mity greckie. W czasie II wojny światowej uczył się na tzw. "tajnych kompletach" gdzie uzyskał maturę w 1943 roku. Rok później podjął studia w Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Handlowej w Krakowie, uzyskał magisterium w 1947 roku. Następnie podjął studia prawnicze i filozoficzne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Debiutował na łamach prasy w 1950 roku wierszami pt. "Napis", "Złoty środek", "Pożegnanie września". Pani Cecylia Judek zaskoczyła wszystkich faktem, iż Zbigniew Herbert w swojej biografii ma akcenty związane również ze Szczecinem. To właśnie w Szczecinie w 1948 roku wydał pięć felietonów w "Tygodniku Wybrzeża" pt. "Poetyka dla laików". Zbyszek Herbert przekazał całą swoją prywatną bibliotekę Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Najbardziej cenionym dziełem Herberta, które Pani Judek próbowała nieco przybliżyć gimnazjalistom to cykl utworów o Panu Cogito zapoczątkowany w 1974 roku. Zbigniew Herbert kochał podróże, z których czerpał inspiracje i siły do działania. Wyjeżdżał min. do Paryża, Sieny, Florencji. Pani Judek wielokrotnie podkreślała, że Herbert uwielbiał korespondować, pisał listy z miejsc które odwiedzał, opisywał w nich swe spostrzeżenia, przemyślenia. Swoje obserwacje opisywał również w esejach np. "Barbarzyńca w ogrodzie" z 1962. W 1993 roku napisał cykl "Martwa natura z wędzidłem" na temat malarstwa holenderskiego. W roku 1969 a także w okresie 1970 - 1971 prowadził wykłady w Stanach Zjednoczonych jako visiting profesor w Los Angeles State College. W latach 80-tych stał się sztandarowym poetą polskiej opozycji. Od 1986 roku mieszkał w Paryżu gdzie współpracował z Zeszytami Literackimi, do Polski wrócił w 1992 roku. W swych utworach szukał porozumienia z naturą, żywych związków ludzi, zwierząt, roślin, budynków a nawet kamieni. Jego wiersze i utwory dramatyczne są melancholijne lecz pełne trudnego optymizmu. Pani Cecylia Judek podsumowując swoją prelekcję stwierdziła, że twórczość Herberta to szukanie człowieczeństwa pośród bezmiaru zła świata. Herbert całe swoje życie podsumowuje w "Epilogu burzy", gdzie dziękuje za "cały ten kram życia", gdzie godzi się ze światem, ale nie daje recepty jak powinna wyglądać formuła życia. Herbert był laureatem wielu nagród zarówno w kraju i za granicą, Pani Cecylia ze smutkiem stwierdziła: "Otrzymał wszystkie nagrody w dziedzinie literatury oprócz tej najważniejszej - oprócz Nagrody Nobla. Zbigniew Herbert zmarł 28 lipca 1998 w Warszawie. Spotkanie dotyczące życia i twórczości Zbigniewa Herberta zakończyło się wręczeniem kwiatów Pani Cecylii Judek, która według młodzieży tak ciekawie opowiadała przemycając w swój wykład wiele cennych życiowo wskazówek dla gimnazjalistów. Pani Cecylia Judek na pożegnanie obiecała gimnazjalistom, iż przyjedzie do Międzyzdrojów z wykładem na temat życia i twórczości Stefana Żeromskiego.


Spotkanie autorskie z Panią Katarzyną Enerlich

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprasza na spotkanie autorskie z Panią Katarzyną Enerlich 14 kwietnia o godz. 18:00


Debiut literacki Filipa Szyszkowskiego.

 

