Stoisko MBP w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach – występujemy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach serdecznie zapraszają na swoje stoisko w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach w niedzielę 10 stycznia 2016 od godz. 13.00 do 19.00.
Przygotowujemy wiele niespodzianek:
-„biblioteka shrekoteka”, - kiermasz książek, - kiermasz ciast, - sprzedaż prac dzieci wykonanych podczas ferii zimowych, - licytacja książek z autografami.

 

 

  


Szopka bożonarodzeniowa w bibliotece

Zakończyły się 4-dniowe rodzinne warsztaty plastyczne „Fabryka ozdób świątecznych” w międzyzdrojskiej bibliotece. Zajęcia cieszyły się wielkim powodzeniem. W pierwszym tygodniu dzieci wraz z rodzicami i opiekunami uszyły ozdoby świąteczne z filcu w kształcie renifera, pingwinka, choinki i Mikołaja, a także wykonały przestrzenne bombki 3D. W drugim tygodniu, 14 i 15 grudnia 2015 r., uczestnicy ozdabiali pierniczki oraz stworzyli szopkę bożonarodzeniową. Powstała Święta Rodzina, Trzej Królowie, pastuszek, Gwiazda Betlejemska, anioły i zwierzęta. Szopkę można oglądać w holu biblioteki.
Część prac uczestnicy wzięli do domu, aby przystroić swoje mieszkania na święta. Pozostałe ozdoby będą sprzedane na Międzyzdrojskim Jarmarku Świątecznym, który odbędzie się 19 grudnia w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach od 11:00 do 18:00. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany dla Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia "Rodzina", które jest współorganizatorem świątecznych warsztatów. Na następne zajęcia plastyczne zapraszamy dzieci w lutym 2016 r. podczas ferii zimowych.
Dziękujemy wszystkim za przybycie na zajęcia, mamom, tatom, babciom, dziadkom oraz wolontariuszom z Fundacji Motywacja i Działanie za wsparcie i pomoc oraz Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach za zakup materiałów plastycznych.
Bibliotekarze

 


Futbolowo i detektywistycznie w bibliotece – spotkania autorskie z Dariuszem Rekoszem

3 grudnia 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyły się spotkania z pisarzem Dariuszem Rekoszem. Na autorski poranek przybyli uczniowie klas IV, V i VI ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy oraz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach.
Dariusz Rekosz z zawodu jest informatykiem. Jest również autorem ponad 20 powieści sensacyjno-przygodowych dla dzieci i młodzieży m.in. serii „Czarny Maciek”, „Detektywów para – Jacek i Barbara” czy cyklu „Mors, Pinky i …”.
Wielką pasją Dariusza Rekosza jest piłka nożna, dlatego napisał książkę „Piłka nożna. O co w tym wszystkim chodzi?”. Przez kilka lat był sędzią piłkarskim, grał w ataku, dlatego mógł opowiedzieć o tym sporcie z autopsji. Wyjaśnił kwestie spalonego i pozycji spalonej, co bardzo często jest ze sobą mylone. Opowiedział o rzeczach, których nie widać podczas oglądania meczu w telewizji, np. komunikacja między sędziami. Rekosz przyznał, że praca sędziego nie kończy się na zejściu z boiska. Po meczu trzeba sporządzić protokół, w którym należy opisać wszystko bardzo szczegółowo. Młodzież mogła dowiedzieć się o najpopularniejszych taktykach ustawień w piłce nożnej, jakie stosują znane kluby piłkarskie. Dla dziewcząt atrakcją było pokazanie zawodników, którzy według pisarza zasługują na wyjątkowe uznanie. Wśród nich wymienić można: Alfreda Ernesta Ramseya, Pelego, Kazimierza Deynę czy Zinedine Zidane.
Sprawdzeniem wiedzy o futbolu był przygotowany test przez Dariusza Rekosza. Osoba, która zrobiła najmniej błędów miała okazję wygrać jedną z książek autora. Szczęśliwym zwycięzcą okazał się Mikołaj Klucznik, który otrzymał książkę z autografem.
W drugiej części spotkania młodzież uczestniczyła w warsztatach detektywistycznych, gdzie dowiedziała się jak zaszyfrowywać i odszyfrowywać poszczególne słowa i wiadomości. Zaskoczeniem było dla wszystkich, w jak prosty sposób można ukryć dane słowo pod ciągiem liczb, umownych znaków i symboli. Uczniowie rozwiązywali zaszyfrowane przez pisarza wiadomości, wykazując się logicznym myśleniem i sprytem . Najszybciej quiz umysłowy rozwiązało dwoje uczniów, którzy otrzymali w prezencie książki autorstwa Dariusza Rekosza.
Finałem obydwu spotkań były wspólne pamiątkowe zdjęcia, tort oraz zakup książek z dedykacjami naszego gościa. Spotkania z Dariuszem Rekoszem sfinansował Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2015 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach. Serdecznie dziękujemy za pomoc.

Bibliotekarze

 


„Fabryka ozdób świątecznych” już działa!

7 i 8 grudnia 2015 roku w międzyzdrojskiej bibliotece zorganizowano rodzinne warsztaty plastyczne „Fabryka ozdób świątecznych”. Zajęcia cieszyły się wielkim powodzeniem. Cała sala pękała w szwach, a radości było co niemiara.
Dzieci wraz z rodzicami i opiekunami wykonywały piękne dekoracje świąteczne. Były to małe renifery, wizerunki Mikołaja, bałwanka, pingwinka, choinki uszyte z filcu oraz „zima w kuli” czyli bombki z zimowym domkiem w środku . Powstały piękne, kolorowe prace, a co najważniejsze wykonane przez całe rodziny. Część prac dzieci zabrały do domu, by świątecznie przystroić swoje mieszkania. Pozostałe ozdoby będą sprzedane na Międzyzdrojskim Jarmarku Świątecznym, który odbędzie się 19 grudnia w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach od 11:00 do 18:00. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany dla Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia "Rodzina", które jest współorganizatorem świątecznych warsztatów. Na kolejne zajęcia w międzyzdrojskiej bibliotece zapraszamy w poniedziałek i wtorek - 14 i 15 grudnia od 16:00 do 18:00. W Szkole Podstawowej nr 2 w Wapnicy w środę - 16 grudnia od 16:30 do 19:00 odbędą się świąteczne warsztaty pt. „Pierniczkowe rewelacje”, na które również serdecznie zapraszamy. Dziękujemy wolontariuszom z Fundacji Motywacja i Działanie za wsparcie i pomoc oraz Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach za zakup materiałów plastycznych.

 

 

 


Rodzinne warsztaty plastyczne “Fabryka ozdób świątecznych”

Zapraszamy wszystkich chętnych (dzieci, młodzież i dorosłych) na warsztaty plastyczne „Fabryka ozdób świątecznych”. Będą to atrakcyjne zajęcia podczas, których każdy będzie mógł własnoręcznie wykonać ozdoby świąteczne, stworzyć niepowtarzalne, autorskie dzieła i udekorować nimi swój dom. Część ozdób zostanie przekazana na Jarmark Świąteczny, który odbędzie się 19 grudnia 2015 r. w sali teatralnej Międzynarodowego Domu Kultury. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na cele statutowe Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Rodzina”.
Zajęcia będą odbywać się w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Międzyzdrojach oraz w Szkole Podstawowej nr 2 w Wapnicy (z powodu remontu w Wiklinie warsztaty odbędą się w Szkole w Wapnicy). Zajęcia są bezpłatne. Organizujemy zajęcia bez ograniczeń wiekowych. Przy bardziej skomplikowanych zadaniach liczymy na pomoc dzieciom ze strony rodziców. Udział w warsztatach zapowiedzieli również wolontariusze z Fundacji Motywacja i Działanie.
Organizatorami warsztatów są Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”, Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach, Szkoła Podstawowa nr 2 w Wapnicy, Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach który zakupił część artykułów plastycznych w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2015 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach.

„FABRYKA OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH” działa:
- w MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ w Międzyzdrojach 7, 8, 14, 15 grudnia 2015 r. od godz.16:00 do 18:00,
- w SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 w Wapnicy 9, 16 grudnia 2015 r. od godz. 16:30 do 19:00.

 
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych!

 


Wspomnień czar cz. II

25 listopada 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się wieczór wspomnień o naszym mieście.
Było to drugie spotkanie z cyklu „Wspomnień czar”, na którym omówiono wschodnią część Międzyzdrojów. Obecni na spotkaniu mieszkańcy chętnie dyskutowali i dzielili się swoimi wspomnieniami. Podczas prezentacji multimedialnej, którą przygotowała Monika Jakubowska – starszy bibliotekarz, zobaczyliśmy jak na przestrzeni ponad 100 lat zmieniły się ulice i budynki przy Promenadzie Gwiazd, 1000-lecia Państwa Polskiego, Zwycięstwa, Książąt Pomorskich Traugutta, Kościuszki, Pomorskiej, Ludowej, Turystycznej.
Wspominaliśmy Hotel Slavia, w którym były kręcone sceny do filmu „Zbrodniarz i panna” z 1963 r. w reżyserii Janusza Nasfetera. Obecnie w tym miejscu znajduje się FWP Posejdon. Dowiedzieliśmy się także, że w dzisiejszym FWP Fregata, do końca lat 50-tych XX w. mieścił się szpital.
Ciekawą informację usłyszeliśmy o budynku, w którym w trakcie II wojny światowej znajdowało się więzienie obozu pracy w Międzyzdrojach. Cele były bardzo małe i skazanego zamykano w pozycji stojącej. Po wojnie dalej funkcjonowało tam więzienie Urzędu Bezpieczeństwa. Później teren ten należał do Juwenturu, następnie budynek przekształcono w lokal Laguna. Obecnie w tym miejscu znajduje się apartamentowiec WECHTA.
Dowiedzieliśmy się, że na terenie dzisiejszego Ośrodka Polino znajdowała się renomowana szkoła Baltenschule. Na przełomie lat 30. i 40. XX w. uczęszczał do niej, pochodzący ze szlacheckiego niemieckiego rodu, Claus von Amsberg, późniejszy mąż królowej Holandii – Beatrix.
Wspominaliśmy cukiernię Krymską i zakład fotograficzny Pana Wiśniewskiego, które znajdowały się przy ul. Zwycięstwa, a także pamiętne imprezy w Piekiełku, Agawie, Sorento, Syrenie czy Astorii.
Serdecznie dziękujemy za przybycie i zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Wspomnień czar”, na którym będziemy rozmawiać o środkowej części miasta obejmującej m.in. ulice Krasickiego, Światowida, Mickiewicza, Kopernika, Międzynarodowy Dom Kultury.
Osoby, które chciałyby udostępnić swoje zdjęcia, pocztówki oraz pamiątki związane z Międzyzdrojami do prezentacji lub na wystawę, prosimy o zgłaszanie się do pracowników biblioteki.
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą publikacją na temat naszego miasta pt. „Słoneczne Międzyzdroje. Historia i przyroda” pod red. K. Kozłowskiego i B. Jakuczuna dostępną w naszej wypożyczalni.
Bibliotekarze

 


My Słowianie, czyli kto? Kilka słów o naszej kolebce…

12 listopada 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie poświęcone dziejom Słowian, które poprowadziła mgr archeologii pani Monika Kunkel-Ratajczak. Wykład opierał się na wiedzy archeologicznej, nie do końca zgodnej z wiedzą historyczną.
O oprawę wizualną zadbało Stowarzyszenie Archeozdroje, którego członkowie ubrani w zrekonstruowane stroje z X wieku, przybliżyli atmosferę tamtej epoki. Podczas tego wieczoru czytelnia zamieniła się we wnętrze słowiańskiej chaty. W tle słychać było dawną muzykę, w powietrzu unosiła się woń ziół. Klimat tworzyły liczne rekwizyty: ceramika ręcznie lepiona, biżuteria, baranie skóry a przede wszystkim goście, którzy niczym biesiadnicy zasiedli do stołów. Członkowie Stowarzyszenia Archeozdroje przygotowali również potrawy naszych przodków. Można było skosztować kapusty z soczewicą, żurku oraz kaszy jaglanej ze skwarkami. Największe wzięcie miały pajdy chleba własnego wypieku, oczywiście ze smalcem i ogórkiem kiszonym.
Pani Monika opowiadała o nieistniejących ludach naszego kontynentu, do których należały plemiona takie jak Goci, Lugiowie czy Wenetowie. Można było dowiedzieć się tego, że Sklawinowie byli przodkami plemion zachodniosłowiańskich, którzy dali początek Polakom, Czechom czy Słowakom. Usłyszeliśmy o pierwszych państwach słowiańskich powstałych już w VII n.e. gdy to swój początek miało Państwo Samona, które grupowało ludność słowiańską przeciw wspólnemu wrogowi - Awarom.
Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem z przybyłymi słuchaczami oraz poczęstunkiem potraw słowiańskich. Serdecznie dziękujemy członkom Stowarzyszenia Archeozdroje za aranżację wnętrza biblioteki. Zadbali o każdy detal, by impreza miała swój słowiański charakter.
Kolejnym etapem współpracy Biblioteki i Stowarzyszenia Archeozdroje będą rekonstrukcyjne warsztaty rękodzieła dawnego. O terminach warsztatów poinformujemy już wkrótce.

Bibliotekarze

 


„Kadry z podróży… w fotografii”

Zapraszamy na wystawę pt. „Kadry z podróży… w fotografii” Karoliny Dziewięckiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach.
Karolina Dziewięcka, z domu Foryś, jest magistrem sztuki, artystką plastykiem i architektem wnętrz. Ukończyła Wyższą Szkołę Sztuki Użytkowej w Szczecinie, obecną Akademię Sztuki, na wydziale Grafiki i Architektury wnętrz (specjalność: projektowanie wnętrz). Uprawia techniki: rysunek, grafika użytkowa i komputerowa, rzeźba, fotografia, a także zajmuje się projektowaniem wnętrz i elementów małej architektury. Na co dzień pracuje w wyuczonym zawodzie jako architekt wnętrz. Od 2011 roku jest członkiem „Związku Polskich Artystów Plastyków”. www.studio-kade.pl
Na wystawie można oglądać zdjęcia wykonane na przestrzeni ostatnich 5 lat podczas podróży artystki po Europie i Azji. Fotografia jest jej pasją, i kiedy tylko może uwiecznia wszystko w kadrze aparatu. Karolina najczęściej wykonuje zdjęcia reportażowe obrazujące ludzi i miejsca, które odwiedza. Wystawę można oglądać do końca listopada 2015 r. w czytelni biblioteki. Serdecznie zapraszamy.
Bibliotekarze

 


„Zielone Gry” w międzyzdrojskiej bibliotece

W Miejskiej Bibliotece Publicznej 5 listopada 2015 r. odbyło się pierwsze spotkanie w ramach „Zielonych Gier”. Jest to projekt ekologiczno-edukacyjny, który przy pomocy gier planszowych oraz gry internetowej, uwrażliwia młodzież na problemy środowiska naturalnego, zmian klimatycznych i procesów zachodzących w przyrodzie. Koncepcja ta realizowana jest przez Stowarzyszenie Centrum Rozwiązań Systemowych wraz z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundacją Ekorozwoju. Nasza placówka przystąpiła do jej realizacji z pozytywnym nastawieniem, że zaproszona młodzież chętnie skorzysta z dodatkowej oferty biblioteki. Uczestnikami pierwszych warsztatów było czternaścioro uczniów z II klasy Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach.
Na początku spotkania Pani Dyrektor Andżelika Gałecka powitała wszystkich zapraszając do wspólnej gry. Kolejne słowa do gimnazjalistów skierował bibliotekarz Szymon Głod – koordynator projektu z ramienia międzyzdrojskiej biblioteki, który omówił główne cele tych rozgrywek. Wszyscy wspólnie obejrzeli materiał filmowy przedstawiający charakterystykę klimatu na świecie, oraz na czym polega zrównoważony rozwój nie dopuszczający do zdegradowania naturalnych dóbr na ziemi.
Młodzież podzieliła się na grupy i rozpoczęła grę pt. Ropa z Catanu oraz internetową Grę z klimatem. Współprowadzącymi były również panie bibliotekarki Monika Jakubowska i Anna Piecyk, które tłumaczyły zasady gier planszowych. Miłym zaskoczeniem dla prowadzących była duże zaangażowanie młodzieży do gry, jak również zapowiedź kolejnych wizyt. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się gra planszowa, oznacza to, że tradycyjne formy spędzania czasu nie odeszły do lamusa. Rozgrywający mieli świadomość poprowadzenia gier, aby zachować równowagę w przyrodzie. Pamiętali również o silnej rywalizacji i pracy w grupie. Była to doskonała lekcja integracji i przedsiębiorczości.
Współzawodnictwo dało wszystkim wiele radości i satysfakcji, a bibliotekarze i młodzi gracze czekają już na kolejne rozgrywki.

 


Wspomnień czar cz. II

Zapraszamy na wieczór wspomnień o Międzyzdrojach, który odbędzie się 25 listopada 2015 r. o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach.
Spotkanie będzie miało charakter rozmowy, do której serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz turystów. W trakcie pokazu slajdów zobaczymy jak, od początku XX wieku, aż do czasów współczesnych, zmieniała się wschodnia część naszego miasta, m.in. ulice i budynki przy Promenadzie Gwiazd, Książąt Pomorskich, Ludowej, Zwycięstwa, Pomorskiej, Traugutta, Turystycznej, itd.
Osoby, które chciałyby udostępnić swoje zdjęcia, pocztówki oraz pamiątki związane z Międzyzdrojami do prezentacji lub na wystawę, prosimy o zgłaszanie się do pracowników biblioteki.
Bibliotekarze

 


"My Słowianie, czyli kto? Kilka słów o naszej kolebce..."

