16 lipca 2020 roku o godz. 18:00 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach odbędzie się prezentacja zaadaptowanych fragmentów książki pt. „Ścieżka obok drogi” o życiu  Marszałka Józefa Piłsudskiego autorstwa poetki i tłumaczki Kazimiery Iłłakowiczówny, w wykonaniu znakomitej aktorki Ewy Dałkowskiej. Jest to zapis z okresu, kiedy poetka pracowała w Ministerstwie Spraw Wojskowych i była osobistą

sekretarką Marszałka. We wspomnieniach został on ukazany jako wielki mąż stanu, ale także jako zwykły człowiek. Jest jednym z założycieli niepodległej Polski i wielkim patriotą. „Ścieżka obok drogi” została wydana dwukrotnie, przed wojną w latach 1938 – 1939 i później dopiero w 1989 roku. 

Ewa Dałkowska jest aktorką teatralną  i filmową. Występuje na deskach Teatru Nowego w Warszawie. W swoim dorobku ma także wiele ról filmowych i telewizyjnych. Bierze udział w przeglądach piosenki  m.in. we Wrocławiu, przygotowuje własne recitale i spektakle. Jest wykładowcą Akademii Dobrych Obyczajów, w której czynny udział biorą również  m.in. Teresa Lipowska, Eugenia Herman czy Leszek Miodek. 

Po prezentacji odbędzie się rozmowa z aktorką, a każdy uczestnik spotkania otrzyma audiobook w prezencie. Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Organizatorami są Gmina Międzyzdroje, Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach, Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach. 

Podczas spotkania obowiązuje reżim sanitarny. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp wolny.