Filip Szyszkowski - mieszkaniec Międzyzdrojów w kwietniu wyda swoją pierwszą książkę. "Bezkształt", bo taki tytuł nosi debiutancki zbiór opowiadań Filipa, to "kawał" dobrej, ambitnej literatury. Uwaga! To nie jest literatura komercyjna. Autor od pierwszych słów wciąga nas - czytelników w rodzaj gry, gdyż jego "bezkształtny" zbiór opowiadań prowokuje, by odbiorca sam dobudowywał treść. Jest nam dana przestrzeń do wypełnienia, co daje poczucie wolności, oddech w przeciwieństwie do bohaterów zmęczonych życiem, zagubionych, przytłoczonych szarością życia, którzy kiszą się, tłamszą i gnieżdżą w swoich życiach. Ta książka to łamigłówka, czytelnik odnajdzie w niej wiele kontekstów i nawiązań do literatury, sztuki... "Bezkształt" przypomina pozbawioną fałszu powieść parabolę - opisywane w książce wydarzenia są symboliczną formą przekazania tezy, że nawet w środku tłumu jesteśmy bardzo samotni. Opowiadania Filipa to książka o wielu sprzecznościach. Kto zgodzi się ze stwierdzeniem, że "im bardziej kochamy tym bardziej jesteśmy samotni"?. A teraz o samym autorze - Filip obecnie studiuje filozofię w Poznaniu. Jest młodym, zdolnym i zdaniem wielu nadwrażliwym, jak na te czasy, człowiekiem. Filip jest laureatem kilku konkursów literackich m. in. zajął 4 miejsce w konkursie Złote Pióro zorganizowanym przez Głos Szczeciński w 2009 roku, otrzymał wyróżnienia na Przeglądzie Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej Lipa 2009. Potem było spotkanie w Międzyzdrojskiej Bibliotece z Moniką Sawicką, która w 2010 roku w swojej książce "Kolejność uczuć" opublikowała fragment prozy Filipa. To wszystko już niebawem zaowocuje wydaniem debiutanckiego zbioru opowiadań pt. "Bezkształt". Oprócz literatury Filip Szyszkowski pasjonuje się malarstwem, sam również maluje, oraz tworzy "muzykę tła". Wydaje płyty z muzyką "dark ambient" we Francji, Anglii i Ukrainie (niedługo być może także w Rosji). Do tej pory stworzył dwa projekty muzyczne, m.in. darkambientowt 21 Gramms i noise'owy Morpeth. Swoją mroczno-melancholijną "muzykę otoczenia" tworzy w większości na komputerze, ale używa też dyktafonu. Nagrywa spacery po lesie, szum morza, rozmowy i inne ciekawe dźwięki. Całą warstwę muzyczną "komponuje" na gitarze lub klawiszach. Filip Szyszkowski to skromny człowiek, podczas każdej rozmowy podkreśla: " Cały czas poszukuję formy, dzięki której wreszcie zdołałbym osiągnąć coś na płaszczyźnie artystycznej". Jako 20-latek osiągnął już wiele. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach jest patronem medialnym książki Filipa, w związku z tym w najbliższym czasie w Bibliotece odbędzie się spotkanie autorskie z Filipem, na które już dziś serdecznie zapraszamy.


Śladami Tony Halika

 

W czwartek 31 marca br. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zatytułowane "Współcześni podróżnicy - o tych, którzy idą w ślady mistrza Tony Halika". Na spotkanie przyszła spora grupa osób, z których większość okazała zamiłowanie podróżnicze. Tytułem wstępu było przedstawienie postaci Tony Halika, znakomitego podróżnika, dziennikarza, który przez wiele lat pokazywał nam daleki egzotyczny świat poprzez swoje podróże i tworzone podczas nich reportaże. Następnie została wyświetlona prezentacja ukazująca dawnych prekursorów podróży od najsłynniejszego z nich, jakim był Marco Polo do współczesnych, najbardziej nam znanych podróżników tj.: Jacek Pałkiewicz, Wojciech Cejrowski, Beata Pawlikowska Martyna Wojciechowska. Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie przez pana Szymona Głoda swoich wypraw do takich krajów jak Egipt, Tunezja, Turcja, Wyspy Kanaryjskie. Również o swoich podróżach na Kostarykę i Malediwy opowiedziała nasza czytelniczka pani Margarete Wychodil. Z zainteresowaniem wszyscy słuchali opowieści o żółwiach składających nocą jaja, o spacerach po ciemnym wulkanicznym piasku, który iskrzy, gdy pociera się o niego stopami. Miłym akcentem promującym nasze rodzime okolice była foto-relacja Pani Jolanty Kubajczyk z lotniczej wyprawy awionetką nad wyspą Wolin. Zwieńczeniem spotkania była prezentacja pana Mariana Samołyka, który odbył trzy wyprawy naukowe na Spitsbergen znajdujący się za kołem podbiegunowym na północ od półwyspu skandynawskiego. Prowadził on badania wśród surowego klimatu i wielkich lodowców, których rozmiary sięgały niejednokrotnie wielu kilometrów długości i kilkudziesięciu metrów wysokości. Ciekawostką tej wyprawy były tzw. "białe noce", które są w miesiącach letnich, kiedy słońce nie zachodzi za horyzont praktycznie przez całą dobę. Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze. Zapraszamy do sięgania po pozycje książkowe naszych polskich podróżników, by odkryć piękno ziemi. Na kolejne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy jesienią.


