7 września 2019 r. na promenadzie przed Międzynarodowym Domem Kultury w Międzyzdrojach odbyło się Narodowe Czytanie fragmentów nowel: "Dymu" Marii Konopnickiej, "Dobrej pani" Elizy Orzeszkowej i "Katarynki" Bolesława Prusa. W akcji wzięła

udział Iwona Banachowicz - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach wraz z nauczycielami: Moniką Kasprzyk-Kłosowską, Anną Krupą, Dorotą Sielewicz i Piotrem Frysiakiem oraz pracownikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach Szymonem Głodem. Współorganizatorem tego wydarzenia był Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach. Narodowe Czytanie to akcja mająca wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości i popularyzować polskie dzieła. Została zainicjowana w 2012 roku. W 2019 roku, w specjalnym liście, Prezydent RP Andrzej Duda napisał: „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia”.

W przyszłym roku lekturą Narodowego Czytania będzie "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

Fotografie udostępnione dzięki uprzejmości Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach