16 czerwca 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyły się warsztaty ogrodnicze pt. „Rośliny domowe. Jak kupować, pielęgnować i rozmnażać” prowadzone przez Panią Sabinę Schabek, specjalistkę do spraw roślin doniczkowych z organizacji Green Team ze Szczecina.
Podczas warsztatów uczestnicy mogli dowiedzieć się jak znaleźć odpowiednie rośliny do naszych mieszkań, które dobrze mogłyby się zaadaptować oraz jak się nimi zaopiekować, aby jak najdłużej towarzyszyły nam w domach. Ważnym elementem było przygotowanie sadzonek na odpowiednich podłożach. Do ukorzeniania roślin można użyć perlitu, keramzytu, chipsów kokosowych czy kory piniowej. Są to znakomite składniki podłoży dla roślin. Fundamentalne znaczenie ma ziemia do kwiatów doniczkowych, która powinna być luźna, przepuszczalna i przewiewna. W jej składzie nie powinno zabraknąć fosforu, potasu i najważniejszego składnika azotu.
Każdy słuchacz miał możliwość nasadzenia szczepki kwiatowej do własnoręcznie przygotowanej doniczki i zabrać do domu. Dziękujemy wszystkim serdecznie za mile spędzony czas.
Spotkanie zostało zrealizowane w ramach programu Międzyzdrojskiego Budżetu Obywatelskiego 2023 - „Biblioteka nasion”. Projekt ma na celu zachęcenie mieszkańców do urozmaicenia roślin uprawnych w przydomowych ogródkach i domowych parapetach.