Program pt "Od najmłodszych lat z książką za pan brat"

 

Program pt "Od najmłodszych lat z książką za pan brat" - jest skierowany do uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Celem tego programu jest promocja czytelnictwa wśród najmłodszych. Za każdą wypożyczoną książkę uczeń dostaje gwiazdkę, którą wkleja na specjalną kartę czytelnika, za 50 zebranych gwiazdek nasz mały czytelnik otrzyma od nas niespodziankę (najprawdopodobniej super zabawkę) Zorganizowaliśmy cykl lekcji bibliotecznych, podczas których każdy uczeń mógł zostać zarejestrowanym czytelnikiem i przystąpić do programu. Wystarczyło tylko podpisane oświadczenie rodzica bądź opiekuna prawnego, który wyraża zgodę i bierze pełną odpowiedzialność za wypożyczone przez swoją pociechę zbiory z naszej Biblioteki. Ten program bardzo przypadł do gustu dzieciom, które obiecały że będą czytać dużo książek. Od lutego 2011 do programu przystąpiło już 112 uczniów z Międzyzdrojów i Wapnicy. W tak krótkim czasie obserwujemy wzrost czytelnictwa w tym przedziale wiekowym. Zbieranie "gwiazdek" mobilizuje do czytania, tym samym od najmłodszych lat wyrabia w dzieciach nawyk sięgania po książki. Naszym pierwszym małym "molem książkowym", który zebrał już 50 gwiazdek jest Dominika Pierścińska ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach. Dominika jako nagrodę wybrała lalkę Barbie. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do czytania.


Wystawa obrazów pani Aleksandry Cyglickiej

 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach do 20 kwietnia będą wystawione obrazy kolejnej artystki z okolic Stargardu Szczecińskiego. Tym razem swoje prace w czytelni Biblioteki prezentuje Pani Aleksandra Cyglicka. Pani Ola malować zaczęła w 1997 roku dzięki Mamie, która sama maluje amatorsko. Namówiła córkę, aby spróbowała i tak to się zaczęło. Potem szlifowała warsztat pod okiem profesora Ludwika Piosickiego i Piotra Kosmali. Obecnie Pani Aleksandra Cyglicka jest członkiem grupy "Malachit" przy Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie Szczecińskim. Pani Cyglicka maluje obrazy olejne oraz akwarele o bardzo różnorodnej tematyce - przede wszystkim pejzaże, kwiaty, zwierzęta, portrety, martwą naturę i abstrakcję. Spośród zwierząt najwięcej namalowała obrazów koni i kotów. Konie podziwia za ich grację, a bzika na punkcie kotów dostała, gdy zamieszkał z nią czternastoletni dziś ulubieniec całej rodziny - kot Fabian. Artystka , podobnie jak pracownicy Biblioteki w Międzyzdrojach, jest prawdziwą "kociarą" i właśnie "kocich" obrazów na ścianach międzyzdrojskiej czytelni zawisło najwięcej. Pani Aleksandra chętnie wystawia obrazy w Bibliotekach, bo jak twierdzi jej drugą pasją, bez której nie wyobraża sobie życia, jest czytanie książek. W domu ma ogromną, ciągle rosnącą bibliotekę. Rodzina czyli mąż ,syn ,rodzice, rodzeństwo i przyjaciele wspierają Panią Cyglicką w jej pasji , szczególnie mąż, który pomaga przy werniksowaniu obrazów, ich oprawie oraz transporcie dzieł na wystawy. Jak sama artystka twierdzi trudno, by jej było bez wsparcia męża. Artystka jest dumna, że uczestniczyła w wielu plenerach, miała wiele wystaw indywidualnych m.in. w Szczecinie, Goleniowie, Stargardzie Szczecińskim oraz brała udział w wystawach zbiorowych a prace jej są w posiadaniu osób prywatnych mieszkających w Polsce, Niemczech, Holandii i w USA. Dzięki przyjaciołom z SAIE (Stowarzyszenie Artystyczne Integracji Europejskiej) od ośmiu lat bierze udział w plenerach międzynarodowych.