Stowarzyszenie Archeozdroje i Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zapraszają na imprezę tematyczną pt. „My Słowianie, czyli kto? Kilka słów o naszej kolebce…”
1500 lat temu, my Słowianie przybyliśmy skądś, by na zawsze zmienić Europę środkową i południową. Jak wyglądały nasze początki, język, bogowie, domostwa? Gdzie była nasza domniemana kolebka? Jak długo Słowianie zza Odry walczyli o niezależność z księstwami niemieckimi i najeźdźcami z północy? I co my, Polacy mamy z nimi wspólnego?
Na te pytania znajdą Państwo odpowiedź na spotkaniu 12 listopada 2015 roku o godz. 17.00, które odbędzie się w Bibliotece w Międzyzdrojach
W programie m.in. wykład pani Moniki Kunkel-Ratajczak.
Dowiemy się o naszych początkach zaczynając od kolebki wszystkich Słowian w świetle źródeł archeologicznych i źródeł pisanych(które nadal budzą wiele emocji), po historie, zwyczaje i koniec naszych najbliższych krewnych- Słowian połabskich do okresu ich chrystianizacji.
Niedługo mija 900 lat od włączenia tych ziem do Polski. Oddajmy hołd poprzez wspomnienie tych, po których ziemi chodzimy.
Oprócz wykładu na uczestników spotkania czeka wiele innych atrakcji m.in. degustacja potraw staropolskich tradycyjnie na słodko i kwaśno. Towarzyszyć nam będą piękne Słowianki i Słowianie w tradycyjnych strojach (można dotykać!) ze stowarzyszenia Archeozdroje, które dba o to, aby dawna, chlubna i barwna słowiańska przeszłość nie umarła bezpowrotnie.
Kolejnym etapem współpracy Biblioteki i Stowarzyszenia Archeozdroje będą rekonstrukcyjne warsztaty rękodzieła dawnego. O terminach warsztatów poinformujemy już wkrótce.
Szczegółowy scenariusz spotkania
-prelekcja na temat początków Słowian – nie tacy cisi, mili i potulni jak nas dziś malują, czyli dlaczego cesarze bizantyjscy nas się bali
-wędrówki Słowian – nie tylko dziś Polacy lubią zmieniać adresy, nawet na tak odległe jak islandzkie i dlaczego w Grecji popularne są talizmany z niebieskim okiem a język chorwacki jest dziwnie podobny do naszego
- początki Polski – Mieszko, Bolesław Chrobry, Świętosława-cóż o nich wiemy?
- Połabianie – mądry Polak po szkodzie, czyli co straciliśmy na zachodzie, bo tak bardzo ciągnęło nas na wschód
- i coś dla ciała: degustacja potraw staropolskich,
- pokaz strojów historycznych i biżuterii
Serdecznie zapraszamy.
Członkowie Stowarzyszenia Archeozdroje i bibliotekarze

 

 

 


DKK

Zapraszamy młodzież i osoby dorosłe, by dołączyły do grona miłośników książek tworzących Dyskusyjny Klub Książki przy bibliotece w Międzyzdrojach. Nasz DKK powstał w 2007 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. Spotkania odbywają się kilka razy w roku w czytelni. Podczas spotkań w kameralnym gronie członkowie Klubu omawiają książki przez siebie zaproponowane, dyskutują na tematy dot. literatury i kultury. Bibliotekarze przedstawiają na spotkaniach nowości książkowe, jakie można wypożyczyć w bibliotece, dbamy by czytelnicy byli na bieżąco z literaturą . Członkowie Klubu mają wpływ na zakup nowości wydawniczych oraz sugerują bibliotekarzom, z jakimi pisarzami chętnie spotkaliby się. Dodatkowym walorem członkostwa jest korzystanie z nowości przesłanych z Instytutu Książki, specjalnie dla Klubowiczów.
Zapraszamy wszystkich chętnych do zgłaszania się w wypożyczalni lub pod numerem tel. 91 32 80 442.
Jeśli lubisz czytać, a książki są dla ciebie skarbnicą wiedzy, przyjdź i zapisz się do Dyskusyjnego Klubu Książki…

 


UROCZYSTE PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach 20 października 2015 r. zorganizowała lekcję biblioteczną, podczas której dzieci klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach mogły zapisać się do wypożyczalni. Dyrektor Andżelika Gałecka przedstawiła wszystkich pracowników biblioteki oraz opowiedziała o zasadach korzystania z księgozbioru działu dziecięcego, którego książki można wypożyczać do domu. Jak się później okazało, niektórzy mali czytelnicy byli już zapisani i od dawna korzystali z biblioteki, z czego jesteśmy bardzo dumni.
Na początku spotkania Pan Szymon Głod, starszy bibliotekarz, zaprosił uczniów do obejrzenia i wysłuchania bajek. Podczas pobytu w bibliotece uczniowie założyli swoją kartę biblioteczną i przystąpili do programu „Od najmłodszych lat z książką za pan brat”, który skierowany jest dla uczniów klas I-III. Za każdą wypożyczoną książkę uczeń otrzymuje „gwiazdkę”, wkleja ją na specjalną kartę, którą dostaje od bibliotekarza podczas zapisu. Za zebrane 50 gwiazdek, młody czytelnik otrzymuje niespodziankę. Celem tego programu jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Nad procedurą zapisywania uczniów do wypożyczalni czuwały Panie: Anita Cieślak i Anna Piecyk.
Po założeniu kart bibliotecznych, każdy z uczniów został pasowany przez Panią Dyrektor na czytelnika Miejskiej Biblioteki Publicznej ogromnym piórem, które jest symbolem pisarzy. Było to bardzo emocjonujące przeżycie dla dzieci. Każdy stał w skupieniu i czekał, aż pióro znajdzie się na jego ramieniu, by oficjalnie zostać czytelnikiem międzyzdrojskiej biblioteki.
Na zakończenie uczniowie otrzymali słodki poczęstunek. Mali czytelnicy dostali również zaproszenie na spektakl „Księżniczka na ziarenku grochu”, który odbędzie się w bibliotece 10 grudnia 2015 o godz. 9:00.

 


„Oko w oko ze zwierzakiem” czyli niesamowite opowieści Renaty Piątkowskiej

7 października 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Renatą Piątkowską, pisarką dla dzieci takich książek jak: „Oko w oko ze zwierzakiem”, „Twardy orzech do zgryzienia”, „Mądra głowa zna przysłowia” czy „ Która to Malala?”.
Autorka ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za książkę pt. „Wieloryb”, jak również II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren za książkę „Na wszystko jest sposób”. Oprócz pisania Renata Piątkowska interesuje się malarstwem i uwielbia jeździć konno. Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach, ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Wapnicy oraz dzieci z Domu Wczasów Dziecięcych w Międzyzdrojach, które przyjechały na kolonię z Rudzińca koło Gliwic.
Podczas spotkania autorce towarzyszyła Malwina Kożurno, lektorka, która czytała dzieciom fragmenty książek Renaty Piątkowskiej.
Pierwsza część spotkania nosiła tytuł „Zbój, Mruk i reszta, czyli nasi bracia mniejsi w książkach Renaty Piątkowskiej”. Dzieci mogły dowiedzieć się, że wszystkie opowiadania o zwierzętach, które napisała Renata Piątkowska, wydarzyły się naprawdę. Autorka przytoczyła historię ciężko pracujących koni w kopalniach, które całe swoje życie spędzały w ciemnościach. Po wyciągnięciu ich na zewnątrz nie potrafiły skubać trawy, galopować i traciły wzrok.
Pisarka opowiedziała wzruszającą historię o kotce Wierusi, która żyła na okręcie wojennym i łapała myszy. Kiedy jednak okręt ostrzelano i na jego pokład zaczynała wlewać się woda, kotka musiała ratować swoje małe kocięta. Wpadła na pomysł, że powkłada każdego kotka do osobnej miski. W ten sposób małe koty dryfując na wodzie były bezpieczne, a ich mama wspięła się na rury pod sam sufit i obserwowała całą sytuację.
Niesamowita była również opowieść o gołębiu imieniem Cher Ami, który podczas wojny przenosił wiadomości. W trakcie jednej z takich akcji ptak został postrzelony w nóżkę, którą niestety stracił. Pomimo tego ostatkiem sił zdołał dostarczyć wiadomość do bazy wojskowej. Dzięki jego odwadze zostało uratowanych ponad dwieście osób.
Autorka przestrzegła dzieci przed złymi zachowaniami w stosunku do zwierząt. Chciała w młodych czytelnikach wzbudzić empatię, aby każde dziecko choćby raz pomyślało o dobrym uczynku dla swojego pupila i nie tylko.
Podczas drugiej części spotkania pt. „To się nie mieści w głowie, czyli na wesoło z autorką książek dla dzieci”, wszyscy mogli pośmiać się z zabawnych historii, jakie przeczytała Malwina Kożurno. Autorka stwierdziła, że nie łatwo jest sprawić, aby dzieci sięgały po książki. Dlatego, aby młody czytelnik zainteresował się książką, musi ona zawierać zabawne fragmenty i efektowne zwroty wydarzeń.
Pisarka próbowała uzmysłowić dzieciom, że ważne jest poznawanie nowych i dobrze już znanych zwyczajów. W tym celu Renata Piątkowska napisała książkę pt. „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”, gdzie objaśnia dobrze znane wszystkim obrzędy.
Niespodzianką po każdej części był tort w kształcie książki, który był wielkim zaskoczeniem dla przybyłych gości.
Po spotkaniu dzieci miały możliwość zakupienia książki autorstwa Renaty Piątkowskiej, zdobyć autograf i zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Dziękujemy Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach, który sfinansował spotkanie w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2015 r.
Bibliotekarze

 


„Pamięć zmarłym, żyjącym pojednanie”

5 października 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Barbarą Teresą Dominiczak oraz Zbigniewem Piaseckim w ramach XXXIV Zjazdu Żołnierzy Kresowych Armii Krajowej w Międzyzdrojach. W wieczorze poetyckim wzięła również udział Aleksandra Petrusewicz, poetka i fraszkopisarka, która pełniła rolę współgospodarza spotkania.
Barbara Dominiczak jest mieszkanką Szczecina od wielu lat, pochodzi jednak z ziemi kieleckiej. Uczyła młodzież języka polskiego w szczecińskich szkołach ogólnokształcących. Jest autorką wierszy o marynistyce, holokauście, wywózki na wschód, sprawie katyńskiej, a także o Powstaniu Warszawskim, którym zainteresował ją uczestnik Powstania, Zbigniew Piasecki, pseudonim „Czekolada”.
Podczas spotkania czytano poezję Pani Barbary z tomiku „Groza i bezradność” ukazująca los Polaków wywożonych na Sybir oraz z tomiku „63 Dni Powstania Warszawskiego Wiersze o Powstaniu. Empatią Pisane” przedstawiająca losy młodych ludzi walczących w Powstaniu Warszawskim. Wiersze były czytane przez uczennice międzyzdrojskiego Gimnazjum nr 1, Emilię Deptułę, Karolinę Przybylską, Malwinę Koniuto, Julię Strugałę, Katarzynę Michalską i Aleksandrę Rębek.
Zbigniew Piasecki opowiedział o swoich przeżyciach z Powstania Warszawskiego oraz skąd się wziął jego pseudonim „Czekolada”. Natomiast Danuta Szyksznian-Ossowska, która była naszym gościem podczas zeszłorocznego Zjazdu Żołnierzy Kresowych AK, wspominała udział w Powstaniu Wileńskim oraz ludobójstwie w Ponarach, w którym życie straciło wielu jej przyjaciół.
W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy, turyści, goście zjazdu AK, a także Harcerze z 34 Hufca im. Orląt Lwowskich oraz 44 Gromady Zuchowej ZHP w Międzyzdrojach. Wieczór został przygotowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Koło nr 19 w Międzyzdrojach, Dyskusyjny Klub Książki w Międzyzdrojach oraz bibliotekarzy.
Po spotkaniu można było nabyć tomiki wierszy Barbary Teresy Dominiczak. Wspólnie spędzony czas na wspomnieniach i pamięci czasów ciemiężenia oraz wojny ze znamienitymi gośćmi zakończył się zaproszeniem na kolejne spotkania pielęgnujące pamięć tamtych dni.
Bibliotekarze

 


Pamięć nigdy nie umiera …

28 września 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się wieczór poezji i wspomnień z Anną Kukowską-Sokołowską, sędzią w stanie spoczynku, córką żołnierza i jeńca wojennego Jana Kukowskiego.
Autorka książki pt. „Pamięć nigdy nie umiera. Pamiętnik i poezja jeńca wojennego Jana Kukowskiego” nie spełniła prośby ojca, który chciał aby po jego śmierci pamiętnik, w którym zapisał swoje wspomnienia, został włożony do trumny. Córka Anna nie mogła tego zrobić, gdyż odnalazła pamiętnik dopiero po pogrzebie ojca. Gdy go przeczytała, stwierdziła, że nie spełni jego woli, gdyż te wspomnienia są zbyt cenne, aby mogły zostać zapomniane.
Podczas spotkania Anna Kukowska-Sokołowska, opowiadała o swojej rodzinie, o ojcu i jego przeżyciach na froncie wojennym oraz w niewoli niemieckiej. Czytała fragmenty pamiętnika, pisane prozą i wierszem.
Poezję autorstwa Jana Kukowskiego zaprezentowali uczniowie Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach, Klaudia Orłowska, Ada Dymitruk, Olaf Lindorf-Bąk oraz Fabian Makiełkowski, których przygotowała polonistka Anna Podhorodecka-Nurkowska.
W spotkaniu udział wzięli mieszkańcy, turyści oraz harcerze z 44 Gromady Zuchowej ZHP pod przewodnictwem Tomasza Rychłowskiego. Pamiętnik Jana Kukowskiego można wypożyczyć w naszej bibliotece.
Bibliotekarze

 


Relacja ze Święta Pieczonego Ziemniaka w Wapnicy

26 września 2015r. na terenach zielonych przy SP-2 w Wapnicy świętowaliśmy Dzień Pieczonego Ziemniaka.
Imprezę zorganizowało Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina” we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2 w Wapnicy. Było to jedno z działań realizowanych w ramach projektu „Klubik rodzinny: Od juniora do seniora” finansowanego w ramach grantu Mikrodotacje – małe inicjatywy lokalne. Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Jak na święto ziemniaka przystoi wiele atrakcji było dziś ziemniaczanych: ziemniaczane wykopki, rzut ziemniakiem do celu, slalom z ziemniakiem, konkurs na najdłuższą obierkę ziemniaczaną, kącik kreatywny „ziemniaki-cudaki”. Ogromną popularnością wśród dzieci cieszyło się również malowanie twarzy i zabawy na dmuchanym zamku. Nie zapomnieliśmy również o strawie dla ciała. Każdy z uczestników festynu mógł skorzystać z gratisowej grillowanej kiełbaski i pieczonego ziemniaka, nie brakowało amatorów gorącej kartoflanki i słodkości upieczonych przez rodziców dzieci z SP-2 w Wapnicy.
Bardzo mile zaskoczyła nas ilość uczestników festynu: ponad 200 osób w wieku od juniora do seniora, co cieszy ponieważ celem realizowanego przez nas projektu jest integracja rodzin i wszystkich jej członków w każdym wieku.
Serdeczne podziękowania kierujemy do naszych sponsorów, którzy wsparli organizację pikniku: Hotel Aurora, Firma Mięsort - p. Leszek Hunko, Piekarnia Żelek, hurtownia Solmar. Pięknie dziękujemy również pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach na pomoc których zawsze możemy liczyć podczas organizowania wszelkich wydarzeń. W szczególny sposób dziękujemy zespołowi śpiewaczemu BRYZA, Strażakom z OSP w Lubinie oraz Panom Damianowi Jastrzębskiemu i Tomaszowi Zawadzkiemu za wyjątkowe zaangażowanie i uświetnienie festynu proponowanymi przez nich atrakcjami.

Prezes Stowarzyszenia
Monika Ratajczyk

Koordynator Projektu
Mariusz Samołyk

 


Rodzinne warsztaty plastyczne „WITAJ SZKOŁO”

17 września 2015 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała warsztaty plastyczne pt. „Witaj szkoło”. Podczas zajęć, dzieci, wspólnie z rodzicami i bibliotekarzami wykonały piórniki i przyborniki na biurko. Przydała się umiejętność szycia, której część dzieci nauczyła się podczas „Skarpetkowych warsztatów z Niedoparkami”. Pięknie ozdobione saszetki na kredki i długopisy oraz pojemniki na artykuły szkolne dzieci zabrały do domu na pamiątkę mile spędzonego czasu. Część materiałów plastycznych na warsztaty zakupił Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2015 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach. Serdecznie dziękujemy za pomoc.

 


Dofinansowanie dla Biblioteki w Międzyzdrojach w 2015 roku - „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
BIBLIOTEKA NARODOWA

W 2015 roku Biblioteka Narodowa przyznała Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach dotację na zakup książek w ramach realizacji programu „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek ”
W bieżącym roku jest to kwota 8 010,00 zł.

Zadanie zostanie zrealizowane ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

O nowościach zakupionych w ramach w/w programu będziemy na bieżąco informować czytelników na profilu biblioteki na portalu społecznościowym Facebook oraz na stronie www.biblioteka.miedzyzdroje.pl

 


„Pamięć zmarłym, żyjącym pojednanie”

Spotkanie z Barbarą Teresą Dominiczak oraz Zbigniewem Piaseckim w ramach XXXIV Zjazdu Żołnierzy Kresowych Armii Krajowej w Międzyzdrojach
Zapraszamy na spotkanie z Barbarą Teresą Dominiczak, które odbędzie się 5 października 2015 (poniedziałek) o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. Wieczór autorski połączony będzie z opowieścią o losach polskich zesłańców na Sybir, losach uczestników Powstania Warszawskiego i Wileńskiego oraz prezentacją wierszy z tomiku pt. „Groza i bezradność” oraz „63 dni Powstania Warszawskiego. Wiersze o Powstaniu. Empatią Pisane”.
Pani Barbara Teresa Dominiczak urodziła się w Pacanowie. Jednak szkołę średnią i studia wyższe ukończyła w Szczecinie, z którym związała swoje życie. Uczyła języka polskiego w szczecińskich szkołach ogólnokształcących. Jest autorką tomików wierszy o tematyce marynistycznej, życiu szkolnym, sztuce, nie omijała tematów trudnych jak przemijanie, holokaust, wywózki na wschód czy sprawa katyńska.
Jest zrzeszona w Szczecińskim Stowarzyszeniu „Katyń”. Współpracuje z kwartalnikiem „Ostróg”, w którym publikuje swoje wiersze, felietony. Jest współautorką sztuki teatralnej pt. „Dwie Wigilie” na temat deportacji Polaków do Kazachstanu. Wiersze czytać będą uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Międzyzdrojach.
Gościem spotkania będzie również Zbigniew Piasecki ps „Czekolada”, uczestnik Powstania Warszawskiego, redaktor Biuletynu „Ostróg”, który obudził w Pani Barbarze chęć pisania o powstaniu, gdzie pamięć o ludziach biorących w nim udział nie wygasa, kiedy odchodzili „cicho na wieczną wartę”.
W spotkaniu wezmą udział uczniowie międzyzdrojskiego Gimnazjum nr 1, którzy wizytę naszych gości uświetnią wierszami Barbary Teresy Dominiczak.
Wieczór przygotowany przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach oraz członków miejscowego Koła Bibliotekarzy Polskich nr 19 z okazji XXXIV Zjazdu Żołnierzy Kresowych Armii Krajowej.

 


"Pamięć nigdy nie umiera"-
wieczór poezji i wspomnień

Zapraszamy na spotkanie z pamiętnikiem Jana Kukowskiego oraz Anną Kukowską-Sokołowską, które odbędzie się 28 września 2015 r. o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. (wstęp wolny)
Podczas spotkania odbędzie się prezentacja książki autorstwa Anny Kukowskiej-Sokołowskiej pt.: "Pamięć nigdy nie umiera" pamiętnik i poezja jeńca wojennego Jana Kukowskiego.
Anna Kukowska-Sokołowska jest córką Ireny i Jana Kukowskich. Jest z zawodu prawnikiem. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Aktualnie poświęca wiele czasu swoim przyjaciołom będącym w potrzebie oraz przygarniętym zwierzętom. W swoim rodzinnym mieście czynnie wspiera kulturę i sztukę.
Jan Kukowski, tata autorki, był z zawodu budowlańcem. Podczas drugiej wojny światowej został zesłany na przymusowe roboty na teren hitlerowskich Niemiec. W tym czasie pisał pamiętnik, który w sposób głęboko refleksyjny przedstawia realia życia w niemieckiej niewoli Jana i jego kolegów. Jan Kukowski w  czasie całego swojego życia był wielkim miłośnikiem zwierząt i przyrody.
Bibliotekarze

 


Wspomnień czar 21.09.2015

21 września 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się finisaż wystawy Brygidy Imielskiej oraz wieczór wspomnień o Międzyzdrojach.
Na początku spotkania Brygida Imielska opowiedziała o swojej wystawie pt. „Nuda nie musi być nudna” oraz pasji jaką jest fotografowanie. Swoją przygodę z robieniem zdjęć zaczęła w dzieciństwie, kiedy to „podkradała” tacie aparat fotograficzny. Obecnie ma swój sprzęt, z którym się praktycznie nie rozstaje, ponieważ zawsze jest coś ciekawego do uwiecznienia. Na wystawie, która potrwa do końca września, można podziwiać m.in. piękno przyrody Wyspy Wolin.
Dalszą część spotkania poprowadzili Monika Jakubowska, starszy bibliotekarz oraz Tomasz Rychłowski. Podczas pokazu slajdów opowiedzieli o historii Międzyzdrojów. W czasie projekcji mogliśmy zobaczyć jak zmieniała się nasza miejscowość na przestrzeni ponad 100 lat. Było to pierwsze spotkanie z planowanego cyklu „Wspomnień o Międzyzdrojach”, na którym poruszono temat dworca kolejowego, muszli koncertowej, plaży oraz molo. Obecni na spotkaniu mieszkańcy oraz turyści chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami. Opowiadali jak zapamiętali Międzyzdroje z dzieciństwa, o zmieniającej się architekturze oraz przygodach, m. in. skokach z mola do morza czy jeździe na gapę parowozem przy stacji kolejowej. Wspominano także występy w muszli koncertowej, kosze plażowe, zniszczenia po sztormach, drewnianego Neptuna oraz wieloryba na promenadzie, przy których każdy miał zdjęcie.
Serdecznie dziękujemy Tomaszowi Rychłowskiemu za pomoc w organizacji wieczoru i udostępnienie prywatnych zbiorów, Franzowi Lischce – pomysłodawcy spotkania oraz wszystkim osobom, które podzieliły się z nami prywatnymi zdjęciami.
Osoby zainteresowane historią naszego miasta zapraszamy do zapoznania się z dostępnym w bibliotece księgozbiorem, m.in. Kronikami Międzyzdrojów autorstwa Państwa Chmielowskich oraz innymi publikacjami.
Zapraszamy na kolejne spotkanie już w listopadzie, na którym będziemy rozmawiać o wschodniej części miasta.
Bibliotekarze

 


"Święto Pieczonego Ziemniaka” w Wapnicy

w Wapnicy wraz z partnerami zapraszają na FESTYN RODZINNY "Święto Pieczonego Ziemniaka”. Impreza będzie miała miejsce 26 września na terenach zielonych przy SP-2
w Wapnicy. Zaczynamy o godz. 15.00!
W programie:
- OGNISKO (pyrki i kiełbaska GRATIS),
- BUFET Rady Rodziców,
- GORĄCA KARTOFLANKA,
- MALOWANIE TWARZY,
- DMUCHAŃCE - SKAKAŃCE,
- MOC KONKURSÓW I ŚWIETNEJ ZABAWY!!!
Jest to jedno z działań realizowanych w ramach projektu "Klubik rodzinny: Od juniora do seniora" finansowanego w ramach grantu Mikrodotacje - małe inicjatywy lokalne. Projekt realizowany przez Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. w partnerstwie
z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego w ramach środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 Priorytet I
W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować naszym sponsorom, którzy wsparli organizację pikniku: Hotelowi Aurora, Firmie Mięsort - p. Leszkowi Hunko, Piekarni Żelek, hurtowni Solmar. Dziękujemy również pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach za nieodpłatną pracę i pomoc w organizacji pikniku
Prezes Stowarzyszenia
Monika Ratajczyk

 


Spotkanie z Szymonem Hołownią 16.09.2015 r.

