Czy Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach jest przyjazna dzieciom?
My nie musimy odpowiadać na to pytanie, ale co o tym sądzą nasi kochani Czytelnicy?
Swoje zdanie możecie wyrazić zgłaszając nas do akcji BIBLIOTEKA PRZYJAZNA DZIECIOM, której inicjatorem jest Przystanek Rodzinka.

O co chodzi?
Biblioteka Przyjazna Dzieciom jest inicjatywą, która prócz jasnej idei promocji czytelnictwa i instytucji ją wspierających, pragnie zwrócić uwagę na ogromny potencjał bibliotek - tych dużych, często funkcjonujących w szeroko rozumianej kulturze i edukacji miast, województw, a nawet w skali ogólnopolskiej, ale i tych małych, np. wiejskich, które niejednokrotnie są, poza szkołą, jedyną formą rozwoju młodego człowieka.

Do akcji można zgłosić biblioteki, które między innymi:
• posiadają aktualizowany repertuar książek dla dzieci w różnym wieku,
• promują inicjatywę aktywnej lektury z dzieckiem,
• charakteryzują się przyjazną atmosferą, a personel biblioteki jest pomocny dziecku,
• oferują różnorodny materiał – nie tylko książki, ale także audiobooki, gry edukacyjne, komiksy, materiały multimedialne itp.
• dysponują kącikiem do czytania i zabawy,
• regularnie organizują różnego rodzaju warsztaty, zajęcia edukacyjne, spotkania z autorami itp.
• posiadają ciekawą aranżację przestrzeni – np. kolorowe dekoracje, prace czytelników, tematyczne kąciki czy specjalne miejsca dla dzieci,
• współpracują z lokalną społecznością – np. ze szkołami i przedszkolami,
• lub w jakikolwiek inny sposób popularyzują czytanie jako sposób wychowania i spędzania czasu z dzieckiem oraz inicjatywę aktywnej lektury.

Przystanek Rodzinka przyjmuje zgłoszenia do 31 sierpnia 2023 r. – w formie komentarza wraz z uzasadnieniem zawierającym: nazwę biblioteki, link do niej lub jej oznaczenie – pod postem inicjującym drugą edycję akcji Biblioteka Przyjazna Dzieciom na Facebooku. W tegorocznej edycji możliwe jest również zgłoszenie biblioteki na Instagramie poprzez dodanie postu ze zdjęciem, rolką lub filmem przedstawiającym zgłaszaną Bibliotekę Przyjazną Dzieciom wraz z uzasadnieniem i oznaczeniem @przystanekrodzinka, nazwą biblioteki i oznaczeniem (jeśli posiada Instagram) oraz hashtagiem #bibliotekaprzyjaznadzieciom.

Spośród wszystkich zgłoszeń, komisja konkursowa wybierze 10 zgodnych z kryteriami oceny, najciekawszych (5 na Facebooku i 5 na Instagramie). Autorzy tych zgłoszeń otrzymają paczki z książkami, grami i materiałami edukacyjnymi dla dzieci.