Pani Ewa Chotomska - słynna Ciotka Klotka w Bibliotece w Międzyzdrojach (15.03.2011)

 

15 marca 2011 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach gościła Pani Ewa Chotomska - autorka takich książek jak "Pamiętnik Felka Parerasa" czy "Kuchenny alfabet" ale przede wszystkim założycielka dziecięcego zespołu Fasolki i autorka wielu dziecięcych hitów muzycznych. Kto z nas nie nucił w dzieciństwie niezapomnianych przebojów: "Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda..." albo "Fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego..." Na spotkanie z legendarną Ciotką Klotką z "Tik -Taka" zostały zaproszone klasy I-III ze Szkoły podstawowej z Wapnicy i klasy II-III ze Szkoły Podstawowej w Międzyzdrojach. Całe spotkanie było bardzo barwne i kolorowe, głównie za sprawą wielobarwnego stroju Pani Ewy, który składał się m.in. w tęczowych boa, pierzastego kapelusza, różowych okularów, sukienki z kolorowej mgiełki i butów - jednego czerwonego, drugiego niebieskiego. Pani Ewa Chotomska opowiadała dzieciom o tym jak to jest być córką sławnej poetki Wandy Chotomskiej, jak powstają teledyski oraz o swoich inspiracjach literackich. Opowieściom o Felku kundelku nie było końca. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania piosenek, śmiesznych układów choreograficznych jak chociażby do piosenki o papudze lub do hitu "Mydło lubi zabawę". Pani Ewa przygotowała na spotkanie w Międzyzdrojach wiele zabaw i zagadek, za które dzieci były nagradzane. Na zakończenie słynnej Ciotce Klotce został wręczony tort z kolorowymi nutami, na który zaprosiła wszystkich uczestników spotkania. Po spotkaniu kto chciał mógł kupić książki Pani Ewy, by otrzymać piękną dedykację i autograf. Zapraszamy dzieci ale i dorosłych do Biblioteki w Międzyzdrojach, by wypożyczyć "Piosennik Ciotki Klotki" z płytą, aby wspólnie z dziećmi choć na chwilę powrócić do krainy dzieciństwa przy dźwiękach dziecięcego hitu wszechczasów "Fantazja, fantazja bo fantazja jest od tego...". Gwarantujemy świetną zabawę i relaks!


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki (31.03.2011)

 

WPSÓŁCZEŚNI PODRÓŻNICY - O TYCH, KTÓRZY IDĄ W ŚLADY MISTRZA TONY HALIKA

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 31 marca (czwartek) o godz. 16.00

 


Uroczyste zakończenie ferii zimowych
i otwarcie wystawy prac dzieci (4.03.2011)

 

4 marca 2011 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się uroczyste zakończenie ferii zimowych i otwarcie wystawy prac dzieci. Na swój pierwszy wernisaż dzieci, które brały udział w warsztatach plastycznych pt. "Kreatywna pracownia plastyczna w Bibliotece", zaprosiły swoich najbliższych. Mali artyści i zaproszeni goście tłumnie przybyli do Biblioteki na godzinę 17:00. Wspólnie podziwiali efekty twórczej pracy najmłodszych. Dyrektor Biblioteki Pani Andżelika Gałecka specjalnie na tą okazję przygotowała prezentację multimedialną będącą fotograficzną relacją tego co działo się podczas 2 tygodni zajęć plastycznych. Na zakończenie wszyscy artyści otrzymali pamiątkowe dyplomy. W imieniu wszystkich dzieci zapraszamy do Biblioteki, by obejrzeć "kreatywną" wystawę pełną kolorowych arcydzieł: figurek z masy solnej, figurek z gipsu, masek karnawałowych, szkatułek, rajskich ptaków, bibułowych kwiatów oraz dzieł stworzonych z "byle czego": dinozaurów, Ufo, pająków, wazoników... Wszystkim mamom, babciom i ciociom, które aktywnie brały udział w zajęciach dziękujemy za pomoc i poświęcony czas. Gorące podziękowania należą się również pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej: Pani Elżbiecie Jakubiak i Pani Małgosi Musialskiej za dofinansowanie zajęć. Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za udział we wspólnej zabawie i zapraszamy za rok.