Zło dobrem zwyciężaj – Spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią
16 września 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią – dziennikarzem, publicystą, pisarzem.
Nasz gość rozpoczął spotkanie od słów „Zło dobrem zwyciężaj. Pomagając ludziom meblujesz sobie niebo”. Nie chodziło tu o rozdawanie pieniędzy. Często uśmiech, podanie ręki, rozmowa z drugim człowiekiem czyni cuda. Hołownia od 2 lat intensywnie angażuje się w działalność dobroczynną. W Afryce był już ponad 20 razy. Prowadzi 2 Fundacje. Dla Domu Dziecka Kasisi prowadzonego w Zambii przez Siostry Służebniczki Maryi Panny Niepokalanie Poczętej z polskiej Starej Wsi oraz dla jedynego Hospicjum w Kabudze udało się zebrać ok. 3 mln zł. na zasadzie dobrowolnych, niewielkich datków. Fundacje Hołowni kupują leki, żywność, edukują … Ostatnim największym sukcesem był zakup ambulansu. Działania Fundacji wspiera m.in. papież Franciszek, który zakupił sprzęt medyczny i łóżka dla chorych oraz Bill Gates, który buduje elektrownię wodną. Walczą z chorobą głodową, AIDS, malarią, brakiem podstawowej edukacji dot. higieny. Nasz gość kilkakrotnie podkreślał: „Nie zbawię całego świata, ale robię to co mogę.” Następnym miejscem, gdzie zamierza działać jest obóz dla trędowatych w Togo i Beninie. Dlaczego pomaga w Afryce, a nie na swoim „podwórku”? Zaskoczył wszystkich stwierdzeniem, że Polska jest na 24 miejscu wśród najbogatszych krajów świata, w Zambii za 1,25 dolara żyje 75 % ludności, w Polsce 0,1 %.
Podczas spotkania nie mogło zabraknąć gorącego tematu w ostatnim czasie, jakim jest uchodźstwo. Hołownia zdaje sobie sprawę, iż jego poglądy są kontrowersyjne, trafiają na opór, który powoduje lawinę hejtu pod jego adresem. Według Hołowni kwestię uchodźstwa powinniśmy rozpatrywać nie na poziomie państwa, ale na poziomie chrześcijaństwa. Szukamy wiele wymówek typu : to są problemy systemowe, sprawa innych krajów, a zapominamy o podstawowych normach, jakie głosi ewangelia. Przecież nazywamy się krajem Jana Pawła II, na każdym kroku podkreślamy, że jesteśmy krajem katolickim. Podczas spotkania wywiązała się burzliwa dyskusja. Hołownia przypominał, że polski naród też jest rozsiany po całym świecie, a migracje z powodów zagrożeń wojennych i ekonomicznych nie są nam obce. Czy umiemy dostrzec w drugim człowieku twarz Chrystusa??? Pomagajmy nie oceniając i nie czekając na wdzięczność.
Podczas spotkania nasz gość podzielił się także innymi spostrzeżeniami m.in. , że religii nie powinno uczyć się w szkole, że podczas mszy powinno się mówić o Bogu, a nie uprawiać publicystykę. Szymon Hołownia jest autorem wielu książek z dziedziny pop teologii. Ostatnią publikacją „Jak robić dobrze” chce zarazić innych „wirusem robienia dobra”. Podaje receptę: słuchać o potrzebach, pomagać na tyle na ile nas stać, planować pomoc z innymi, patrzeć na siebie, czy już aby nie jesteśmy ofiarami nadmiernego konsumpcjonizmu. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że wiele afrykańskich dzieci pracuje w nieludzkich warunkach w kopalniach wolframu i koltanu zawierającego tantal znajdujący się w co 5 telefonie, smart fonie, laptopie. Próżno szukać markowych ciuchów fair trade – pochodzących z uczciwie wynagradzanej produkcji czy handlu. Polecamy niezwykle wzruszającą książkę „Jak robić dobrze”, która pokazuje Afrykę jako piękny kontynent, gdzie oprócz śmierci, jest także miłość, którą śmierć można pokonać. Od pierwszej strony w tej książce bije optymizm w siłę człowieka. Wspólnie małymi kroczkami, na tyle na ile nas stać możemy czynić dobrze. Tylko czy chcemy???
Po spotkaniu można było kupić książkę, z której 50 % dochodu przeznaczona została na Fundację Dobra Fabryka oraz Fundację Kasisi. Organizatorami spotkania była: Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach, Instytut Książki w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki, Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach oraz Hotel Aurora w Międzyzdrojach. Serdecznie dziękujemy za pomoc.

 


Bibliotekarze na Pikniku Rodzinnym w amfiteatrze – 12.09.2015

Bibliotekarze: Andżelika Gałecka, Grażyna Bejster, Anna Piecyk i Szymon Głod włączyli się do zorganizowania Pikniku Rodzinnego w Międzyzdrojach. Nasze stoisko nosiło nazwę „Biblioteka na wesoło – warsztaty plastyczne z klaunami”. Śmiesznie i kolorowo przebrani bibliotekarze prowadzili warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Bibliotekarze przygotowali gipsowe rybki oraz ramki na zdjęcia, które dzieci malowały i ozdabiały muszelkami, kryształkami, koralikami… Powstały piękne rękodzieła. Każdy mały plastyk zabrał swoją pracę na pamiątkę mile spędzonego czasu podczas Jarmarku Rodzinnego. Klauni chętnie pozowali do zdjęć z mieszkańcami i turystami. Była to druga edycja Pikniku zorganizowanego przez Gminę Międzyzdroje wspólnie z instytucjami i stowarzyszeniami…
Plastyczne warsztaty prowadzone przez bibliotekarzy były tylko jedną z wielu atrakcji tej imprezy. Warto wspomnieć o licznych quizach, konkursie na „Śledzia po międzyzdrojsku” i występach wielu artystów na scenie amfiteatru. Naszym zdaniem impreza się udała, frekwencja dopisała, a odwiedzający nasze stoisko byli zadowoleni. Za rok bibliotekarze obiecują przygotować jeszcze więcej niespodzianek na trzecią już edycję Pikniku Rodzinnego. Do zobaczenia za rok!

 


„Zrób sobie raj”, czyli spotkanie z Mariuszem Szczygłem

10 września 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Mariuszem Szczygłem, znanym reportażystą, dziennikarzem i miłośnikiem Czech. Moderatorem spotkania była Andżelika Gałecka, Dyrektor Biblioteki.
Szczygieł rozpoczął pracę dziennikarza w czasopiśmie „Na przełaj” w wieku 16 lat. Największą popularność przyniosło mu prowadzenie talk show „Na każdy temat”, który emitowany był w telewizji Polsat. Dziennikarz zapraszał do studia niekiedy bardzo kontrowersyjne osoby, dzięki temu w latach 90-tych jako pierwszy przełamywał społeczne tabu. Podczas spotkania przyznał, że nie chciałby wrócić do telewizji, ponieważ jego prawdziwym zamiłowaniem jest reportaż. Mariusz Szczygieł jest indywidualistą, dlatego lubi brać odpowiedzialność za to, co robi, a w telewizji nie miał takiej możliwości.
Dziennikarz opowiadał o Czechach jako narodzie, który potrafi śmiać się ze wszystkiego i ma bardzo duży dystans do siebie. Czesi starają się żyć pokojowo ze wszystkimi, jednak nie wszystkich postrzegają pozytywnie. Polak uznawany jest przez nich za dusigrosza i handlarza, którego można spotkać wszędzie.
Mariusz Szczygieł prowadzi Szkołę Reportażu, gdzie umiejętność obserwacji, pisanie i dobry kontakt z ludźmi jest podstawą. Jego mentorkami w tej sztuce są Hanna Krall i Małgorzata Szejnert. Zapytany czy zechciałby napisać książki o Polakach, przyznał, że nie byłby obiektywny.
Napisał kilka książek o Czechach takich jak „Zrób sobie raj” czy „Láska Nebeská”. W cyklu reportaży „Gottland” opisał losy niektórych Czechów, m.in. Egona Bondyego, czeską Bridget Jones – Halinę Pawlowską, Lidię Baarovą czy rodzinę Batów.
Dziennikarz opowiedział o czeskim artyście Davidzie Černým, który tworzy kontrowersyjne rzeźby odwołujące się do historii i współczesnego życia Czech. Podczas spotkania czytelnicy zostali zabrani w wirtualny spacer śladem niektórych dzieł Černego.
W nawiązaniu do Czech Mariusz Szczygieł otrzymał w prezencie od bibliotekarzy Hihlika wykonanego przez międzyzdrojskie dzieci podczas „Warszatatów skarpetkowych” w bibliotece. Hihlik jest postacią z czeskiej książki dla dzieci pt. „Niedoparki” Pavela Šruta.
Na zakończenie spotkania można było zrobić sobie zdjęcie z gościem spotkania, a także zdobyć autograf .
Bibliotekarze

 

 

 


PIKNIK rodzinny - 12 września - Amfiteatr w Międzyzdrojach

 


Spotkanie z Szymonem Hołownią

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią, które odbędzie się 16 września 2015 r. (środa) o godz. 19.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. (wstęp wolny)
Szymon Hołownia jest dziennikarzem, publicystą i pisarzem. Studiował psychologię w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Stale współpracuje z telewizją TVN, gdzie razem z Marcinem Prokopem prowadzi programy Mam Talent! i Mamy Cię! Jest stałym felietonistą miesięcznika „Pani”, prowadzi bloga SzymonHolownia.com. Współpracował z takimi czasopismami jak Wprost, Newsweek Polska, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Powszechny, Machina.
Jest laureatem nagród dziennikarskich, m.in. Grand Press, Ślad, Wiktor, Ostre Pióro. Autor i współautor 11 książek z dziedziny popteologii i spraw społecznych, m.in. „Kościół dla średnio zaawansowanych”,  „Last minute. 24h chrześcijaństwa na świecie” czy najnowsza publikacja „ Jak robić dobrze”.
Założył dwie fundacje. Fundacja Kasisi wspiera dom dziecka dla ponad 200 sierot w Kasisi w Zambii (www.fundacjakasisi.pl). Natomiast druga fundacja, Dobra Fabryka, finansuje działalność jedynego hospicjum w Rwandzie oraz wiejskiego szpitala i ośrodka dożywiania dzieci z chorobą głodową w Kongu (www.dobrafabryka.pl).
Organizatorami spotkania są: Miejska Biblioteka Publiczna, Dyskusyjny Klub Książki, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Hotel Aurora w Międzyzdrojach.
Bibliotekarze

 


Wspomnień czar

Zapraszamy na wieczór wspomnień o Międzyzdrojach oraz finisaż wystawy fotografii Brygidy Imielskiej pt. „Nuda nie musi być nudna”, które odbędą się 21 września 2015 r. o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach.
Spotkanie będzie miało charakter rozmowy, do której serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców, jak i turystów. Podczas wieczoru odbędzie się również pokaz slajdów, który pokaże jak zmieniała się nasza miejscowość na przestrzeni lat, od początku XX wieku aż do teraz.
Osoby, które chciałyby udostępnić swoje zdjęcia i pocztówki dawnych oraz obecnych Międzyzdrojów do prezentacji, prosimy o zgłaszanie się do pracowników biblioteki.
Bibliotekarze

 


„Mówili na mnie Sibą”,
czyli spotkanie ze Zbyszkiem Buczkowskim

18 sierpnia 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie ze Zbigniewem Buczkowskim, znanym i lubianym aktorem filmowym. Moderatorem spotkania była Andżelika Gałecka, dyrektor biblioteki, która zadawała wiele kontrowersyjnych pytań.
Zbigniew Buczkowski swoją popularność zawdzięcza takim serialom jak: „Alternatywy 4”, „Graczykowie”, „Dom” czy „Święta wojna”. Buczkowski jest aktorem „charakterystycznym”, często wcielał się w role cwaniaczków i kombinatorów, ale to nie przeszkodziło mu zdobyć sympatii wśród widzów.
Aktor opowiadał na spotkaniu o swojej pracy zawodowej oraz o pasjach. Sport jest dla niego bardzo ważny. Od lat przyjeżdża do Międzyzdrojów na Mityng Lekkoatletyczny organizowany przez Bogusława Mamińskiego.
W 2002 roku wyjechał do Budapesztu na mistrzostwa świata aktorów w pływaniu, do których intensywnie się przygotowywał. Pół roku przed wyjazdem chodził na treningi pływackie i siłowe. Ciężki trening się opłacił. Buczkowski został Mistrzem Świata.
Wielką pasją Zbigniewa Buczkowskiego od zawsze było śpiewanie. Na jednym z castingów zaśpiewał piosenkę „Sibą, sibą”przed reżyserem Januszem Kondratiukiem. Tym sposobem dostał rolę w filmie „Dziewczyny do wzięcia”, gdzie zagrał kelnera, który uwodził jedną z bohaterek śpiewając właśnie tą piosenkę. Był to debiut Buczkowskiego. Kolejne propozycje ról posypały się błyskawicznie.
Ksywka „Sibą” przylgnęła do niego na długie lata. Tak nazywali go m.in. Jan Himilsbach i Zdzisław Maklakiewicz. Piosenka o dwóch pieskach towarzyszy mu od początku jego kariery i nie raz uratowała go z opresji.
Zbigniew Buczkowski opowiedział także o swojej płycie pt. „Koło kina”. Teksty do piosenek napisali m.in. Jacek Cygan i Marek Gaszyński, a kompozytorem większości utworów jest Andrzej Rutkowski. Miłą niespodzianką dla przybyłych gości było posłuchanie fragmentów piosenek, jakie aktor wykonał na żywo.
Nasz gość jest urodzonym gawędziarzem, w życiu oraz w książce sypie anegdotami jak z rękawa. Podczas spotkania w międzyzdrojskiej bibliotece opowiedział m.in. jak został jednodniowym bodyguardem Jacqueline Kennedy, jak grał księdza, o kultowej roli Henia Lermaszewskiego …
Zbigniew Buczkowski przyznał, że jest człowiekiem spełnionym, zarówno prywatnie, aktorsko, sportowo, muzycznie, ale nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Chciałby jeszcze zagrać rolę pilota. Tą rolą chciałby złożyć hołd swojemu ojcu, kapitanowi Marianowi Buczkowskiemu, który zginął w katastrofie lotniczej.
W końcu przyszedł czas na napisanie książki. Pomysł zrodził się na bazarze, gdzie aktor chodził na zakupy. Znał tam wszystkich sprzedających i często opowiadał im przeróżne anegdoty. Po wysłuchaniu jednej, pan Tadzio powiedział „Pisz Pan książkę!”. No i jest dostępna również w bibliotece w Międzyzdrojach. Serdecznie zapraszamy do lektury, gwarantujemy dużą dawkę humoru.
Tradycyjnie, na koniec wieczoru, Pan Andrzej Mleczko odczytał laudację na cześć gościa, która rozbawiła publiczność. Po spotkaniu można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z aktorem, kupić książkę i zdobyć autograf.
Bibliotekarze

 


„Dialog serc” - finisaż haftów Janiny Bagrowskiej
oraz wieczór poetycko-muzyczny

27 sierpnia 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się finisaż wystawy prac Pani Janiny Bagrowskiej, połączony z wieczorem poetyckim pt. „Dialog serc”. Artyści ze Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddziału Kołobrzeskiego, Krystyna Guranowska-Stolarz oraz Stanisław Nyczaj zaprezentowali wiersze o miłości.
Na początku spotkania Dyrektor Biblioteki, Pani Andżelika Gałecka, podziękowała Pani Janinie Bagrowskiej za udostępnienie swoich haftów na wystawę w bibliotece w Międzyzdrojach. Pani Janina jest hafciarką mającą w swoim dorobku ponad 150 prac. Wiele z nich można było podziwiać na wystawach w kraju i za granicą. Najnowsze dzieło, haftowane słoneczniki, artystka podarowała na ręce Pani Dyrektor dla Biblioteki w Międzyzdrojach.
Pani Krystyna Guranowska – Stolarz, malarka i poetka z Warszawy, stwierdziła, że prace Pani Janiny są wyjątkowe i pełne niesamowitych kolorów, odzwierciedlające charakter artystki. Dla hafciarki było to duże wyróżnienie i zachęta do dalszego tworzenia.
W drugiej części wieczoru, Pani Krystyna Guranowska – Stolarz oraz Pan Stanisław Nyczaj, poeta i krytyk literacki, czytali wiersze Pani Krystyny Cel, polskiej poetki i eseistki, która również była uczestnikiem spotkania.
Oprawę muzyczną zapewniła Pani Małgorzata Siemieniec, która zaśpiewała utwory z repertuaru m.in. Anny German, Anny Jantar czy Piotra Szczepanika. Wykonała takie utwory jak: „Tańczące Eurydyki”, „Człowieczy los” ... Sopranistka jest członkiem chóru „Masłowianie” na kielecczyźnie. Była uczestniczką programów telewizyjnych: „Must by the music” oraz „Szansa na sukces”.
Po wieczorze pełnym emocji można było kupić tomiki poezji z dedykacją autorów oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie z artystami.
Bibliotekarze

 


