„Kupalnocka nastała!

Dziewczyna chłopca szukała

Wianeczek piękny uwiła

I w zimną wodę rzuciła”

Nie tylko przypomnienie słowiańskich zwyczajów, mieli na myśli organizatorzy Polsko-Ukraińskiej Nocy Kupały, która odbyła się 21 czerwca 2023 r. w świetlicy „Wiklina” w Wapnicy a następnie na wapnickiej plaży. Najważniejsza była integracja społeczności lokalnej z gośćmi z Ukrainy, turystami oraz pokazanie jak pięknie i kreatywnie można spędzać czas w sołectwach Gminy Międzyzdroje.

O godzinie 17.00 rozpoczęły się warsztaty robienia wianków. Następnie barwny korowód, na czele z Burmistrzem Międzyzdrojów Mateuszem Bobkiem, sołtysem Wapnicy Katarzyną Auguścik oraz reprezentacją głównego organizatora, czyli Koła Gospodyń Wiejskich „Wiklina” w Wapnicy, udał się na plażę w Wapnicy, by przy klimatycznych śpiewach, zaproszonej na imprezę, Osady Pieśni Grodno rzucać wianki. Nad jeziorem Wicko Wielkie na wszystkich uczestników czekał poczęstunek i ognisko z kiełbaskami przygotowane przez panie z KGW „Wiklina”. Atmosfera była świetna a nastrój uzupełniało kumkanie żab, lekki wiatr i leniwie zachodzące słońce.

Międzyzdrojska Biblioteka była partnerem wydarzenia, gdyż Dyrektor biblioteki Andżelika Gałecka jest autorką projektu „Polsko-ukraińska Noc Kupały”, który otrzymał dofinansowanie w ramach „Program Społecznik na lata 2022-2024”, zainicjowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Przygotowanie Polsko-Ukraińskiej Nocy Kupały pokazało jak władze Międzyzdrojów, organizacje pozarządowe, instytucje oświatowe, instytucje kultury z terenu Gminy Międzyzdroje potrafią się wspierać. Organizatorami wydarzenia była Gmina Międzyzdroje, KGW Wiklina w Wapnicy, a partnerami: OSP Lubin, Szkoła Podstawowa nr 2 w Wapnicy, Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”, Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach, Osada Pieśni Grodno oraz WOPR Międzyzdroje.