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki (3.03.2011)

 

3 marca o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach rozpoczęło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tematem drugiego spotkania były historie pisane przez życie, czyli książki, w których zostały opisane trudne, czasem wstrząsające tematy, a w szczególności historie skrzywdzonych dzieci. Aby wprowadzić członków klubu w tak trudny i delikatny temat, pani Anna Piecyk, przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej całą serię książek dostępnych w wypożyczalni o skrzywdzonych dzieciach. Niektóre fragmenty książek odczytane na spotkaniu były bardzo wstrząsające dla uczestników. Po prezentacji pozycji książkowych zostały również przybliżone rodzaje krzywdzenia dzieci tj. krzywdzenie fizyczne, seksualne, emocjonalne i zaniedbywanie, aby dorośli uświadomili sobie, że nie tylko przemoc fizyczna krzywdzi dzieci. Aby móc dokładniej zrozumieć temat spotkania, pani Ania zaproponowała krótkie warsztaty, na których przybyłe osoby miały za zadanie stworzyć portret dziecka skrzywdzonego. Uczestniczki zostały podzielone na trzy grupy, z których pierwsza opisywała krzywdzenie fizyczne, druga relacje z dorosłymi a trzecia funkcjonowanie w szkole w roli ucznia. Wszyscy fantastycznie sobie poradzili. Każda grupa omówiła swoją pracą i wyjaśniła wszystkie argumenty. Nawiązała się z tego dyskusja, która dzięki odmiennym zdaniom uczestników była bardzo ożywiona. Na zakończenie spotkania pan Szymon Głod przedstawił artykuł zatytułowany "Jak uszkodzić mózg z miłości", który bardzo dokładnie wyjaśniał, że nawet najdrobniejsze stresy dla dziecka, ciągłe wypowiadanie w jego kierunku obraźliwych słów, nakładają się na siebie i ryją w dziecinnym mózgu toksyczne ścieżki na stałe. Uczestnicy spotkania zostali pożegnani słowami niemieckiego filozofa Fryderyka Nietzschego, który wyjaśnił czym tak naprawdę jest dziecko- "Niewinnością jest dziecko i zapomnieniem, rozpoczynaniem od nowa, grą, kołem, co samo z siebie się toczy, pierwszym ruchem i świętym, wymówionym Tak".


FERIE ZIMOWE W GMINIE MIĘDZYZDROJE
od 14 do 25 lutego 2011 r.

 

Podczas ferii zimowych 2011 pracownicy Biblioteki w Międzyzdrojach przygotowali dla dzieci cykl zajęć plastycznych pt.: "Kreatywna pracownia w Bibliotece". Ferie zaczęły się dosyć spokojnie - na zajęcia w pierwszych dniach warsztatów plastycznych przychodziło od 10-15 osób. Zajęcia odbywały się na antresoli. Już pierwszego dnia powstały piękne prace wykonane przez naszych małych artystów. Były to szkatułki, ozdobne pudełka, które dzieci zabrały do domu. Był to 14 lutego - Walentynki, więc dzieci miały gotowe prezenty dla najbliższych O naszych zajęciach w Bibliotece zaczęło robić się głośno, pisano o nas nawet w prasie: Głosie Szczecińskim, Kurierze Szczecińskim i Wyspiarzu. Kolejne dni intensywnej pracy w pracowni plastycznej upłynęły na tworzeniu biżuterii, gipsowych ryb i kamieni szczęścia. Dzieci chętnie robiły naszyjniki, bransoletki dla siebie, dla mamy i dla babci. Nawet nasz "Kamyczek" - mała Marika wykonała korale dla mamy. Kolejny dzień nosił nazwę "Dzień z piórami", podczas zajęć dzieci wykonywały rajskie ptaki i maski karnawałowe. Dzień z piórami odbywał się już w czytelni, z dnia na dzień dzieci na zajęciach przybywało a nasza mała antresola nie mogła pomieścić wszystkich chętnych. W czytelni powstało piękne drzewo z kolorowymi ptakami, zaś dzieci opuszczały kreatywną pracownię w pierzastych maskach. Kolejny dzień plastycznych zmagań został zatytułowany "Wariacje z bibuły". W tym dniu powstały kolorowe kwiaty z bibuły: chabry, róże i goździki. Na zakończenie 1 tygodnia zajęć dzieci otrzymały w prezencie od pracowników Biblioteki zdjęcia, które miały zostać umieszczone w mozaikowych ramkach. Ramki ze zdjęciami to miała być pamiątka z ferii zimowych i zachęta do dalszej pracy.