Spotkanie z Mariuszem Szczygłem
w bibliotece w Międzyzdrojach

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem, które odbędzie się 10 września 2015 r. o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. (wstęp wolny)
Mariusz Szczygieł – reportażysta, dziennikarz, pisarz. Pochodzi ze Złotoryi. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Swoją pracę rozpoczął już w wieku 16 lat, kiedy został współpracownikiem harcerskiego czasopisma „Na przełaj”. Zaczął pisać bardzo odważne teksty, które wzbudzały w czytelnikach różne emocje. W 1986 roku ukazał się jego cykl reporterski na temat młodych homoseksualistów pt. „Rozgrzeszenie”. W latach 1995-2001 był współautorem i prowadzącym talk show „Na każdy temat” w telewizyjnym Polsacie.
Szczygieł jest ogromnym miłośnikiem Czechów. Jego książka „Gottland” to opowieść o skomplikowanych losach ludzkich napisana w sposób bardzo przejmujący, a zarazem z humorem, sarkazmem i nutką ironii. Książka została przetłumaczona na wiele języków.
Zdobywca wielu nagród m.in.: Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - wyróżnienie honorowe za wybitne osiągnięcia dziennikarskie w 1993 r., Nagrody im. Beaty Pawlak w 2007 r. za "Gottland", Nagrody księgarzy Warszawska Premiera Literacka za "Zrób sobie raj" - książka grudnia 2010 r.
W 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Mariusza Szczygła Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Organizatorami spotkania są: Miejska Biblioteka Publiczna, Dyskusyjny Klub Książki oraz Hotel Marina w Międzyzdrojach.
Bibliotekarze

 


IGŁĄ MALOWANE

Zapraszamy na finisaż wystawy prac Pani Janiny Bagrowskiej „Igłą malowane”, który odbędzie się 27 sierpnia 2015 r. (czwartek) o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. (wstęp wolny)
Podczas spotkania odbędzie się również wieczór poetycki pt. „Dialog serc” w wykonaniu członków Stowarzyszenia Autorów Polskich z Oddziału Kołobrzeskiego, Pani Alicji Patey-Grabowskiej-Steffen z Warszawy oraz Stanisława Nyczaja z Kielc. Oprawę wokalno-muzyczną z repertuaru m.in. Anny German, zapewni Małgorzata Siemieniec.
Stowarzyszenie Autorów Polskich zrzesza poetów i pisarzy z całego kraju, m.in. z Warszawy, Wrocławia, Kołobrzego, Szczecina, Łodzi, ….W programie mają organizację m.in. plenerów i warsztatów literackich w różnych miejscowościach w Polsce.
Pani Janina Bagrowska, która urodziła się w 1941 r. w swoim dorobku ma ponad 150 haftowanych prac, w tym obrazy, obrusy, sztandary, komże dla kościoła i stroje dla niemieckiego zespołu ludowego. Twórczość Pani Bagrowskiej można było podziwiać na wielu wystawach w kraju i za granicą. Obrazy o tematyce florystycznej, międzyzdrojskiej artystki, można oglądać od 15 czerwca do 31 sierpnia 2015 r. na wystawie w czytelni biblioteki.
Pani Alicja Patey-Grabowska-Steffen jest poetką, krytykiem literackim oraz tłumaczem literatury francuskiej. Jest również profesorem honorowym Międzynarodowej Akademii Literatury i Sztuki La Crisalide w Katanii.
Pan Stanisław Nyczaj jest poetą, pisarzem, wydawcą oraz prezesem Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

 


Spotkanie ze Zbyszkiem Buczkowskim
w bibliotece w Międzyzdrojach

Zapraszamy na spotkanie ze Zbigniewem Buczkowskim , które odbędzie się 18 sierpnia 2015 r. o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. (wstęp wolny)
Zbigniew Buczkowski jest aktorem „charakterystycznym”, filmowym i estradowym. Szybko zyskał popularność występując w ponad 170 filmach i serialach odgrywając role pierwszo- i drugoplanowe. Debiutował w filmie „Dziewczyny do wzięcia” Janusza Kondratiuka. Kolejne propozycje ról posypały się błyskawicznie. Jako „naturszczyk” potrafił zagrać niezapomniane role a epizody i powiedzonka jego bohaterów urastały do rangi kultowych. 14 lat po debiucie został zawodowym, dyplomowanym aktorem. Niezapomniany Alojzy Bąbel z filmów o Panu Kleksie, zabawny dozorca Rosolak z serialu młodzieżowego „Siedem życzeń”, czy przedsiębiorczy Henio Lermaszewski z serialu „Dom” – to kilka przykładów ról, za które Zbyszka Buczkowskiego pokochali widzowie. Obecnie wciela się w powstać Zdzisia w serialu „Barwy szczęścia”. Jednak największą popularność przyniosły mu role w serialach „Graczykowie” i „Święta wojna”. W 2003 roku odcisnął swoją dłoń w Alei Gwiazd podczas VIII Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. W 2014 r. wydał autobiografię „Pisz pan książkę”. Na spotkaniu odniesiemy się do autobiograficznej opowieści Zbyszka, w której aktor sypie anegdotami jak z rękawa. Jak stał się jednodniowym bodyguardem Jacqueline Kennedy, w jakiej dyscyplinie sportowej został mistrzem świata aktorów, dlaczego przez wiele lat miał ksywkę „Sibą”? Na te i wiele innych pytań otrzymamy odpowiedzi podczas niezapomnianego wieczoru autorskiego ze Zbyszkiem Buczkowskim. Duża dawka humoru i dobra zabawa gwarantowana! Serdecznie zapraszamy.

 


POLSKI GALOPEM

17 lipca 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach po raz drugi odbył się cykl spotkań, gdzie znani i lubiani językoznawcy, felietoniści, artyści oraz pisarze „bawili się” językiem polskim. Tym razem impreza nosiła tytuł „Polski galopem – wakacje z ojczystym”.
Pierwszą część spotkania, które było przeznaczone dla najmłodszych, rozpoczęła Barbara Kosmowska, autorka książek dla dzieci i dorosłych. Pisarka opowiedziała o swojej najnowszej książce „Panna Foch”.
Następnie odbyło się spotkanie z pisarką Agnieszką Frączek, która opowiedziała skąd się biorą pomysły na napisanie książek. Autorka przeczytała kilka fragmentów wierszy o swoich brykających kotach, które stały się dla niej inspiracją. Opowiedziała historię, jak koty znalazły się u niej w domu, i jak bardzo przywiązała się do tych zwierzaków. Poza tym Agnieszka Frączek wyjaśniła, czym są homonimy, czyli wyrazy mające wiele znaczeń, np. piłka, zamek, bal, język. Dzieci chętnie brały udział w spotkaniu, odpowiadały na pytania, za co zostały nagrodzone.
Później Izabela Winiarska-Górska i Jarosław Górski opowiadali o nadawaniu imion u pogańskich Słowian. Najmłodsi oraz dorośli dowiedzieli się na czym polegał niegdyś obrządek postrzyżyn, podczas którego oficjalnie nadawano miano (imię) 7-letnim młodzieńcom. Imiona nadawane dzieciom, były jednocześnie dla nich życzeniami, np. Gościrad – niech będzie gościnny, Dobromiła – dobra i miła. Dzieci podczas spotkania dowiedziały się co oznaczają ich imiona.
Drugą część spotkania rozpoczęła Zofia Kucówna, nazywana przez wielu „czarodziejką słów”. Aktorka przeczytała fragmenty z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Po wysłuchaniu strof z epopei, fani pisarskiego kunsztu Pani Zofii, mogli zakupić jej książki „Szara godzina”, „Zatrzymać czas”.
Później nastąpiła rozmowa między językoznawcami, dr hab. Katarzyną Kłosińską, prof. Jerzym Bralczykiem, prof. Janem Miodkiem oraz dziennikarzem i felietonistą, Michałem Ogórkiem. Dyskusja dotyczyła zmieniającego się języka polskiego, w którym jest coraz więcej zapożyczeń i naleciałości obcojęzycznych, przede wszystkim z języka angielskiego. Wspólnie z widownią polemizowano jak w epoce internetu, sms-ów, bełkotliwych mediów i reklam mówić po ludzku i po polsku? Współczesna polszczyzna prezentowana była przez naszych gości z dużym dystansem i humorem. Komentarze wygłaszane przez trio profesorskie i felietonistę dot. zachodzących zjawisk językowych wielokrotnie przerywane były brawami. Nasi goście wspomnieli o najnowszej ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Uspokójmy polszczyznę” , która ruszy 21 lutego 2016 r. Prof. Bralczyk zaznaczył, że żaden dźwięk nie zastąpi ciszy, dlatego zamiast wydawać różne odgłosy typu „ymmm”, lepiej zrobić pauzę.
Na zakończenie ulubiona lektorka Polaków, Krystyna Czubówna, przeczytała bajki braci Grimm „Jaś i Małgosia” oraz „Kot i mysz w jednym stali domu”. Utwory pochodzą z nowego zbioru baśni bez cenzury w przekładzie Philipa Pullmana. Różnią się one od znanych wersji dla dzieci.
Po spotkaniu można było zdobyć autografy artystów i pisarzy oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja „Zatrzymać Czas”. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2014. Jego głównym celem jest rozwijanie edukacji obywatelskiej i kompetencji społecznych poprzez promowanie właściwych postaw językowych i popularyzację języka polskiego.
Bibliotekarze

 


Spotkanie z Izabelą Trojanowską

18 czerwca 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z piosenkarką i aktorką Izabelą Trojanowską. Biblioteka, dosłownie, „pękała w szwach”. Nasz gość jest znany z takich przebojów muzycznych jak „Wszystko czego dziś chcę”, „Tyle samo prawd ile kłamstw”.
Moderatorem spotkania był Dariusz Rekosz, autor książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Izabela Trojanowska z pochodzenia jest olsztynianką, jednak swoją pierwszą nagrodę wokalną zdobyła w Chorzowie na Śląsku na Festiwalu Pieśni Sakralnej „Sacrosong”. Na tym właśnie festiwalu nagrodę im. Maksymiliana Kolbego wręczył jej kardynał Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II.
Artystka przyznała, że pochodzi z głęboko katolickiej rodziny i wierzy, że wszystko co dzieje się w jej życiu nie jest przypadkiem. Podczas spotkania żartowała, że w wieku 10 lat chciała zostać zakonnicą. Jest absolwentką Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Nauczyła się tam przełamywać tremę, dobrze czuć przed publicznością oraz pracować nad doskonaleniem swojej pamięci.
Jedną z pierwszych ról Trojanowskiej było wcielenie się w wampirzycę Carmillę w spektaklu telewizyjnym o tym samym tytule. Później przyszły role w „Karierze Nikodema Dyzmy” czy „07 zgłoś się”. Od 18 lat możemy Ją oglądać w polskiej telenoweli „Klan”, gdzie wciela się postać Moniki Ross-Nawrot.
W swojej karierze wokalnej współpracowała m.in. z Budką Suflera, Tadeuszem Nalepą, Janem Borysewiczem, Mafią oraz zespołem Stalowy Bagaż, z którym wystąpiła na festiwalu w Opolu w 1981 roku śpiewając „Pieśń o cegle”. Jej pierwszy album pt. „Iza” rozszedł się w 300 tys. egzemplarzy. Piosenki dla Trojanowskiej pisali Jan Borysewicz, Romuald Lipko, Kapitan Nemo, Andrzej Mogielnicki, nic dziwnego, że od razy stawały się przebojami. Podczas spotkania w międzyzdrojskiej bibliotece Izabela Trojanowska zdradziła, że jej największym marzeniem jest zagrać w polskim musicalu.
Na zakończenie spotkania Izabela Trojanowska przygotowała niespodziankę muzyczną dla tak licznie przybyłych gości. Zaśpiewała dwa utwory „Wszystko czego dziś chcę” oraz „Nie od razu”. Za ten mini recital nasz gość został nagrodzony gromkimi brawami oraz kwiatami od wielu fanów.
Podczas wieczoru zostały złożone podziękowania Pani Janinie Bagrowskiej, międzyzdrojskiej artystce, której hafty można podziwiać w bibliotece. Jeden z nich Pani Janina wręczyła Izabeli Trojanowskiej.
Po spotkaniu można było zakupić najnowszy album piosenkarki pt. „Życia zawsze mało”, zdobyć autograf oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.

 


POLSKI GALOPEM. ZAPRASZAMY NA WAKACJE Z OJCZYSTYM

17 lipca 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbędzie się cykl spotkań ze znawcami polszczyzny, prowadzony pod hasłem „Polski galopem. Wakacje z ojczystym”.

Będzie to całodzienne wydarzenie, podzielone na dwie części, w których wezmą udział wybitni językoznawcy, znani felietoniści, artyści oraz autorzy książek dla dzieci i młodzieży.

Pierwszą część, przeznaczoną dla dzieci i młodzieży, poprowadzi dr hab. Agnieszka Frączek – która w swoich zabawnych wierszach rozprawia się z błędami językowymi, oraz Barbara Kosmowska – autorka nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży. Ponadto lekcji retoryki dla dzieci udzieli dr Aneta Załazińska, współautorka (wraz z Michałem Rusinkiem) książki „Co ty mówisz?! Magia słów czyli retoryka dla dzieci”. Będzie to też okazja do poznania w błyskawicznym tempie, przy pomocy animowanych filmów, dziejów polszczyzny, przedstawionych przez dr Izabelę Winiarską i Jarosława Górskiego.

W drugiej części zobaczymy prof. Jerzego Bralczyka i profesora Jana Miodka w rozmowie z Michałem Ogórkiem i gościnnie dr hab. Katarzyną Kłosińską, którzy będą zastanawiali się nad tym, czy najlepiej na świecie po polsku mówią właśnie Polacy. Kolejne spotkanie organizatorzy zaplanowali z wybitną aktorką a także autorką książek Zofią Kucówną, która przeczyta wybrane fragmenty z XI Księgi „Pana Tadeusza”. Na koniec wieczoru w wykonaniu Krystyny Czubówny – ulubionej lektorki Polaków , usłyszymy baśnie z autorskiej wersji „Baśni” braci Grimm w opracowaniu Philipa Pullmana, które zostały na nowo opowiedziane prostym, precyzyjnym językiem.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Zatrzymać Czas”. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty - dodaj do ulubionych 2015”.

Spotkania odbędą się 17 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach, ul. Norwida 15. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
Pierwsza cześć dla dzieci i młodzieży 10:00-14:00
Druga część 18:00-20:45

 


MŁODZI CZYTELNICY UHONOROWANI

Jak co roku międzyzdrojscy bibliotekarze nagrodzili dzieci i młodzież szkolną za czytelnictwo w roku szkolnym 2014/2015.
Wczoraj tj. 25 czerwca na uroczystym apelu w Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach nagrodę książkową i dyplom otrzymała Katarzyna Dylawerska z klasy III . W minionym roku szkolnym przeczytała 88 książek.
Dodatkowo w Gimnazjum wręczone zostały dwie nagrody za dobre wyniki w czytelnictwie, uczestnictwo we wszystkich imprezach kulturalnych organizowanych przez bibliotekę oraz za wolontariat na rzecz naszej instytucji kultury. Nagrody te otrzymali Klaudia Orłowska i Kacper Szlendak.
Dziś zostały wręczone nagrody dla najlepszych czytelników w Szkole Podstawowej nr 2 w Wapnicy. Laureatami zostali Ester Kjaer z klasy IV – 20 przeczytanych książek oraz Kacper Rębek z klasy I – 105 przeczytanych książek.
Najlepszymi czytelnikami w Szkole Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach zostali Klaudia Sicińska z klasy I – 278 przeczytanych książek i Iga Wachowicz z klasy VI – 35 przeczytanych książek.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i zapraszamy do korzystania z naszej wypożyczalni, czytelni a także z letniego kiermaszu książek.

 


LETNI KIERMASZ „KSIĄŻKA ZA 1 ZŁ”

Od 22 czerwca do 14 sierpnia 2015 r. (w godzinach otwarcia biblioteki) lub do ewentualnego wyczerpania zapasów, będzie trwał letni kiermasz "Książka za 1 zł" zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyzdrojach. Na kiermasz zostało przygotowanych ponad 3 tys. książek i czasopism. Kwota, którą uzyskamy ze sprzedaży, zasili budżet instytucji i zostanie wydana na zakup nowych woluminów. Kiermasz od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, jak i turystów. Można kupić podręczniki szkolne, bajki, lektury, kryminały, literaturę piękną i specjalistyczną, , książki obcojęzyczne (m.in. po angielsku, niemiecku, francusku, rosyjsku), encyklopedie, itp. Na sprzedaż przeznaczone są pozycje, które otrzymaliśmy w darze od mieszkańców gminy Międzyzdroje. Naszych książek tzn. "bibliotecznych" nie pozbywamy się.
Wakacyjnemu kiermaszowi od lat przyświeca reguła: Co dla niektórych jest zbędną lekturą, dla innych okazuje się cennym "białym krukiem". Jest to również doskonała forma propagowania czytelnictwa - na zakup książki za 1 zł stać każdego. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

 


ŚWIATOWY DZIEŃ WIATRU - 13 czerwca 2015

 


SPOTKANIE Z IZABELĄ TROJANOWSKĄ

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprasza na spotkanie z Izabelą Trojanowską. Jaka była historia Izabeli Trojanowskiej z Papieżem Polakiem, jakie role filmowe są jej ulubionymi, jak wyglądały kulisy pracy w Budce Suflera? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w czasie brawurowego spotkania z Izabelą Trojanowską, które odbędzie się 18 czerwca (czwartek) o godz. 18:00

Izabela Trojanowska – kojarzona przede wszystkim ze sceną muzyczną i ekranem telewizora. Wykonawczyni wielu przebojów, nagrywanych w stylu pop (czasami pop-rock), odtwórczyni roli Moniki Ross-Nawrot w serialu „Klan”.
Pochodzi z Olsztyna, ale – co ciekawe – pierwszą nagrodę wokalną wyśpiewała w... Chorzowie, na Festiwalu Pieśni Sakralnej „Sacrosong”. Występowała również w Opolu, Zielonej Górze i Sopocie. Koncertowała i nagrywała studyjne płyty z Budką Suflera, Tadeuszem Nalepą oraz zespołem Mafia. Wydała: sześć płyt długogrających, pięć kompilacji i dwanaście singli, z czego już pierwszy z nich otrzymał status Złotej Płyty. Z trzech minialbumów, aż dwa oznaczono tym mianem.
Studiowała w Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Dlatego świetnie czuje się zarówno na scenie, jak i przed kamerą. Od roku 1997 nieprzerwanie występuje w jednym z najchętniej oglądanych polskich seriali – „Klan” – który jest najdłuższym pod względem lat nieprzerwanej emisji i liczby odcinków serialem produkcji polskiej. Gra w nim matkę Daniela Rossa, jednocześnie siostrę Pawła Lubicza. Zagrała także m.in. w filmach: „Kariera Nikodema Dyzmy”, „07 zgłoś się”, „Blisko, coraz bliżej”, „Punkty za pochodzenie” oraz „Historia polskiego rocka”.
Mówi o sobie: „nigdy nie chciałabym, żeby ktoś powiedział, że jestem najlepszą piosenkarką wśród aktorek i najlepszą aktorką wśród piosenkarek.”

Moderatorem spotkania będzie autor książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych Dariusz Rekosz. Po spotkaniu będzie można kupić płytę Pani Izabeli „Życia zawsze mało” z autografem. Podczas wieczoru autorskiego czeka nas wiele niespodzianek muzycznych. Serdecznie zapraszamy.
Bibliotekarze

 


Warsztaty skarpetkowe w międzyzdrojskiej bibliotece

11 czerwca 2015 r. o godz. 9.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyły się kolejne skarpetkowe warsztaty. W zajęciach brały udział dzieci z okolic Gliwic, które obecnie przebywają w Domu Wczasów Dziecięcych w Międzyzdrojach.
„Niedoparki” to bohaterowie czeskiej książki Pavla Šruta. Są to domowe stworki żywiące się skarpetkami. Zawsze biorą po jednej sztuce, zostawiając Ci drugą, nie do pary – stąd ich nazwa. Na świecie jest ich mniej więcej tyle samo co ludzi. Mieszkają w każdym domu.
Podczas zajęć dzieci poznały Hihlika- głównego bohatera książki oraz tworzyły własne Niedoparki. Stworki robiły ze skarpetek, guzików, kolorowych włóczek i wstążek. Przy bardziej skomplikowanych czynnościach, takich jak szycie, pomagali bibliotekarze oraz panie wychowawczynie.
Na koniec spotkania dzieci zabrały wykonane przez siebie Niedoparki i zrobiły wspólne zdjęcie przed budynkiem biblioteki.