Podczas kolejnych dni ferii dzieci tworzyły prace zbiorowe, tak powstały kolorowe akwaria, kosmosy z Ufo. Kolejną pracą była "smakowita" wyklejanka wykonana przez dzieci z makaronu, fasoli, grochu i ryżu. W środę 23 lutego padł rekord uczestników, w zajęciach brały udział 43 osoby. Tego dnia dzieci zrobiły dla siebie mozaikowe bransoletki i zakładki do książek, które zabrały do domu. Kolejne prace tworzone przez małych artystów zostały wykonane z plasteliny i masy solnej. Efektem końcowym zmagań z masami plastycznymi były wazoniki i kolorowe rzeźby. Podczas ferii dzieci nauczyły się, iż z "byle czego" też mogą powstać arcydzieła, wystarczy tylko odrobina kreatywności. Właśnie z "byle czego": ze starych pudełek i opakowań po jajkach powstały śmieszne dinozaury. Podczas kolejnego dnia warsztatów dzieci wykonywały prace, które będzie można kupić na kiermaszu podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w styczniu 2012. Ogromną radość sprawił dzieciom fakt, iż swoją twórczością mogą pomagać innym. Tak powstały mozaikowe świeczniki, pięknie zdobione torby, doniczki i pudełka na biżuterię. Dzieci starannie pomalowały również gipsowe figurki: aniołki, maski weneckie i różne zwierzaczki. W ostatnich dniach ferii zimowych dzieci wykonały kolorowe żyrandolki, pająki i zaproszenia na wernisaż. Na zakończenie zajęć powstała jedna wspólna pajęczyna z wesołymi pająkami Wszyscy wykonali również po kilka zaproszeń dla najbliższych na otwarcie wystawy prac, być może na 1 wernisaż w swoim życiu. O naszym wernisażu również było głośno w mediach: pojawił się artykuł w Głosie Szczecińskim i na portalu ikamien.pl Dzięki zajęciom zorganizowanym podczas ferii zimowych zyskaliśmy grono nowych czytelników. Ferie to świetny czas, by zapisać się do wypożyczalni.

Podziękowania i słowa uznania kierujemy do mam, które aktywnie brały udział w warsztatach plastycznych wraz z dziećmi. Nasze mamy w myśl zasady przyjemne z pożytecznym - przy rozwijaniu zainteresowań swoich pociech same świetnie się bawiły. W zajęciach kreatywnej pracowni plastycznej wzięła udział jedna babcia i ciocia - im również dziękujemy za pomoc i poświęcony czas. Gorące podziękowania należą się również pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej: Pani Elżbiecie Jakubiak i Pani Małgosi Musialskiej za dofinansowanie zajęć w Bibliotece podczas ferii zimowych 2011. Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za udział we wspólnej zabawie i zapraszamy za rok.

 


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki (3.03.2011)

 

Historie pisane przez życie - książki, w których opisane zostały trudne czasem wstrząsające tematy Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 3 marca (czwartek) o godz. 16.00

 


Punkt biblioteczny w Wapnicy, już otwarty (2.02.2011)

 

2 lutego 2011 rozpoczął działalność punkt biblioteczny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach znajdujący się w Szkole Podstawowej Nr 2 w Wapnicy. Dzięki uprzejmości Dyrektor Szkoły Pani Bogumiły Popko, która pomogła w propagowaniu tej akcji od 2 lutego mamy 25 nowych czytelników. Jak na otwarcie przystało były cukierki, balony ale przede wszystkim uśmiechy naszych małych czytelników. Z przyjazdu pracowników Biblioteki z książkami najbardziej cieszyły się właśnie dzieci , które wypożyczyły do domu piękne bajki. Dla uczniów klas I-III mieliśmy również przygotowany program pt.: "Od najmłodszych lat z książką za pan brat" - za każdą wypożyczoną książkę uczeń dostaje gwiazdkę, którą wkleja na specjalną kartę czytelnika, za 50 zebranych gwiazdek nasz mały czytelnik otrzyma od nas niespodziankę ( najprawdopodobniej super zabawkę) Ten program bardzo przypadł do gustu dzieciom, obiecały że będą czytać dużo książek. Oprócz dzieci z naszego punktu bibliotecznego skorzystały również mamy dzieci uczących się w szkole, nauczyciele, Pani Wioletka - szkolna pielęgniarka i inni pracownicy. Od naszych stałych i nowych czytelników już mamy zamówienia na konkretne tytuły, które zawieziemy do Wapnicy już 16 lutego. W sołectwie będziemy z książkami co drugą środę począwszy od 2 lutego. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

 


FERIE ZIMOWE W GMINIE MIĘDZYZDROJE
od 14 do 25 lutego 2011 r.

 

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem

program - FERIE ZIMOWE 2011

 


Wystawa z okazji 100 rocznicy urodzin Czesława Miłosza
styczeń/luty 2011

 

Czesław Miłosz - Najwybitniejszy twórca naszych czasów

Wystawa zorganizowana z okazji 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza, znakomitego polskiego poety, który urodził się w Szetejniach, na wsi na Litwie, gdzie wychował się i często wracał w swoich dzieła do tego okresu. Studiował polonistykę, a później prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Zadebiutował w 1930 roku wierszami "Kompozycja" i "Podróż". Wiersze poety z lat 30. przesycone są katastrofizmem, natomiast po wojnie Miłosz podjął tematykę filozoficzną. Oprócz wielu poezji, Czesław Miłosz napisał także eseje, a najważniejszy z nich to "Zniewolony umysł", gdzie podjął się naukowej analizy propagandy komunistycznej. Pisał również powieści oraz dzienniki. Pisarz zmarł 14 sierpnia 2004 roku. Jednak, jak powiedziała Wisława Szymborska "Nie ma Go już, ale ciągle jest obecny. Ta sztuczka udaje się tylko tym pisarzom, których kochamy".

 


Wystawa obrazów Pani Marii Magdaleny Proskurowskiej
styczeń/marzec 2011

 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach od 26 stycznia do 11 marca 2011 ma miejsce kolejna wystawa artysty ze Stargardu Szczecińskiego, tym razem swoje obrazy zaprezentowała Pani Maria Magdalena Proskurowska. Pani Maria maluje od 2004 roku i jak twierdzi pasja pochłonęła ją bez reszty, w przeciągu 6 lat stworzyła już ponad 500 obrazów. Do malowania inspiruje ją otaczająca rzeczywistość: przyroda, kwiaty, czasem postacie, martwa natura, krajobrazy. Inspiracje czerpię również z pobytu na plenerach, na które jest często zapraszana przez "SAIE" - Szczecin. Chwali sobie warsztaty plenerowe w Krakowie, Świnoujściu, Złocieńcu czy we Wrocławiu, gdzie może szlifować i polepszać swoje umiejętności wśród wspaniałych artystów międzynarodowych, gdyż jak twierdzi -"uczyć warsztatu będzie się do końca życia".
Na urlopach chętnie fotografuje niezwykłe miejsca, które po powrocie "przekłada" na obraz.
Artystka dodaje, iż część jej obrazów to wizje wewnętrzne, tak powstały tryptyki "Elf" i "Motyle", które również wystawione są w Bibliotece w Międzyzdrojach. Artystka maluje na płótnie olejami; nakłada farbę pędzlem i szpachelką. Pani Maria Proskurowska potrafi również wykonywać batiki i lepić małe płaskorzeźby z masy solnej.
Ulubionym obrazem malarki jest ,,Dama z Gronostajem"- namalowany w 2005r.
"Był to sprawdzian samej siebie - czy potrafię ... marzenie dzieciństwa - tak wspomina swoje pierwsze dzieło - Nie pamiętam skąd zdobyłam pocztówkę, naciągnęłam płótno na ramę (pomógł mi mój tata) i zagruntowałam białą, olejną farbą. Namalowałam ten obraz. Wszystko wyschło i postanowiłam to utrwalić bezbarwnym lakierem - był to lakier nitro. Efekt był fatalny - obraz został zniszczony! To był... SZOK. Po latach (w 2005r) namalowałam obraz ponownie. Obecnie obraz znajduje się u mojej córki i jest dla mnie najdroższy, nie do sprzedania" - z uśmiechem wspomina Pani Maria. Kolejnym cennym obrazem dla Pani Marii są ,,Lwy" - namalowane w 2004 roku w pracowni SCK Stargard. Podczas tworzenia instruktor plastyki Piotr Kosmal powiedział do artystki- ,,No możesz zacząć malować, by wystawiać obrazy, nie poddawaj się i uwierz w siebie - po prostu maluj". - to było dla Pani Proskurowskiej jak przypieczętowanie jej miłości do sztuki.
Zabawne powiedzonko, które przylgnęło do Pani Marii to; ,,Pędzle masz w oczach" - i słusznie, bo jak sama malarka twierdzi podczas malowania liczy się tylko płótno, pędzel, farba i ona.
Poza tworzeniem obrazów, batików i płaskorzeźb Pani Maria pisze wiersze - do szuflady.
Obecnie 28.01.2011 w Stargardzie Szczecińskim odbędzie się grupowy wieczór autorski dla ,,szufladowców" w Piwnicy TPS Stargard . Pani Maria Proskurowska również weźmie udział w tym wieczorku poetyckim, by przeczytać kilka swoich wierszy. "Trzymajcie za mnie kciuki" - dodała żegnając się z nami.