 


Bibliotekarze na pikniku rodzinnym w przedszkolu
„Morskie Skarby” w Międzyzdrojach

W piątek 29 maja br. międzyzdrojscy bibliotekarze wzięli udział w Pikniku Rodzinnym zorganizowanym przez Grono Pedagogiczne i Radę Rodziców Przedszkola „Morskie Skarby” w Międzyzdrojach.
Bibliotekarze przebrali się za Indian i kowbojów nauczyli przedszkolaków, jak i rodziców, kowbojskiego tańca, który wykonali do hitu muzyki country.
Następnie przenieśli się razem z dziećmi do wioski indiańskiej, gdzie każdy mógł zrobić sobie kolorową opaskę indiańską z piórami i gwiazdę szeryfa.
Wioska indiańska cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych oraz opiekunów. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach plastycznych. Każdy maluch miał okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Indianami i kowbojami w swoich barwnych gwiazdach i opaskach z piórami.
Do zobaczenia na Pikniku Rodzinnym za rok!

 


Warsztaty filmowe ze Zbigniewem Masternakiem

W środę 27 maja 2015 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem. Na warsztaty filmowe zostali zaproszeni uczniowie klas pierwszych i trzecich z Gimnazjum Nr 1 w Międzyzdrojach.
Zbigniew Masternak jest pisarzem, scenarzystą filmowym, reportażystą i piłkarzem. Jego wielką pasją jest piłka nożna. Grał w OKS Opatów oraz w Koronie Kielce. Niestety, poważna kontuzja kolana przekreśliła jego sportowe plany. Spełnił jednak swoje dwa największe marzenia – strzelił bramkę Niemcom oraz wystąpił z polskim orłem na piersi. Jest kapitanem Reprezentacji Polskich Pisarzy w Piłce Nożnej, a także Mistrzem Polski w piłce błotnej.
Ujawniła się w nim ogromna pasja pisania, jednak wydawnictwa nie były zainteresowane jego twórczością. Postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i wydać książkę własnym nakładem. Aby zyskać czytelników, zaczął sprzedawać egzemplarze na ulicy. Jednym z pierwszych czytelników był wydawca Zysku i S-ka, który po kilku dniach odezwał się do autora z propozycją współpracy. Obecnie książki Zbigniewa Masternaka są tłumaczone na język niemiecki, hiszpański, rosyjski, białoruski, ukraiński, macedoński, wietnamski i mongolski.
Autor przybliżył młodzieży tematykę swoich książek. „Nędzole” opowiadają o emigracji młodych ludzi w poszukiwaniu pracy. Krzysztof Zanussi zamierza sfilmować tę powieść. Autobiograficzny cykl powieściowy „Księstwo” również doczekał się swojej adaptacji filmowej. Jego reżyserem był Andrzej Barański, a światowa premiera filmu miała miejsce podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlovych Varach.
Zbigniew Masternak opowiedział o swojej drugiej życiowej pasji, o filmie. Przybliżył gimnazjalistom, jaka rzesza ludzi jest potrzebna, by powstał film. Okazuje się, że jest ponad 400 zawodów związanych z produkcją filmu. Najistotniejsi w tworzeniu ekranizacji są: reżyser, scenarzysta, producent, dźwiękowiec czy klapser. „Jest tylko 10 dobrych klapserów w Polsce! Bez dobrego klapsera na planie filmowych montaż filmu jest bardzo trudny i czasochłonny” – podkreślał Masternak.
Po części teoretycznej młodzież miała za zadanie napisać szkic scenariusza filmu, którego akcja rozgrywała się w Międzyzdrojach. Zwracał uwagę, by przy pracy nad scenariuszem „patrzeć obrazem”. Podczas czterdziestominutowej pracy nad tekstem, gimnazjaliści stworzyli niesamowicie ciekawe opowiadania, niekiedy z dreszczykiem. Były to historie kryminalne, obyczajowe, science fiction, romantyczne i dramatyczne. Każdy miał okazję zaprezentować swój tekst przed autorem. Trzy prace, które okazały się najciekawszymi pod względem literackim, zostały nagrodzone piątką z języka polskiego.
Na zakończenie Zbigniew Masternak udzielił kilku wskazówek, jak napisać dobry scenariusz i zachęcał młodzież do pisania oraz szlifowania swoich umiejętności.
Spotkanie zostało sfinansowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2015 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach.

Bibliotekarze

 


Kolejne Niedoparki w międzyzdrojskiej bibliotece

21 maja 2015 r. o godz. 9.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyły się kolejne skarpetkowe warsztaty. Na zajęcia tym razem zostały zaproszone dzieci ze Szczecina ze Szkoły Podstawowej Nr 16, które obecnie przebywają w Domu Wczasów Dziecięcych w Międzyzdrojach.
Podczas zajęć dzieci miały za zadanie stworzyć Niedoparka, czyli stworka zrobionego ze skarpetek, guzików, kolorowych włóczek i wstążek. Przy bardziej skomplikowanych czynnościach, takich jak szycie, pomagali bibliotekarze oraz panie wychowawczynie.
„Niedoparki” to bohaterowie czeskiej książki Pavla Šruta. Są to domowe stworki żywiące się skarpetkami. Zawsze biorą po jednej sztuce, zostawiając Ci drugą, nie do pary – stąd ich nazwa. Na świecie jest ich mniej więcej tyle samo co ludzi. Mieszkają w każdym domu.
Podczas warsztatów dzieci mogły poznać, kim jest Hihlik – główny bohater książki. Bajkę o przygodach Niedoparków można wypożyczyć w naszej bibliotece.
Dzieci podczas tworzenia skarpetkowych maskotek wykazały się dużą kreatywnością. Niektórzy nawet nauczyli się fastrygować i przyszywać guziki.
Wykonane Niedoparki wszyscy mogli zabrać ze sobą i pochwalić się wśród dorosłych i rówieśników.
Finałem całego spotkania było wspólne zdjęcie przed budynkiem biblioteki.
Kolejne „niedoparkowe” warsztaty już w czerwcu.

 


Bibliotekarze na Nocy Muzeum w Muzeum Przyrodniczym Wolińskiego Parku Narodowego

Bibliotekarze: Andżelika Gałecka i Szymon Głod włączyli się do zorganizowania Nocy Muzeum w Muzeum Przyrodniczym Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach. W przebraniu Królowej Juraty i Króla Neptuna prowadzili warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Bibliotekarze przygotowali gipsowe rybki i ramki na zdjęcia, które dzieci malowały i ozdabiały muszelkami, kryształkami, koralikami… Powstały piękne rękodzieła. Każdy mały plastyk zabrał swoją pracę na pamiątkę mile spędzonego czasu podczas Nocy Muzeum. Jurata i Neptun chętnie pozowali do zdjęć z mieszkańcami i turystami. Była to pierwsza edycja Nocy Muzeum zorganizowanej przez WPN wspólnie z instytucjami i stowarzyszeniami. Plastyczne warsztaty prowadzone przez Juratę i Neptuna były tylko jedną z wielu atrakcji tej imprezy. Warto wspomnieć o zwiedzaniu Muzeum z latarkami, licznych quizach, konkursach, mikroskopowaniu, warsztatach gliniarskich, filcowaniu na mokro… Naszym zdaniem impreza się udała, frekwencja dopisała, a zwiedzający Muzeum byli zadowoleni. Za rok bibliotekarze obiecują przygotować jeszcze więcej niespodzianek związanych z obchodami Europejskiej Nocy Muzeum. Do zobaczenia za rok!

 


Finał konkursu plastycznego
"Zaczarowany świat baśni Pana Andersena"

14 maja 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się finał konkursu plastycznego "Zaczarowany świat baśni Pana Andersena". Jest to jedna z imprez towarzyszących obchodom Tygodnia Bibliotek w międzyzdrojskiej bibliotece.
Konkurs dotyczył twórczości Hansa Christiana Andersena i został zorganizowany w związku z przypadającą w tym roku 210. rocznicą urodzin autora baśni. Na konkurs, zorganizowany przez bibliotekę w Międzyzdrojach, Koło nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Międzyzdrojach oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach. Nadesłano ponad 500 prac z takich miejscowości jak: Białogard, Police, Świnoujście, Choszczno, Wapnica, Gryfino, Gryfice, Pyrzyce, Kołczewo, Dziwnów, Międzyzdroje, Wolin, Nowogard, Kamień Pomorski, Nowogard, Stargard Szczeciński, Drawsko Pomorskie, Kalisz Pomorski, Goleniów, Jelenia Góra…
Komisja w składzie:
Pani Janina Bagrowska – artystka, hafciarka
Pani Julianna Rogowska – malarka, dziennikarka, poetka, pasjonat historii regionu
Pani Katarzyna Kutereba-Gnitecka – Zastępca Burmistrza Międzyzdrojów
Pani Elżbieta Jakubiak – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach
Pani Małgorzata Musialska – Inspektor ds. profilaktyki w Ośrodku Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach
Pani Katarzyna Piotrowska i Pani Monika Kielar - członkowie Koła nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Międzyzdrojach
Pani Aleksandra Miodońska – Prezes Stowarzyszenia „Archeozdroje”
Pan Andrzej Marek Grabowski – autor książek dla dzieci, programów telewizyjnych, współzałożyciel dziecięcego zespołu „Fasolki”, znany jako Pan Tik Tak
Pan Andrzej Mleczko – muzyk, wieloletni działacz kultury, „Zasłużony dla Międzyzdrojów”
Pan Henryk Nogala – Sekretarz Międzyzdrojów
Pan Jan Magda – Przewodniczący Rady Miejskiej w Międzyzdrojach
Pan Jacek Schabowski – Komendant Policji w Międzyzdrojach
Pan Artur Duszyński – Dyrektor MDK w Międzyzdrojach
Dyrektor i Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach

Komisja nagrodziła i wyróżniła następujących autorów prac:
Kategoria: Przedszkolaki
I miejsce: Iga Żółtańska – Przedszkole Miejskie nr 3 „Pod Żaglami” w Świnoujściu
I miejsce: Martyna Kurzawa – Przedszkole Miejskie nr 3 „Pod Żaglami” w Świnoujściu
II miejsce: Kacper Kramek – Przedszkole „Promyk słońca” w Dziwnowie
II miejsce: Julia Cieślik – Przedszkole Miejskie nr 3 „Pod Żaglami” w Świnoujściu
III miejsce: Antonina Sidoruk – Przedszkole Miejskie „Morskie Skarby” w Międzyzdrojach
III miejsce: Klaudia Krymowska – Przedszkole „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim

Kategoria: Uczniowie Szkół Podstawowych klasy I-III
I miejsce: Weronika Mełech – Szkoła Podstawowa nr 2 w Goleniowie
I miejsce: Patryk Sobolewski – Szkoła Podstawowa nr 1 w Gryfinie
II miejsce: Ksawery Potoczny – Szkoła Podstawowa w Dziwnowie
III miejsce: Magdalena Michalczyk – Szkoła Podstawowa w Drawsku Pomorskim
III miejsce: Bartłomiej Wasiuk – Szkoła Podstawowa w Drawsku Pomorskim
Wyróżnienie: Karolina Chruścicka – Szkoła Podstawowa nr 2 w Gryfinie
Kategoria: Uczniowie Szkół Podstawowych klasy IV-VI
I miejsce: Dagmara Jedynak – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Pyrzycach
II miejsce: Martyna Frąckowiak – Szkoła Podstawowa w Kołczewie
III miejsce: Sara Szwed – Szkoła Podstawowa nr 1 w Choszcznie
III miejsce: Karolina Przygodzka – Szkoła Podstawowa nr 1 w Międzyzdrojach
Wyróżnienie: Piotr Natkański – Koło Plastyczne przy Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach
Nagroda Koła nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Sebastian Mikołajczyk – Szkoła Podstawowa nr 5 w Stargardzie Szczecińskim
Kategoria: Gimnazjaliści
I miejsce: Oktawia Wiatras – Gimnazjum nr 1 w Gryfinie
II miejsce: Eliza Kowalczyk – Publiczne Gimnazjum nr 1 w Nowogardzie
III miejsce: Magda Grodoń – Gimnazjum nr 2 w Świnoujściu
Nagroda Bibliotekarzy: Andrzej Wyrwicz – Zespół Szkół Specjalnych w Białogardzie
Na wstępie Calineczka i Brzydkie Kaczątko, czyli nasi bibliotekarze Anna Piecyk i Szymon Głod, przywitali wszystkich gości i laureatów. Po krótkim wprowadzeniu w tematykę konkursu bohaterowie baśni Andersena zaprosili przybyłych na projekcję prezentacji multimedialnej dotyczącej życia i twórczości Hansa Christiana Andersena. Po prezentacji pojawiła się Królowa Śniegu – Dyrektor Biblioteki, Andżelika Gałecka, która wspólnie z Sekretarzem Miasta, Panem Henrykiem Nogalą oraz z Calineczką i Kaczątkiem wręczała nagrody laureatom konkursu. Na zakończenie na wszystkich gości czekał duży urodzinowy tort przedstawiający bohaterów z baśni Andersena. Na galę wręczenia nagród przybyła również grupa przedszkolaków z Przedszkola „Morskie Skarby” w Międzyzdrojach, by oklaskiwać swoją koleżankę. Wszystkim gościom dziękujemy za obecność i wsparcie, laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Laureatom, którzy nie mogli przybyć na uroczystość, nagrody prześlemy pocztą. Zapraszamy do oglądania prac konkursowych, które będą zdobiły naszą czytelnię i hol do końca maja 2015 r..
Fundatorami nagród i upominków byli: Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach, Biblioteka i Koło nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Międzyzdrojach, Klub Biegacza „Sporting”, Woliński Park Narodowy oraz Biuro Art Gryfice. Serdecznie dziękujemy.
Bibliotekarze

 


Skarpetkowe warsztaty z Niedoparkami

13 maja 2015 r. o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci i rodziców.
Podczas zajęć najmłodsi mieli za zadanie stworzyć Niedoparka, czyli stworka zrobionego ze skarpetek, guzików, kolorowych włóczek i wstążek. Przy bardziej skomplikowanych czynnościach, takich jak szycie, pomagali dorośli.
„Niedoparki” to bohaterowie czeskiej książki Pavla Šruta. Są to domowe stworki żywiące się skarpetkami. Zawsze biorą po jednej sztuce, zostawiając Ci drugą, nie do pary – stąd ich nazwa. Na świecie jest ich mniej więcej tyle samo co ludzi. Mieszkają w każdym domu. Podczas warsztatów dzieci mogły poznać, kim jest Hihlik – główny bohater książki. Bajkę o przygodach Niedoparków można wypożyczyć w naszej bibliotece. Dzieci podczas tworzenia skarpetkowych maskotek wykazały się dużym talentem oraz kreatywnością. Niektórzy nauczyli się fastrygować i przyszywać guziki.
Podczas warsztatów odbył się konkurs na najciekawiej wykonanego Niedoparka. Dzieci i dorośli wybierali, który stworek podobał się im najbardziej. Najwięcej głosów zdobył Niedoparek Julki Zwierzchowskiej, która wygrała oryginalnego Hihlika.
W drugiej części spotkania najmłodsi wykonywali osłonki na doniczki lub pojemniki na biżuterię, czyli prezenty na Dzień Mamy, które wręczą swoim mamom w dniu ich święta.
Organizatorami warsztatów była międzyzdrojska biblioteka i Wydawnictwo Afera z Wrocławia. Część materiałów plastycznych na warsztaty zakupił Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2015 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach.
Bibliotekarze

 


Indianie i kowboje w międzyzdrojskim Przedszkolu
„Morskie Skarby”

12 maja we wtorek bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach w ramach trwającego „Tygodnia Bibliotek” zamienili Przedszkole „Morskie Skarby” w wioskę indiańską oraz w kowbojskie ranczo. Indianie i kowboje przyjechali do dzieci, aby opowiedzieć o swoich zwyczajach.
Na początku każda grupa przedszkolaków zaprosiła do siebie jednego gościa, z którym wykonała indiańskie opaski albo kowbojskie odznaki szeryfa. W takich przebraniach wszystkie dzieci zebrały się w głównej sali, gdzie czekali już na nich Indianie i kowboje z niespodziankami.
Indianie opowiedzieli o swojej wiosce, strojach, domach, w jakich mieszkają, o środkach transportu, jakimi się poruszają. Przypomnieli dzieciom, że bardzo ważny jest szacunek do osób starszych, opieka nad nimi. Wspomnieli o „zaklinaniu” pogody, czy o życiu w zgodzie z przyrodą. Nowe słowa: tipi, wigwam, bizon czy kanu, nie sprawiały dzieciom trudności.
Natomiast kowboje starali się przybliżyć przedszkolakom, czym zajmowali się na co dzień, jakie stroje nosili. Dzieci dowiedziały się co to są: ostrogi, lasso, muzyka country, czy mustang.
Indianie i kowboje razem z dziećmi zatańczyli taniec deszczu do indiańskiej piosenki „ El condor pasa” oraz taniec mustanga do słynnego przeboju muzyki country.
Pani Dyrektor Biblioteki, Andżelika Gałecka, wręczyła na ręce Pani Dyrektor Przedszkola, Elwiry Korcz, książki z indiańskimi opowieściami, aby przypominały wszystkim dzieciom o miłej wizycie Indian i kowbojów.
Na zakończenie całego przedstawienia każda grupa przedszkolaków otrzymała czekoladowe babeczki i mogła zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z gośćmi przy kolorowym totemie. Kowboje i Indianie obiecali, że znów odwiedzą dzieci w przedszkolu podczas Rodzinnego Pikniku, który odbędzie się 29 maja o godz. 16:00.

 

NOC w Muzeum

 


„Pomarańczowa Pantera”,
czyli teatr „Duet” w międzyzdrojskiej bibliotece

W ramach rozpoczynającego się „Tygodnia Bibliotek”, 11 maja Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprosiła aktorów Teatru „Duet” z Krakowa, którzy przedstawili bajkę pt. „Pomarańczowa Pantera”.
Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie klas pierwszych i drugich ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach.
Aktorzy zaprezentowali przedstawienie, w którym dzieci poznały Panterę o dziwnym imieniu Małolatol oraz jego przyjaciółkę krowę Honoratę. Dzieci mogły zobaczyć, jak wyglądają wiejskie zwierzęta, takie jak świnki, krówki czy kury.
Bohaterowie starali się w zabawny i dynamiczny sposób przybliżyć dzieciom czym jest kreatywne i abstrakcyjne myślenie. Uczyli używania swojej wyobraźni, która jest bardzo ważna w życiu i można wykorzystać ją w różnych sytuacjach, np. wyobrazić sobie, że czarujemy czy chodzimy po linie. Artyści chcieli również przekazać dzieciom, że w życiu należy być wytrwałym i dążyć do spełniania swoich celów i marzeń.
Po spektaklu uczniowie podziękowali aktorom gromki brawami i zrobili sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. Spektakl został sfinansowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2015 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach.
Bibliotekarze serdecznie zapraszają wszystkie dzieci na warsztaty plastyczne z Niedoparkami, które odbędą się 13 maja (środa) o 16.00. Będzie można wykonać ze skarpetek swojego Niedoparka. Twórca najciekawiej wykonanego Niedoparka wygra maskotkę Hihlika. Podczas zajęć dzieci będą również tworzyły prezenty na Dzień Mamy, który zbliża się wielkimi krokami.