 


Otwarcie punktu bibliotecznego w Wapnicy (2.02.2011)

 

 


Styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych
(27.01.2011)

 

W czwartek 27 stycznia o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się pierwsze w 2011 r. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tematem przewodnim spotkania były polskie nowości wydawnicze, czyli co nowego w Bibliotece. Na spotkanie przyszło dziesięć czytelniczek, które interesują się polską literaturą. Na początku została przedstawiona prezentacja na temat polskich nowości, jakie pojawiły się ostatnio w Bibliotece. Panie bibliotekarki przybliżyły postacie pięciu pisarek, po których książki warto sięgnąć: Magdalena Kordel, Karolina Macios, Katarzyna Michalak, Izabela Degórska, Teresa Ewa Opoka. Okazało się, że niektóre czytelniczki czytały proponowane książki i same zaczęły opowiadać, jaki wpływ na nie wywarła dana książka. Kolejnym punktem spotkania była zapowiedź dwóch spotkań autorskich. Pierwsze spotkanie odbędzie się w marcu z Panią Katarzyną Enerlich a drugie w kwietniu z Panią Olga Rudnicką. Na zakończenie panie bibliotekarki wyświetliły kilka zdjęć ze spotkań autorskich z roku 2009 i 2010, aby nowe członkinie klubu mogły zobaczyć, jak wyglądają takie spotkania a nasze stałe czytelniczki mogły w ten sposób powspominać spotkania z panią Małgorzatą Kalicińską, Moniką Szwają, Hanną Kowalewską, Moniką Sawicką i Barbara Kosmowską. Spotkanie odbyło się w bardzo sympatycznej atmosferze przy słodkim poczęstunku.

Następny temat spotkania: "Historie pisane przez życie - książki, w których opisane zostały trudne czasem wstrząsające tematy". Termin spotkania jeszcze nieustalony, proszę śledzić ogłoszenia na naszej stronie internetowej. Serdecznie zapraszamy!

 


Biblioteka dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
(09.01.2011)

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach po raz kolejny postanowiła włączyć się do zbiórki pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Panie: Anita Cieślak, Grażyna Bejster, Andżelika Gałecka i Pan Szymon Głod zorganizowali kiermasz książek w Międzynarodowym Domu Kultury. Nasze stoisko odwiedziło wielu mieszkańców, którzy hojnie wrzucali pieniądze do puszki. Podczas kiermaszu można było zakupić również piękne, drewniane szkatułki, świeczniki, piórniki, ramki na zdjęcia wykonane przed dzieci podczas ferii zimowych 2010. Ponadto bibliotekarze upiekli słodkie rarytasy, które były pysznym gratisem za szczodry datek. Biblioteka prowadziła kiermasz od godziny 11:00 do 19:00, podczas którego udało się zebrać 630,00 dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 


19 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY (09.01.2011)

 


Konkurs plastyczny

 

 


Miejska Biblioteka zaprasza na spotkania DKK dla dorosłych