 


HAPPY ENDING EXPERT w Międzyzdrojach

5 maja 2015 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach oraz Dyskusyjny Klub Książki zaprosili na spotkanie autorskie pisarkę Magdalenę Witkiewicz. Jest ona absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Studium Bankowości oraz Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów.
Swoją przygodę z pisaniem zaczęła na urlopie macierzyńskim, podczas którego napisała pierwsze rozdziały „Milaczka”. Wysłała tekst na jeden z portali społecznościowych, gdzie wzbudził zainteresowanie. Magdalena Witkiewicz postanowiła wysłać książkę do wydawnictwa. Nie musiała długo czekać na odpowiedź, gdyż po trzech dniach zaproponowano jej współpracę.
Swoje książki darzy wielkim sentymentem, szczególnie „Zamek z piasku”, o którym mówi, że jest częścią jej samej i jej osobowości. Z kolei erotyczna powieść „Szkoła żon” jest książką, o której w jej domu się nie rozmawia. Autorka chciała w niej pokazać emocje kobiet w różnym wieku. To właśnie ta książka z dorobku Magdaleny Witkiewicz została przetłumaczona na język wietnamski, po prezentacji na Festiwalu Kultury Europejskiej w Hanoi.
Magdalena Witkiewicz nie pisze dla splendoru i nagród, lecz dla zwykłego odbiorcy, który znajdzie w jej książkach część siebie i swojego życia. W swoich publikacjach porusza niekiedy trudne tematy, ale zawsze kończą się one happy endem.
W związku ze szczęśliwymi zakończeniami swoich powieści, autorka zrobiła sobie wizytówki, na których prócz adresu mailowego znajdował się napis: Happy Ending Expert. Takie wizytówki rozdawała m.in. w Wietnamie, gdzie jedna z nich trafiła do Pani Ambasador. Wtedy też się dowiedziała, że w Wietnamie są 2 rodzaje masaży, z happy endem lub bez… Tą przygodę z uśmiechem opowiada na wszystkich spotkania autorskich jako zabawną anegdotę.
Pisarka opowiedziała o swojej najnowszej książce, która ukaże się w maju tego roku. „Moralność Pani Piontek” to zabawna opowieść o lekarzu ginekologu Augustynie Poniatowskim i jego perypetiach miłosnych.
W planach ma napisanie romansu z Wietnamem w tle oraz kolejną książkę dla dzieci.
Po spotkaniu można było zakupić książki, zdobyć autograf pisarki oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie z autorką.

 


Złoty wiek Wolina

We wtorek 28 kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach miała okazję gościć Agnieszkę Gawron-Kłosowską ze Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie, która opowiedziała o działalności Stowarzyszenia. Agnieszka z zawodu jest konserwatorem dzieł sztuki. W skansenie zajmuje się m. in. produkcją pergaminu. Po obejrzeniu prezentacji goście nie kryli podziwu dla członków Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów, którzy swoją pracą przyczyniają się do promocji naszego regionu. Dowiedzieliśmy się o planach na przyszłość, nagrodach, realizacji wielu projektów oraz współpracy Stowarzyszenia z wieloma instytucjami, fundacjami…
W osadzie Słowian i Wikingów, która powstała w 2002 roku, można zobaczyć rekonstrukcje 25 chat z wczesnego średniowiecza, przyjrzeć się, jak wyglądało na co dzień życie ludzi z tamtego okresu. Członkowie Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów prowadzą również warsztaty archeologii eksperymentalnej, lepienia z gliny, pisania gęsimi piórami czy strzelania z łuku… Oprócz tego uczestniczą w wielu targach turystycznych, wydają publikacje, poprzez założenie spółdzielni DRAKKAR wspierają osoby bezrobotne, biorą udział przy realizacji programów telewizyjnych, filmów, teledysków.
Wycieczka do Centrum Słowian i Wikingów to idealna lekcja historii dla uczniów, jak również dla osób dorosłych, którzy chcą dowiedzieć się, jak żyli i czym zajmowali się osadnicy w średniowiecznym Wolinie.
Przybyli goście obejrzeli również film „Złoty wiek Wolina” w reżyserii Zdzisława Cozac’a. Ekranizacja doskonale pokazała czasy świetności Wolina, bogatego wówczas kupieckiego miasta, w którym przecinały się szlaki handlowe ówczesnej Europy.
Dopełnieniem filmu była niesamowita muzyka.
Po spotkaniu można było zakupić film „Miasto zatopionych bogów” wyreżyserowany również przez Zdzisława Cozac’a.
Agnieszka Gawron-Kłosowska zapowiedziała dalszą współpracę Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów z międzyzdrojską biblioteką. Obie strony wyraziły chęć zorganizowania warsztatów dla szkół podstawowych, które będą dotyczyć historii piśmiennictwa.

 


Skarpetkowe warsztaty plastyczne z Niedoparkami.

Zapraszamy dzieci i rodziców na warsztaty na podstawie czeskiej książki „Niedoparki” Pavla Šruta, które odbędą się w środę 13 maja 2015 r. w międzyzdrojskiej bibliotece o godzinie 16:00. Jest to jedna z imprez towarzysząca obchodom Tygodnia Bibliotek w międzyzdrojskiej bibliotece.
„Niedoparki to domowe stworki żywiące się Twoimi skarpetkami. Zawsze biorą po jednej sztuce, zostawiając Ci drugą, nie do pary – stąd ich nazwa. Na świecie jest ich mniej więcej tyle samo co ludzi. Mieszkają w każdym domu. Twoim także. Twierdzisz, że nie? Chyli chcesz nam wmówić, że nigdy w życiu nie zginęła Ci ani jedna skarpetka?”
Uszyj własnego Niedoparka ze skarpetki i po wystawie w bibliotece zabierz go ze sobą do domu. Podczas warsztatów odbędzie się konkurs na najciekawiej wykonanego stworka. Do wygrania jest maskotka przedstawiająca głównego bohatera Niedoparków, Hihlika. Po „skarpetkowych” szaleństwach wspólnie wykonamy prezenty dla mamy, 26 maja tuż tuż! Organizujemy zajęcia bez ograniczeń wiekowych. Przy bardziej skomplikowanych zadaniach liczymy na pomoc dzieciom ze strony rodziców. Organizatorami zajęć jest międzyzdrojska biblioteka i Wydawnictwo Afera z Wrocławia. Część materiałów plastycznych na warsztaty zakupił Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2015 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach.

 


Spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz - zapowiedź

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprasza na spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz. Spotkanie zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 5 maja 2015 roku (wtorek) o godz. 18:00. Magdalena Witkiewicz pisze czasem o lekkich sprawach, a czasem o poważnych w lekkim, a nawet bardzo lekkim stylu. Stara się rozśmieszać i wzruszać czytelników. Jak twierdzą fani jej prozy, powieści Witkiewicz poprawiają nastrój. Są lekiem na deszcz za oknem i nieco smutniejsze dni. Jej książki zawsze kończą się happy endem. Niezależnie jakie przeciwności losu napotykają bohaterów na swojej drodze – zawsze potem żyją „długo i szczęśliwie”. Magdalena Witkiewicz jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Studium Bankowości oraz Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów. Do tej pory wydała następujące książki dla dorosłych
Milaczek, Panny Roztropne, Opowieść niewiernej, Ballada o ciotce Matyldzie, Szkoła żon, Zamek z piasku, Pensjonat marzeń, Szczęście pachnące wanilią, Pierwsza na liście oraz książki dla dzieci: Lilka i spółka, Lilka i wielka afera. Na maj 2015 zapowiedziano premierę jej najnowszej powieści Moralność pani Piontek. Serdecznie zapraszamy. Podczas spotkania będzie można zakupić książkę autorki, oczywiście z dedykacją i autografem.

 


Tydzień Bibliotek w międzyzdrojskiej bibliotece.

 


Laureaci konkursu plastycznego pt.:
"Zaczarowany świat baśni Pana Andersena"

Konkurs, dotyczący twórczości Hansa Christiana Andersena, został zorganizowany w związku z przypadającą w tym roku 210. rocznicą urodzin autora baśni. Na konkurs, zorganizowany przez Bibliotekę w Międzyzdrojach, Koło nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Międzyzdrojach oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach, nadesłano ponad 500 prac z takich miejscowości jak: Białogard, Police, Świnoujście, Choszczno, Wapnica, Gryfino, Gryfice, Pyrzyce, Kołczewo, Dziwnów, Międzyzdroje, Wolin, Nowogard, Kamień Pomorski, Nowogard, Stargard Szczeciński, Drawsko Pomorskie, Kalisz Pomorski, Goleniów, Jelenia Góra…
Komisja w składzie:
Pani Janina Bagrowska – artystka, hafciarka
Pani Julianna Rogowska – malarka, dziennikarka, poetka, pasjonat historii regionu
Pani Katarzyna Kutereba-Gnitecka – Zastępca Burmistrza Międzyzdrojów
Pani Elżbieta Jakubiak – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach
Pani Małgorzata Musialska – Inspektor ds. profilaktyki w Ośrodku Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach
Pani Katarzyna Piotrowska i Pani Monika Kielar - członkowie Koła nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Międzyzdrojach
Pani Aleksandra Miodońska – Prezes Stowarzyszenia „Archeozdroje”
Pan Andrzej Marek Grabowski – autor książek dla dzieci, programów telewizyjnych, współzałożyciel dziecięcego zespołu „Fasolki”, znany jako Pan Tik Tak
Pan Andrzej Mleczko – muzyk, wieloletni działacz kultury, „Zasłużony dla Międzyzdrojów”
Pan Henryk Nogala – Sekretarz Międzyzdrojów
Pan Jan Magda – Przewodniczący Rady Miejskiej w Międzyzdrojach
Pan Jacek Schabowski – Komendant Policji w Międzyzdrojach
Pan Artur Duszyński – Dyrektor MDK w Międzyzdrojach
Dyrektor i Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach

Kategoria: Przedszkolaki
I miejsce: Iga Żółtańska – Przedszkole Miejskie nr 3 „Pod Żaglami” w Świnoujściu
I miejsce: Martyna Kurzawa – Przedszkole Miejskie nr 3 „Pod Żaglami” w Świnoujściu
II miejsce: Kacper Kramek – Przedszkole „Promyk słońca” w Dziwnowie
II miejsce: Julia Cieślik – Przedszkole Miejskie nr 3 „Pod Żaglami” w Świnoujściu
III miejsce: Antonina Sidoruk – Przedszkole Miejskie „Morskie Skarby” w Międzyzdrojach
III miejsce: Klaudia Krymowska – Przedszkole „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim
Kategoria: Uczniowie Szkół Podstawowych klasy I-III
I miejsce: Weronika Mełech – Szkoła Podstawowa nr 2 w Goleniowie
I miejsce: Patryk Sobolewski – Szkoła Podstawowa nr 1 w Gryfinie
II miejsce: Ksawery Potoczny – Szkoła Podstawowa w Dziwnowie
III miejsce: Magdalena Michalczyk – Szkoła Podstawowa w Drawsku Pomorskim
Wyróżnienie: Karolina Chruścicka – Szkoła Podstawowa nr 2 w Gryfinie
Kategoria: Uczniowie Szkół Podstawowych klasy IV-VI
I miejsce: Dagmara Jedynak – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Pyrzycach
II miejsce: Martyna Frąckowiak – Szkoła Podstawowa w Kołczewie
III miejsce: Sara Szwed – Szkoła Podstawowa nr 1 w Choszcznie
III miejsce: Karolina Przygodzka – Szkoła Podstawowa nr 1 w Międzyzdrojach
Wyróżnienie: Bartłomiej Wasiuk – Szkoła Podstawowa w Drawsku Pomorskim
Wyróżnienie: Piotr Natkański – Koło Plastyczne przy Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach
Nagroda Koła nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Sebastian Mikołajczyk – Szkoła Podstawowa nr 5 w Stargardzie Szczecińskim
Kategoria: Gimnazjaliści
I miejsce: Oktawia Wiatras – Gimnazjum nr 1 w Gryfinie
II miejsce: Eliza Kowalczyk – Publiczne Gimnazjum nr 1 w Nowogardzie
III miejsce: Magda Grodoń – Gimnazjum nr 2 w Świnoujściu
Nagroda Bibliotekarzy: Andrzej Wyrwicz – Zespół Szkół Specjalnych w Białogardzie
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Na uroczyste wręczenie nagród zapraszamy 14 maja (czwartek) o godz. 9:30 do Biblioteki w Międzyzdrojach – ul. Norwida 15.
Finał konkursu plastycznego jest jedną z imprez towarzyszących obchodom Tygodnia Bibliotek w międzyzdrojskiej bibliotece.

 

 


Wystawa „Zaczarowany świat baśni Pana Andersena”

Zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach na wystawę prac konkursowych pt. „Zaczarowany świat baśni Pana Andersena”. MBP oraz Koło Nr 19 SBP w Międzyzdrojach w lutym 2015 r. ogłosiły konkurs plastyczny dotyczący twórczości Hansa Christiana Andersena w związku z przypadającą w tym roku 210. rocznicą urodzin pisarza. Nadesłano ponad 500 prac m.in. z Kamienia Pomorskiego, Wolina, Dziwnowa, Gryfic, Gryfina, Świnoujścia, Międzyzdrojów, Drawska Pom., Goleniowa, Jeleniej Góry i wielu innych miast Polski. W najbliższym czasie ogłosimy wyniki konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych. Serdecznie zapraszamy do oglądania prac dzieci.
Bibliotekarze

 


Pan Tik Tak w międzyzdrojskiej bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach miała okazję gościć Andrzeja Marka Grabowskiego, autora książek, tekstów piosenek dla dzieci, scenariuszy filmowych i programów telewizyjnych oraz współzałożyciela dziecięcego zespołu „Fasolki”. Któż z nas nie pamięta piosenek „Kulfon, co z Ciebie wyrośnie?”, „Witaminki” albo „Kropelka złotych marzeń”? Tak, tak autorem tych piosenek jest występujący w telewizji jako Pan Tik Tak lub profesor Ciekawski, Andrzej Marek Grabowski.
Na spotkanie, które odbyło się 16 kwietnia 2015 r., zostali zaproszeni uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy.
Andrzej Marek Grabowski na początku swojego wystąpienia porównał bibliotekę do „Zaczarowanego Pałacu”, w którym znajdują się magiczne opowieści. Opowiedział dzieciom historię Kasi, dziewczynki, która bardzo pragnęła mieć psa. Jednak tato Kasi nie lubił psów i nie chciał zgodzić się na przygarnięcie nawet najmniejszego zwierzaka. Kiedy dziewczynka przypadkowo znalazła szczeniaka w śmietniku, przygarnęła go bez zastanowienia. Jak się okazało tata odwiózł psa do schroniska. Z pomocą swojego niezdarnego kuzyna Zdzisia, Kasia odzyskała pieska. Ku zdziwieniu dzieci autor specjalnie nie dokończył opowieści, ponieważ była to historia z jego książki pt. „Instrukcja obsługi pieska Jacósia”. Tak, tak Jacósia! Chciał, aby uczniowie z zaciekawieniem sięgnęli po książkę i sami poznali dalsze losy Kasi oraz uratowanego pieska.
Pisarz wyjaśnił uczniom, jak wygląda prawdziwe studio telewizyjne oraz w jaki sposób są nagrywane programy. Dzieci miały okazję sprawdzić, czy nadają się do prowadzenia programów w telewizji. Musiały powtórzyć szybko wyrażenia, np. : „I cóż, że ze Szwecji” albo „Stół z powyłamywanymi nogami”.
Andrzej Marek Grabowski wytłumaczył dzieciom, że nie mogą poddawać się, kiedy spotka ich niepowodzenie. Muszą próbować nawet po kilka razy, bo tylko ciężką i wytrwałą pracą można coś osiągnąć.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć na własne oczy postacie z dzieciństwa swoich rodziców. Nasz gość zaprezentował Kota Budzika, Kulfona i Zająca Poziomkę. Ogromne owacje od dzieci zebrały dwa stwory, Bezkajku i Szefuńcio, nowe postacie z programu dla dzieci „Budzik”. Mali czytelnicy mieli okazję wcielić się w aktorów i odegrać scenki z udziałem potworów. Podczas spotkania uczniowie kupili następujące książki Andrzeja Marka Grabowskiego: „Zając Poziomka”, „Kulfon, co z ciebie wyrośnie?! Przeboje Profesora Ciekawskiego”, „Wojna na Pięknym Brzegu” czy rozchwytywaną „Instrukcję obsługi pieska Jacósia”.
Na zakończenie spotkania można było otrzymać autograf od pisarza, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, a także obowiązkowo zjeść pyszny tort przedstawiający Kulfona i Zająca Poziomkę. Była to niespodzianka, jaką przygotowaliśmy dla naszego gościa i uczniów.
Bibliotekarze

 


„07 zgłasza się w Międzyzdrojach”

14 kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach miała okazję gościć Bronisława Cieślaka oraz Piotra K. Piotrowskiego, który promował swoją książkę pt. „07 zgłasza się. Opowieść o serialu”.
Moderatorem całego spotkania był Dariusz Rekosz, autor książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Bronisław Cieślak dziennikarz, prezenter telewizyjny, ale przede wszystkim aktor zapamiętany z roli porucznika Sławomira Borewicza w serialu „07 zgłoś się”. Przyznał, że nie lubi porównywania swojego bohatera serialowego z Jamesem Bondem, co wielokrotnie zdarza mu się usłyszeć, kiedy rozmawia z fanami. Nie lubi także określenia „kultowy” w odniesieniu do serialu.
Cieślak przyznał, że nie myślał o aktorstwie. Uważał się za dziennikarza i w tym kierunku chciał zdobywać doświadczenie. Pracował w Polskim Radiu i w TVP Kraków. Kiedy dostał zaproszenie na casting do Wrocławia od reżysera Romana Załuskiego, za namową kolegi, który twierdził, że może to być bardzo ciekawa praktyka dziennikarska, postanowił pojechać. Celem było napisanie dobrego reportażu pt. „Jak nie zostałem aktorem”. Wszystko potoczyło się inaczej. Bronisław Cieślak dostał rolę w serialu „Znaki szczególne”.
W serialu „07 zgłoś się” w reżyserii Krzysztofa Szmagiera, Borewicz pierwotnie miał nazywać się Bolski, a serial nosić tytuł „Przygody porucznika Bolskiego”. Aktor przyznał, że trzeba zmienić nazwisko głównego bohatera. Nazwisko Borewicz zostało zapożyczone od jednego z członków ekipy serialowej.
Przez 12 lat powstało pięć serii, czyli 21 odcinków serialu o poruczniku Borewiczu. Aktor opowiedział przybyłym gościom o pracy na planie. Przyznał, że ekipa była ze sobą bardzo zżyta. Porównując pracę na planie za czasów „07 zgłoś się” i obecną, Bronisław Cieślak szczerze przyznał, że przepaść jest ogromna. Teraz kręci się dużo, szybko i tanio, jak w przypadku serialu „Malanowski i partnerzy”, gdzie w ciągu 6 lat wyprodukowano ponad 730 odcinków.
Publiczność mogła posłuchać o anegdotach z planu serialowego, jak również o pracy nad scenariuszem. Bronisław Cieślak przyznał, że niektóre dialogi w serialu są „zapożyczone z życia”. Żaden scenarzysta nie wymyśliłby niektórych scen, żartów sytuacyjnych, których w serialu jest wiele. W tym przypadku życie okazało się najlepszym doradcą.
Publiczność pytała o plany na przyszłość. Nasz gość po zakończeniu produkcji serialu detektywistycznego, chciałby odpocząć. Obiecał, że jeszcze pojawi się na ekranie. Nie wyklucza również napisania biografii. Musi tylko pokonać swoje lenistwo, jak zaznaczył.
Piotr K. Piotrowski, dziennikarz, autor książki o poruczniku Borewiczu, zrobił dogłębną analizę serialu „07 zgłoś się” oraz głównego bohatera. Ciekawostką jest opowiadanie, które napisał dziennikarz, pt „Londyńska misja Borewicza”. Jest to próba rekonstrukcji wydarzeń z udziałem tytułowego bohatera, poprzedzające pojawienie się porucznika Borewicza w pierwszym odcinku serialu. Autor książki kilkakrotnie podkreślał wyjątkowość serialu, o którym powstają prace magisterskie i doktorskie.
Piotrowski stwierdził, że kobiety, które pojawiały się u boku porucznika Borewicza, same go porzucały. Wyjeżdżały, odchodziły od niego… Zupełnie inaczej niż w filmach z Jamesem Bondem, gdzie w każdym odcinku miał zwyczajnie inną partnerkę, nie wiedząc, co stało się z poprzednią.
Bronisław Cieślak przyznał, że aktorstwo to trudny i groźny zawód. Trzeba umieć oddzielić graną rolę od rzeczywistości, aby nie zwariować.
Na spotkaniu można było obejrzeć kilka fragmentów serialu „07 zgłoś się”, przypomnieć sobie najciekawsze sceny. Była również możliwość zakupu książki Piotra K. Piotrowskiego „07 zgłoś się. Opowieść o serialu” oraz serii książeczek o serialu autorstwa Krzysztofa Szmagiera, oczywiście z autografami naszych gości.

 


Złoty wiek Wolina

28 kwietnia 2015 r. (wtorek) o godz. 18.00 zapraszamy do biblioteki w Międzyzdrojach na projekcję filmu pt. „Złoty wiek Wolina” zorganizowaną przez Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyzdrojach.
Film opowiada o wczesnośredniowiecznym Wolinie, jego świetności i potędze z tamtych czasów.
Dowiemy się, jak mogło wyglądać samo miasto i życie codzienne jego mieszkańców, jakie rzemiosła były znane oraz jak przebiegała burzliwa historia największej republiki kupieckiej w tej części Europy.
Reżyserem filmu jest Zdzisław Cozac, który nakręcił „Miasto zatopionych bogów”.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Gawron Kłosowska ze Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie.
Bibliotekarze

 

 

 


07 zgłasza się w Międzyzdrojach

Zapraszamy na spotkanie z Bronisławem Cieślakiem i Piotrem K. Piotrowskim, które odbędzie się 14 kwietnia 2015 roku (wtorek) o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. (wstęp wolny) Moderatorem spotkania będzie Dariusz Rekosz, autor książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Bronisław Cieślak jest najbardziej znany dzięki roli porucznika Sławomira Borewicza, w serialu „07 zgłoś się” w reż. Krzysztofa Szmagiera, chociaż debiutował przed kamerą jako inżynier Bogdan Zawada w „Znakach szczególnych”. Dlaczego telewizja zamieniła kolejność wyświetlania tych dwóch filmów? Skąd wzięło się imię i nazwisko najbardziej rozpoznawalnego funkcjonariusza MO z czasów PRL-u? Jakie były kulisy powstawania „07”? A także czy łatwo jest napisać książkę o kultowym serialu telewizyjnym? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w czasie brawurowego spotkania z Bronisławem Cieślakiem oraz Piotrem K. Piotrowskim, autorem pozycji „07 zgłasza się – opowieść o serialu”. Serdecznie zapraszamy również fanów obecnie emitowanego fabularno-dokumentalnego „Malanowski i Partnerzy”, o tym serialu też będziemy dyskutować.

   

 


Cuda na fasadach

25 marca 2015 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach oraz Klub Przewodników PTTK „Na wyspach” zaprosili Michała Rembasa. Spotkanie z podróżnikiem, dziennikarzem i pasjonatem historii w międzyzdrojskiej bibliotece odbyło się już po raz czwarty.
Jego najnowsza publikacja „Cuda na fasadach. Detale szczecińskich budynków”, powstała, gdy spojrzał na Szczecin, jakby był tu pierwszy raz. Był pod wrażeniem ozdobnych detali budynków, dlatego postanowił je sfotografować i opisać. Szczecińskie budynki są „naszpikowane” XIX i XX-wiecznymi motywami nawiązującymi do różnych epok w sztuce, m.in. gotyku, baroku, secesji. Dla autora jest to „rzemiosło ocierające się o sztukę”, jako przykład można podać fasadę Urzędu Celnego.
Można powiedzieć, że jego publikacja jest już dziełem archiwalnym, ponieważ niektóre motywy przeszły renowację, zazwyczaj bardzo niechlujną i nieudaną. Michał Rembas w swojej książce „pokazuje świat, który ginie.” Najbardziej ekstremalnym przykładem jest, a raczej był Hermes, na kamienicy przy ul. Obrońców Stalingradu 12. W przeciągu kilku miesięcy postać zdeformowano i pozbawiono głowy. Również niektóre wizerunki bestii na fasadach budynków po renowacji są jakby bardziej potulne i nie przerażają.
Michał Rembas pracę nad książką konsultował ze specjalistami z różnych dziedzin z całej Polski. Zdjęcia w książce są podzielone tematycznie na bogów, bestie, ludzi, zwierzęta, rośliny, rzeczy, itp. Ze względu na dużą ilość materiałów, nie wszystko udało się autorowi zamieścić w tej publikacji, dlatego planuje wydać kolejną. Jak sam mówił, praca nad książką nie szła szybko, ponieważ do niektórych maszkaronów podchodził po kilka razy, czekając na odpowiednie oświetlenie.
Michał Rembas serdecznie zapraszał do zwiedzania Szczecina i patrzenia nie tylko pod nogi, ale również na zabytkowe kamienice.
Bibliotekarze

 


Rodzinne warsztaty plastyczne „Fabryka pisanek”

17 i 19 marca 2015 r. w bibliotece w Międzyzdrojach oraz 18 marca w Wiklinie w Wapnicy zorganizowano rodzinne warsztaty plastyczne pt. „Fabryka pisanek”. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Przez 3 dni dzieci, młodzież i dorośli wykonywali piękne ozdoby wielkanocne. Były stroiki świąteczne z kurczakami, jajka ozdobione farbami witrażowym, malowane gipsowe figurki, piankowe zajączki, kolorowe pisanki zdobione cekinami, wstążkami… Podczas warsztatów było rodzinnie i wesoło. Część prac dzieci zabrały do domu, by świątecznie przyozdobić swoje stoły i koszyczki. Pozostałe ozdoby będą sprzedawane na Jarmarku Wiosennym, który odbędzie się 21 marca 2015 r. na promenadzie podczas Święta Wiosny w godz. 14.00-18.00. W razie deszczowej aury impreza będzie przeniesiona do Gimnazjum w Międzyzdrojach.
Organizatorami warsztatów były: Miejska Biblioteka Publiczna i Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”. Część materiałów plastycznych na warsztaty zakupił Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2015 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach. Dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom, wolontariuszom za pracę, dobrą zabawę i pomoc w zajęciach plastycznych. Serdecznie zapraszamy na obchody Święta Wiosny.
Bibliotekarze

 


Święto Wiosny

 


„Nie ma zbrodni bez ciała” – Katarzyna Bonda w międzyzdrojskiej bibliotece

12 marca 2015 r. gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej była pisarka Katarzyna Bonda. Jest ona autorką powieści kryminalnych cieszących się wielką popularnością m.in. „Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią”, „Florystka”, „Pochłaniacz”. Pracowała jako dziennikarka w wielu redakcjach min. w „Newsweeku”, „Wprost”. Otworzyła własną szkołę pisania, a także wykłada w szkole kreatywnego pisania „Maszyna do pisania” w Warszawie.
Jako pierwsza w Polsce wprowadziła postać profilera do polskiej literatury, przybliżając czytelnikowi tym samym, na czym polega jego praca. Zajmuje się on tworzeniem psychologicznego profilu zabójcy. Dokonuje analizy nie na podstawie śladów biologicznych pozostawionych na miejscu zbrodni, ale „czyta ślady zachowania sprawcy”. W Polsce jednym z pierwszych profilerów był Bogdan Lach, z którym Bonda napisała „Zbrodnię niedoskonałą”. W książce autorzy wyjaśniają, na czym polega profilowanie i jego historia. Istnieją dwa sposoby pracy profilera, indukcyjna i dedukcyjna. Pierwsza metoda jest rzadko stosowana, ponieważ profiler stara się myśleć jak zabójca, co jest bardzo wyczerpujące. Druga technika jest najbardziej rozpowszechniona.
Tak bardzo uwielbiany przez czytelników bohater pierwszych powieści Hubert Meyer jest przeciwieństwem wspomnianego Bogdana Lacha.
Katarzyna Bonda twierdzi, że podczas pisania „cierpi”, aby czytelnik nie musiał cierpieć podczas czytania. Proces pisania książki nazywa „robotą”. Najdłużej trwa proces wymyślania książki. Wtedy autorka zgłębia temat, który ją interesuje, sprawdza, jeździ w miejsca, które chce przedstawić w powieści. Jednym słowem, by napisać dobrą powieść trzeba „wyrwać dane rzeczywistości”. Zdarza się, że pod koniec pisania książki pracuje po 18 godzin. Niemal „żyje w książce”, wówczas sprawy dnia codziennego schodzą na dalszy plan. Autorka przyznała, że czasem siedzi przed monitorem w czapce i rękawiczkach, ponieważ pisząc tak długo w jednej pozycji organizm się wychładza. Twierdzi, że uwielbia ten stan i adrenalinę. Nigdy nie zarzuca swojego ustalonego planu pracy, mimo chorób i niedomagań.
Katarzyna Bonda również wspomniała o swojej książce pt. „Polskie morderczynie”, w której ukazała portrety kobiet, które odbywały wyroki za morderstwa. Książka ta jest często wykorzystywana do celów naukowych przez studentów. Obiecała czytelnikom, że żadna z jej książek nie będzie kopią poprzedniej. Stara się każdą kolejną historię opowiedzieć w inny sposób.
Jej najnowsza książka pt. „Okularnik” będzie miała swoją premierę w maju. To druga część o profilerce Saszy Załuskiej, która zdobyła serca czytelników.
Autorka ma otwarty stosunek do ludzi, jest ciekawa świata, łatwo nawiązuje kontakt z drugim człowiekiem, gdyż w każdym z nas widzi inną historię.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Autorka podpisywała swoje książki i chętnie pozowała do pamiątkowych zdjęć.

 


Spotkanie z Franciszkiem Koźmianem

10 marca 2015 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprosiła na spotkanie Franciszka Koźmiana, uczestnika walk na Dziwnowskim froncie.
Moderatorem całego spotkania był Marian Klasik, pasjonat historii, publicysta i dziennikarz. Wspólnie z Günterem Harderem napisał książkę pt. „Dziwnowski front 5.3.1945 – 4.5. 1945”. Poza tym jest także autorem „Tajnej operacji wywiadu PRL: szpital polowy nr 250 w Dziwnowie” oraz „Kroniki wydarzeń historycznych ziemi kamieńskiej”.
Franciszek Koźmian jako siedemnastoletni chłopak uciekł z domu wraz z kolegami do Wilna, aby móc walczyć za swoją ojczyznę. Został przyjęty do armii polskiej. Razem z wojskiem dotarł na Wał Pomorski, gdzie został postrzelony z karabinu maszynowego, na szczęście niegroźnie. Później brał udział w starciach w okolicach Kamienia Pomorskiego, Wrzosowa oraz podczas forsowania Odry w kierunku Berlina w plutonie łączności III batalionu 4. Pułku piechoty 1. Armii Wojska Polskiego.
Końca wojny doczekał się w maju 1945 roku w okolicach Berlina. Według jego relacji miasto Międzyzdroje nie zostały zdobyte, ponieważ siły niemieckie same się wycofały.
W czasach komunizmu, kiedy Pan Franciszek pracował w straży leśnej, zaryzykował utratę pracy odmawiając rozpędzenia pochodów trzeciomajowych. Sprzeciwiał się powojennym władzom w kraju, dlatego też odszedł z wojska po pogromie Żydów w Kielcach.
Pokolenie Franciszka Koźmiana zostało wychowane w duchu patriotyzmu i szacunku do kraju. Ważną postacią w życiu ówczesnych młodych ludzi był Józef Piłsudski i jego postawa wobec narodu polskiego.
Koźmian ukończył studia w Szczecinie, tam też poznał swoją obecną żonę, która jest profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego. W tym roku obchodzić będą 60-lecie pożycia małżeńskiego.
Swoim życiem i postawą pan Franciszek chce pokazać młodym ludziom czym jest patriotyzm, ojczyzna i prawość, sam siebie nie określa mianem bohatera.
Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze z udziałem przybyłych dorosłych słuchaczy oraz młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach.
Serdecznie dziękujemy Dorocie Sielewicz, Marianowi Klasikowi oraz Filipowi Szyszkowskiemu za pomoc w organizacji spotkania.
Bibliotekarze

 


Cuda na szczecińskich fasadach

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach oraz Klub Przewodników PTTK „Na wyspach” zapraszają na wieczór autorski z Michałem Rembasem, który odbędzie się 25 marca 2015 r. (środa) o godz. 18.00 w bibliotece w Międzyzdrojach. (wstęp wolny)
Michał Rembas jest podróżnikiem, historykiem, dziennikarzem, pasjonatem nekropolii. Autor m.in. „Zachodniopomorskie tajemnice”, „Szczecin i okolice przewodnik rowerowy”, "Nekropolie. Zabytkowe cmentarze wielokulturowej Polski" oraz współautor „Śladami Lubinusa. Przewodnik niezwykły” zrealizowany w ramach projektu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, który podczas XXIII OGÓLNOPOLSKIEGO PRZEGLĄDU KSIĄŻKI KRAJOZNAWCZEJ I TURYSTYCZNEJ POZNAŃ 2014 zajął III miejsce w kategorii przewodniki.
Na spotkaniu Michał Rembas zaprezentuje zdjęcia oraz opowie o swojej najnowszej publikacji „Cuda na fasadach. Detale szczecińskich budynków”.

Bibliotekarze

 


"Nie ma zbrodni bez ciała" - Katarzyna Bonda w międzyzdrojskiej bibliotece

12 marca 2015 r. gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej była pisarka Katarzyna Bonda. Jest ona autorką powieści kryminalnych cieszących się wielką popularnością m.in. „Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią”, „Florystka”, „Pochłaniacz”. Pracowała jako dziennikarka w wielu redakcjach min. w „Newsweeku”, „Wprost”. Otworzyła własną szkołę pisania, a także wykłada w szkole kreatywnego pisania „Maszyna do pisania” w Warszawie.
Jako pierwsza w Polsce wprowadziła postać profilera do polskiej literatury, przybliżając czytelnikowi tym samym, na czym polega jego praca. Zajmuje się on tworzeniem psychologicznego profilu zabójcy. Dokonuje analizy nie na podstawie śladów biologicznych pozostawionych na miejscu zbrodni, ale „czyta ślady zachowania sprawcy”. W Polsce jednym z pierwszych profilerów był Bogdan Lach, z którym Bonda napisała „Zbrodnię niedoskonałą”. W książce autorzy wyjaśniają, na czym polega profilowanie i jego historia. Istnieją dwa sposoby pracy profilera, indukcyjna i dedukcyjna. Pierwsza metoda jest rzadko stosowana, ponieważ profiler stara się myśleć jak zabójca, co jest bardzo wyczerpujące. Druga technika jest najbardziej rozpowszechniona.

 


LEKCJA BIBLIOTECZNA DLA NAJMŁODSZYCH

5 marca 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyła się lekcja biblioteczna dla przedszkolaków z grupy Muszelki z Przedszkola „Morskie skarby”. Na początku Dyrektor Biblioteki, Pani Andżelika Gałecka, przywitała dzieci i przedstawiła na czym polega praca w bibliotece. Następnie oprowadziła najmłodszych po czytelni i wypożyczalni. Pokazała czytelnię internetową, katalog alfabetyczny i rzeczowy, a nawet jak działa kolorowa kserokopiarka. Podczas lekcji bibliotecznej przedszkolaki dowiedziały się o ofercie zajęć plastycznych, jaką w najbliższym czasie przygotowujemy dla dzieci, czyli o Rodzinnych Warsztatach Plastycznych „Fabryka pisanek”, na które zapraszamy 17 i 19 marca do biblioteki oraz 18 marca do Wikliny w Wapnicy w godzinach 16:00 do 19:00 Dużym zaskoczeniem dla przedszkolaków były zaprezentowane kroniki biblioteki oraz gry planszowe, dostępne w czytelni. Następnie Pani Anita Cieślak, pokazała dzieciom, gdzie znajdują się książki dla nich, opowiedziała o zasadach wypożyczania oraz zaprezentowała kilka nowości wydawniczych dla najmłodszych. Na koniec Pani Monika Jakubowska opowiedziała o konkursie plastycznym pt. „ Zaczarowany świat baśni Pana Andersena” ,do udziału, w którym serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież. Regulamin konkursu dostępny na stronie http://www.biblioteka.miedzyzdroje.pl/wydarzenia.html Spotkanie na fotografiach uwieczniał Pan Szymon Głod.
Bibliotekarze

 


70-LECIE POLSKOŚCI NA POMORZU ZACHODNIM

Zapraszamy 10 marca 2015 r. (wtorek) o godz. 18.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach na dyskusję na temat „Konsekwencje tzw. deklaracji poczdamskiej – wypędzenie czy przesiedlenie, a może ucieczka Niemców z powiatu kamieńskiego”. W spotkaniu weźmie udział Pan Franciszek Koźmian, który w marcu 1945 roku walczył na Dziwnowskim froncie w plutonie łączności w III batalionie 4. Pułku piechoty 1. Armii Wojska Polskiego. Obecnie kapitan w stanie spoczynku. 
Podczas wieczoru będzie można nabyć książki Pana Mariana Klasika.

 


Spotkanie autorskie z Katarzyną Bondą

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprasza na spotkanie autorskie z Katarzyną Bondą - autorką bestsellerowych powieści kryminalnych. Spotkanie odbędzie się 12 marca (czwartek) o godz. 18:00. Katarzyna Bonda przez 12 lat pracowała jako dziennikarka w redakcjach m.in. Super Expressu, Newsweeka, Wprost. Ukończyła też scenariopisarstwo na PWSFTViT w Łodzi. Jako pisarka zadebiutowała w 2007 r. powieścią „Sprawa Niny Frank”. Kontynuacją losów głównego bohatera, profilera Huberta Meyera, są „Tylko martwi nie kłamią” i „Florystka”. Kolejna powieść Bondy „Pochłaniacz” również stała się bestsellerem. Pisarka ma na swoim koncie również dwie książki dokumentalne. Pierwsza z nich „Polskie morderczynie” – to zbiór wywiadów z 14 kobietami skazanymi za zabójstwo. „Zbrodnię niedoskonałą” Bonda napisała z Bogdanem Lachem - profilerem z katowickiej Komendy Głównej. Jej powieści nie są kryminałami sensu stricto, ale raczej thrillerami psychologicznymi z bogatym tłem obyczajowym. Być może dlatego Katarzyna Bonda nazywana jest polską Camillą Läckberg. Obecnie wykłada w szkole kreatywnego pisania w Warszawie, w 2015 roku wydała książkę „Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania” Podczas spotkania będzie można zakupić książki autorki z autografem. Serdecznie zapraszamy.

Katarzyna Bonda

 


RODZINNE WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI, MŁODZIEŻY i DOROSŁYCH "FABRYKA PISANEK"

 


Pęknięte miasto. Biesłan

 

12 lutego 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie ze Zbigniewem Pawlakiem, współautorem książki pt. „Pęknięte miasto. Biesłan”. Drugim autorem jest Jerzy A. Wlazło, jego były student.
Zbigniew Pawlak jest wykładowcą akademickim zajmującym się tematyką wielokulturowości. Pochodzi ze Świnoujścia. W latach 90-tych wyjechał do Azji Środowej do Ałma-Aty, gdzie mieszkał i pracował. Po 10 latach wrócił z rodziną do Wrocławia.
Na spotkaniu opowiedział o tragedii, która miała miejsce 1 września 2004 roku w Szkole nr 1 w Biesłanie w górach Kaukazu. Autor przybył do tego miasta po 40 dniach od ataku terrorystycznego. Wtedy kończyła się żałoba i można było rozpocząć rozmowy z rodzinami ofiar.
Dramat rozpoczął się podczas apelu otwierającego nowy rok szkolny. Na teren szkoły wdarli się terroryści, którzy wzięli jako zakładników dzieci, rodziców oraz nauczycieli przybyłych na uroczystość. Trzymali ich przez 3 dni bez jedzenia, picia, możliwości wyjścia do toalety, a także nie wolno było im spać. Nad ich głowami na długości całej sali gimnastycznej na sznurze wisiały ładunki wybuchowe przyklejone taśmą klejącą. Próby ucieczki często kończyły się śmiertelnymi strzałami, niezależnie od tego czy było to 4-letnie dziecko czy osoba dorosła.
Trzeciego dnia doszło do wybuchu ładunków, części zakładników udało się wtedy uciec. Wbrew ogólnej opinii, jednostki Specnazu nie dokonały szturmu, tylko osłaniały uciekających zakładników. W wyniku tego ataku terrorystycznego śmierć poniosło 334 zakładników, w tym 186 dzieci. Zginęło 32 terrorystów, a tylko 1 został aresztowany. Mieszkańcy mówią, że napastników było znacznie więcej, lecz władze nie przyjmują tego do wiadomości. Traumatyczne doświadczenia i wspomnienia uwolnionych zakładników, rodzin i mieszkańców trwają nadal.
O miejscu, gdzie zostały pochowane ofiary nie mówi się cmentarz, tylko „Miasto aniołów”. Wszystkie nagrobki są jednakowe, te prawosławne i te muzułmańskie.
Po tej tragedii miasto podzieliło się na tych, którzy rozumieją i nie rozumieją, na tych, którzy otrzymali pomoc, i na tych, którzy jej nie otrzymali w dostatecznym stopniu.
Do dzisiaj mieszkańcy zadają sobie pytania „Dlaczego?”. Dlaczego wozy wojskowe z terrorystami przejechały przez całe miasto, mimo że na każdym rogu były posterunki policji? Dlaczego władze nie zareagowały, choć prawdopodobnie dostały miesiąc wcześniej informacje o planowanym ataku? Dlaczego do mediów dotarła informacja o ok. 350 zakładnikach, choć w samej sali gimnastycznej było ich ok. 1000 osób? Dlaczego nikt do tej pory nie odpowiedział za tę zbrodnię?
Zbigniew Pawlak wielokrotnie odwiedzał Biesłan po tej tragedii ze swoją rodziną, przyjaciółmi i studentami. Do tej pory jest pod wrażeniem gościnności i otwartości osetyjskich górali oraz tego, że nie pomścili swoich bliskich wywołując wojnę na Kaukazie.
Z inicjatywy Zbigniewa Pawlaka oraz Anny Lechowskiej w 10 rocznicę dramatycznych wydarzeń w Biesłanie od 1 do 3 września 2014 r. odbyła się akcja „Balony wolności”, w którą zaangażowało się wiele osób. Miała ona na celu przypomnienie strasznych wydarzeń w górach Kaukazu oraz zwrócenie uwagi na szczególną ochronę dzieci. W projekcje wzięła udział Tetiana Galitsyna, ukraińska artystka, która malując piaskiem opowiedziała historię Biesłanu. www.youtube.com/watch?v=UkU7woZvgCw&feature=youtu.be
Zapraszamy do lektury książki „Pęknięte miasto Biesłan”, aby dokładnie zapoznać się z tą tragedią i choć trochę zrozumieć co się tam wydarzyło oraz co przeżywali zakładnicy i ich rodziny.
Zapamiętajmy jeden z napisów widniejących na pooranej pociskami ścianie tej szkoły - „Dzieci, to co najświętsze na ziemi”.
Bibliotekarze

 

 


Walentynkowe Niespodzianki

 

walentynki 2015

 


Konkurs plastyczny
"Zaczarowany Świat Baśni Pana Andersena"

 

 


TRAGEDIA W BIESŁANIE

 

Zapraszamy na spotkanie ze Zbigniewem Pawlakiem, autorem książki „Pęknięte miasto. Biesłan”, które odbędzie się 12 lutego (czwartek) o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. (wstęp wolny)

„Biesłan – małe miasteczko u podnóży gór Kaukazu. Rozpoczęcie roku szkolnego zawsze było tu radosnym świętem. W 2004 roku stało się inaczej. Do szkoły wtargnęli zamaskowani i doskonale przygotowani bojownicy. Zginęły 334 osoby, w tym połowa to dzieci. Do dzisiaj był to największy i najokrutniejszy zamach terrorystyczny w Europie. Miasto pękło i podzieliło się na tych, którzy stracili wszystko, i na tych, którzy nigdy ich nie zrozumieją.

Zbigniew Pawlak był w Biesłanie kilka dni po tych tragicznych wydarzeniach. Odwiedził ponad setkę osetyjskich rodzin. Mieszkał w ich domach, słuchał ich historii. Po 10 latach wrócił, by zobaczyć, jak zmieniło się ich życie.”

 

 


Uroczyste zakończenie ferii zimowych 2015
i otwarcie wystawy prac dzieci

 

5 lutego 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się uroczyste zakończenie ferii zimowych i otwarcie wystawy prac. Dzieci, które brały udział w warsztatach plastycznych pt. "Kreatywna pracownia plastyczna w bibliotece", zaprosiły najbliższych na swój wernisaż. Mali artyści i goście tłumnie przybyli do biblioteki na godzinę 17:00. Wszyscy wspólnie podziwiali efekty twórczej pracy najmłodszych. Nasz wernisaż zaszczyciły swoją obecnością Zastępca Burmistrza Międzyzdrojów Pani Katarzyna Kutereba-Gnitecka i Inspektor ds. profilaktyki w Ośrodku Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach Pani Małgorzata Musialska oraz Dyrektor Przedszkola „Morskie Skarby” Pani Elwira Korcz. Dyrektor Biblioteki Pani Andżelika Gałecka specjalnie na tę okazję przygotowała prezentację multimedialną będącą fotograficzną relacją tego, co działo się podczas 2 tygodni zajęć plastycznych, teatralnych, edukacyjnych. Podczas prezentacji wspominaliśmy m.in. zabawy z ciasto plasteliną, z tablicą interaktywną, warsztaty witrażowe, projektowanie odzieży, tworzenie makiet zoo i miejscowości nadmorskich, przedstawienia teatralne „Baltazar Bombka”, „Lampa Aladyna”, prace, które dzieci zabrały do domu: walentynkowe pudełka, czapki, pamiętniki…
Na zakończenie wszyscy artyści otrzymali pamiątkowe dyplomy i maski karnawałowe. Dyplomy naszym kreatywnym twórcom wręczała Pani Katarzyna Kutereba-Gnitecka oraz Andżelika Gałecka. Podziękowania i kwiaty otrzymali nasi sponsorzy, którzy ufundowali poczęstunek i gadżety dla naszych małych artystów: owoce, naleśniki, przekąski, ciasta, zdrowe chipsy, kanapki. Po wręczeniu dyplomów i podziękowań dzieci zatańczyły w rytm hitu „Smerfna lekcja śpiewu”. Zakończeniem wernisażu był oczywiście słodki akcent – zimowy tort z postaciami z bajek.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pomoc:
Pani Czesławie Tomczak, Pani Agnieszce i Karolowi Tomczakom z Hotelu Międzyzdroje za balonową dekoracje, Pani Ewie Sadce i pracownikom z Hotelu Trofana, Pani Hani Ratajczak, Państwu Agnieszce i Jurkowi Nowakom z Pizzerii i Kuchni Virgo, Pani Neli Felcenloben za maski karnawałowe, Pani Marzenie Smorczewskiej za wypożyczenie manekinów do projektowania odzieży, Pani Izabeli Trepko z Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim za lekcję o bezpieczeństwie, Pani Halinie Michałowskiej, Pani Helenie Wojcieszak ze szkoły szkolenia psów „Pies potrafi”, Panu Tomaszowi Kozłowskiemu z Klubu Biegacza „Sporting”, Panu Stanisławowi Chabince i pracownikom SPA Bagiński & Chabinka. Gorące słowa "Dziękujemy" należą się również pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej: Pani Kierownik Elżbiecie Jakubiak i Pani Małgorzacie Musialskiej za zakup materiałów plastycznych, sfinansowanie przyjazdu aktorów z Teatru „Duet”. Dziękujemy Pani Jadwidze Bober za gościnę w Międzynarodowym Domu Kultury podczas przedstawienia „Lampa Aladyna”
W imieniu wszystkich dzieci zapraszamy do biblioteki, by obejrzeć "kreatywną" wystawę pełną bajkowych arcydzieł. Wystawę, która zdobi nasz hol oraz czytelnię można podziwiać do końca lutego. Po miesiącu dzieci zabiorą prace plastyczne do domu na pamiątkę aktywnie spędzonych ferii. Wszystkim mamom, babciom, dziadkom... którzy aktywnie brali udział w zajęciach dziękujemy za pomoc i poświęcony czas. Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za udział we wspólnej zabawie i zapraszamy za rok.

 

 


Anna Seniuk w międzyzdrojskiej bibliotece

 

W środę 4 lutego Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach miała zaszczyt gościć Annę Seniuk, jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktorek teatralnych i filmowych. Pani Anna ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. W 1963roku została wybrana najmilszą studentką tego miasta. Przez wiele lat była aktorką scen krakowskich. Jak przyznała, Kraków jest nadal jej bardzo bliski, jednak od wielu lat jest mieszkanką Warszawy, gdzie pracuje w teatrach i jest wykładowcą na Akademii Teatralnej w Warszawie. Od jakiegoś czasu zajmuje się również dubbingiem, co sprawia jej ogromną przyjemność. Aktorka została przywitana przez przybyłych gości gromkimi brawami. Nie spodziewała się, że w tak małej bibliotece można pomieścić ponad 150 osób. Powróciła do Międzyzdrojów po siedemnastu latach, kiedy to w 1998 roku odciskała dłoń w Alei Gwiazd.
Przyznała, że w tym roku obchodzi pięćdziesięciolecie swojej pracy artystycznej. Przez te wszystkie lata bardzo dużo się nauczyła i nadal jest aktywna zawodowo. Wyznała, że jest introwertyczką, zaś na scenie przed publicznością odkrywa swoje inne oblicze. Uważa, że podczas gry aktorskiej nie należy do końca odkrywać swojej osobowości tylko kreować nowe postaci. Anna Seniuk podkreśliła, że w dzisiejszych czasach słowo „talent” jest nadużywane przez młodych artystów. Według niej człowiek utalentowany rodzi się raz lub dwa razy na jedno pokolenie. Wspomniała swojego profesora Bardiniego, który zwykł mawiać, „że dobrze byłoby, gdyby futerał nie był mądrzejszy od skrzypiec”. Aktorka zwróciła uwagę na reżyserów młodego pokolenia, którzy sięgają po utwory klasyczne i diametralnie zmieniają ich sens przy pracy nad scenariuszami. Podała przykład Nikołaja Gogola, który wielokrotnie poprawiał swoje dzieła, zanim uznał je za godne ujrzenia światła dziennego. Jej zdaniem utworów uznanych za klasykę nie powinno się zmieniać. Seniuk opowiadała anegdoty związane z życiem aktorskim, próbami na scenie, współpracy z innymi aktorami, np. Janem Nowickim, z którym zaczynała swoją przygodę z aktorstwem. Opowieści naszego gościa o „teatralnych wpadkach” kilkakrotnie były przerywane salwami śmiechu oraz gromkimi brawami. Wspominała, że aktor niejednokrotnie musi uczyć się dziwnych rzeczy, których wymaga rola, np. jazdy konnej uczyła się przy realizacji „Czarnych chmur” a umiejętność dojenia krów musiała zaprezentować w „Konopielce”. Przyznała, że największym sukcesem dla aktora są chwile, kiedy na widowni zapada cisza i wszyscy są skupieni na grze scenicznej. Bezwzględna cisza jest cenniejsza niż najdłuższe brawa i owacje na stojąco. Anna Seniuk nie mogła nie wspomnieć o swojej roli Magdy Karwowskiej w „Czterdziestolatku”, którą widzowie tak polubili. Opowiadała o pracy na planie, o relacjach z innymi aktorami, które do dziś są przyjacielskie. Rola Handzi w „Konopielce” również spotkała się z przyjaznym odbiorem widzów. Aktorka zagrała tam wiejską kobietę żyjącą wraz z rodziną z dala od cywilizacji i postępów techniki. Bardzo jest związana z tym filmem, ponieważ wówczas była w ciąży. Scenarzysta specjalnie dla niej dopisał kilka scen, aby mogła wystąpić w ekranizacji.
W drugiej części wieczoru aktorka wyrecytowała kilkunastominutowy fragment monodramu Stanisława Balińskiego pt. „Wieczór w Teatrze Wielkim”. Anna Seniuk przedstawiła świat artystycznej bohemy sentymentalnie, aczkolwiek z dozą humoru. Dzięki osobowości i talentowi aktorskiemu Anny Seniuk czytelnia międzyzdrojskiej biblioteki mogła choć na chwilę zmienić się w scenę teatru a my – widzowie, przeżyć wspaniałe chwile pełne uniesień. Na zakończenie mieszkaniec Międzyzdrojów, Andrzej Mleczko, w imieniu wszystkich przybyłych chciał podziękować aktorce za wiele lat pracy na scenie. Z tej okazji odczytał wiersz „Po spektaklu”, który specjalnie napisał dla naszego gościa. Wieczór z Anną Seniuk na długo zapadnie nam w pamięć i niejednokrotnie będziemy go wspominać w zaciszu domowym.
Po spotkaniu można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Anną Seniuk oraz otrzymać autograf na zakupionych audiobookach. Biblioteka składa serdecznie podziękowania Wiolettcie i Mariuszowi Rakszawa z „Antik Cafe” w Międzyzdrojach za wypożyczenie mebli w stylu retro potrzebnych do zorganizowania spotkania.

 

 


Finał ferii 2015

 

Serdecznie zapraszamy uczestników wraz z rodzicami, dziadkami, opiekunami.... na podsumowanie zajęć, które odbywały się w bibliotece podczas ferii 2015

 


PÓŁMETEK FERII W „KREATYWNEJ PRACOWNI PLASTYCZNEJ”

 

Za nami I połowa ferii zimowych. Dzieci licznie przychodzą na zajęcia do "Kreatywnej pracowni plastycznej" w bibliotece w Międzyzdrojach. Codziennie rano uczestnicy czytają bajki wraz z bibliotekarzami oraz rozwiązują łamigłówki i rebusy na tablicy interaktywnej. Później jest wspólna mini dyskoteka oraz zabawa pełna kolorowych i bajkowych pomysłów. W środę w bibliotece odbył się spektakl pt. „Baltazar Bombka” w wykonaniu aktorów z krakowskiego Teatru Duet. Do tej pory dzieci podczas ferii zrobiły m.in. makiety zoo ze zwierzakami, makiety przystani jachtowych z żaglówkami, witrażowe świeczniki, maski karnawałowe, biżuterię dla babci, śmieszne okulary dla dziadka oraz samochodziki z ciasto plasto. Najmłodsi wzięli również udział w lekcji bibliotecznej. W planach mamy wykonanie zwierzaków z Wolińskiego Parku Narodowego, pamiętników, piórników, zaproszeń na wernisaż, projektowanie odzieży, wyrób biżuterii oraz zajęcia z origami. W poniedziałek odwiedzi nas Pani Izabela Trepko z Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim, która opowie o zasadach bezpieczeństwa. We wtorek Pani Helena Wojcieszak, instruktor szkolenia pasów ze szkoły Pies Potrafi, poprowadzi „Bezpieczną zabawę z psem”. Zapraszamy również na wtorkowe zajęcia „Gry bez prądu” od godz. 16:00 do 18:00. W środę wybierzemy się do Międzynarodowego Domu Kultury na spektakl „Lampa Alladyna”.
Serdecznie dziękujemy za poczęstunki dla dzieci ufundowane przez: SPA Bagiński i Chabinka, Hotel Trofana, Pizzerię i Kuchnię Virgo, Panią Czesławę Tomczak - Hotel Slavia, Panią Hannę Ratajczak - Sklep Spożywczo-Warzywny. Państwu Agnieszce i Karolowi Tomczakom dziękujemy za balonową dekorację czytelni, Pani Marzenie Smorczewskiej za wypożyczenie manekinów do projektowania odzieży. Gorące słowa "Dziękujemy" należą się również pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej: Pani Kierownik Elżbiecie Jakubiak i Pani Małgorzacie Musialskiej za zakup materiałów plastycznych oraz sfinansowanie kosztów związanych z przyjazdem aktorów z Teatru Duet.
Zapraszamy dzieci do dalszej zabawy w "Kreatywnej pracowni plastycznej" podczas ferii od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 13.00.

 


Spotkanie z Anną Seniuk

 

Zapraszamy na wieczór autorski z Anną Seniuk, który odbędzie się 4 lutego 2015 r. (środa) o godz. 19.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. (wstęp wolny)
Na początku spotkania Anna Seniuk wygłosi poemat pt. „Wieczór w Teatrze Wielkim” Stanisława Balińskiego. Natomiast później opowie o swoich rolach filmowych i teatralnych.
„Anna Seniuk - aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończyła PWST w Krakowie. W latach 1964-1970 była aktorką Starego Teatru w Krakowie. Wchodziła w skład zespołów Teatru Ateneum, Powszechnego w Warszawie i Teatru Polskiego. Od 2003 występuje w Teatrze Narodowym. Grała także w Teatrze Telewizji, w filmach i w licznych serialach. Współpracuje od lat z Teatrem Polskiego Radia, gdzie zagrała ponad 40 ról. Laureatka Nagrody miesięcznika „Teatr” za rolę Dulskiej w Moralności Pani Dulskiej G. Zapolskiej w Teatrze TV.”

Agencja Artystyczna
ACOUSTIC

 


Bibliotekarze podczas WOŚP 2015

 

Międzyzdrojscy bibliotekarze wzięli udział 11 stycznia 2015 w 23. zbiórce pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Panie Anita Cieślak, Grażyna Bejster, Andżelika Gałecka oraz Szymon Głod zorganizowali kiermasz książek w Międzynarodowym Domu Kultury oraz bar z domowymi ciastami. Wsparli nas wolontariusze Panie Krystyna Marzec oraz, pełniąca rolę fotografa, Katarzyna Rajewska. Na bibliotecznym stoisku były również pączki, przekazane przez Panią Monikę Bielicę z Piekarni - Cukierni w Przybiernowie. Gry planszowe i puzzle podarowała na sprzedaż Pani Ewa Chabinka. W czasie kwesty odwiedzający mogli również kupić szklane świeczniki oraz papierowe dzbanki zdobione przez dzieci podczas ferii zimowych w 2014 roku. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz turystów. Za hojny datek można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z bibliotekarzami, którzy byli przebrani za Indian oraz kowbojów z dzikiego zachodu. Kwestowaliśmy od godz. 13.00 do 19.00. Udało nam się zebrać 1003,50 zł na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bibliotekarze składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy poparli i wzięli udział w akcji oraz liczą na kolejne spotkanie w ramach WOŚP w przyszłym roku.

 


Miejskiejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprasza do punktu bibliotecznego w Wapnicy.

 


Ferie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach

 


Stoisko MBP w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach - występujemy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach serdecznie zapraszają na swoje stoisko w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach
w niedzielę 11 stycznia 2015 od godz. 13.00 do 19.00.
Przygotowujemy wiele niespodzianek:
-bibliotekarze "na dzikim zachodzie",
-kiermasz książek,
-kiermasz ciast,
-sprzedaż prac dzieci wykonanych podczas ferii zimowych,
-licytacja książek z autografami

 


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Międzyzdrojska Biblioteka to miejsce przyjazne sztabom WOŚP
Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego organizują akcję "Biblioteki to miejsca przyjazne sztabom WOŚP". W pierwszej edycji akcji (22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy) wzięło udział 335 bibliotek z całej Polski (w tym również międzyzdrojska)! Obecnie trwa druga edycja akcji - biblioteki przyjazne sztabom WOŚP rejestrują udział w akcji na stronie wosp2015.biblioteki.org, gdzie dostępna jest także mapa ich lokalizacji. Informujemy, iż Biblioteka w Międzyzdrojach jest już zarejestrowana. Nasze stoisko będzie można odwiedzić w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach w niedzielę 11 stycznia 2015 od godziny 13:00 do 19:00 Jak zwykle przygotowujemy moc niespodzianek:
- Bibliotekarze „Na dzikim zachodzie”
- zdjęcia z Winnetou, Pocahontas i kowbojkami z Western City
- kiermasz książek
- kiermasz ciast
- sprzedaż prac dzieci wykonanych podczas ferii zimowych
- licytacja książek z autografami
Serdecznie zapraszamy!
Do zobaczenia w niedzielę!