25 marca 2020r. (środa) o godz. 16.00 zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach na wernisaż oraz kiermasz prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wolinie. Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki oraz osoby o wielkim sercu na to niecodzienne wydarzenie. To właśnie dla Państwa, po raz trzeci, podopieczni wolińskiego warsztatu, chcą zaprezentować cykl prac pt. „Zrobione po cichu, na strychu…”

Artyści z kawałka drewna, tkaniny, przeróżnych elementów florystycznych i naturalnych potrafią wyczarować prawdziwe dzieła sztuki. Na wystawie dominować będą prace wykonane metodą decoupage, grafiki-linoryty, driftwoodowe domy, latarnie, prace w technice kolażu… Uczestnicy zaprezentują swoje prace, które powstawały w pracowni plastyczno-zdobniczej, czyli „na strychu” pod okiem wykwalifikowanego instruktora Lucyny Wiatr, Marty Kubisiak, Ilony Szałańskiej i Mariusza Bartlewskiego.

„Strych” to magiczne miejsce, gdzie czas upływa wśród zwykłych codziennych czynności. Podczas pracy uczestnicy WZT podejmują dyskusje, rozważania o przyjaźni, dobroci oraz empatii na otaczającą ich rzeczywistość. Pracownie … dają wiele nowych możliwości, wywołują pozytywne stany psychiczne, dla których podopieczni chcą być w WTZ. Ważnym elementem jest doskonalenie sprawności manualnej, do tego potrzebują materiałów takich jak patyki, kamienie, niepotrzebne kawałki kolorowych szmatek, stare szuflady - rzeczy wytrzymałych, napiętnowanych niejedną historią, które mogą znaleźć w piwnicy albo na strychu.

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej udowadniają, że stare, na pozór niepotrzebne przedmioty można oryginalnie spożytkować, dać im niepowtarzalność, ubrać w nowe historie. To coś więcej niż recykling. Powstałe prace otrzymują drugie życie a nawet duszę. Takie twórcze doznania dają uczestnikom WTZ w Wolinie motywację do rozwoju spontaniczności i zdolności postrzegania rzeczywistości inaczej. Pozwala im wyzwolić pozytywne emocje, przełamać bierność, nadać dniu codziennemu barwność i nowy sens.

Każdy, bez wyjątku, będzie mógł zabrać ze sobą takie cudeńko „zrobione po cichu, na strychu”. Podczas wernisażu zaprezentujemy prace o różnorodnej tematyce i wykonane różnymi technikami:od abstrakcji, czyli zabawy formą, przez futurystyczne koty, obrazy, prace o tematyce marynistycznej, florystycznej, wykonane w technice kolażu,po sztukę użytkową… Organizacji kiermaszu podjęło się Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”, które wspólnie z międzyzdrojską Biblioteką chce pokazać, jak ważna w codziennym życiu, jest pomoc i lokalna integracja. Kwota uzyskana z kiermaszu zostanie w całości przekazana na konto Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wolinie z przeznaczeniem na zakup zewnętrznego sprzętu rehabilitacyjnego tzw. elementów siłowni zewnętrznej.

Liczymy na Państwa udział w tym niecodziennym wydarzeniu kulturalnym. W 2018 roku, dzięki Państwa wsparciu, udało nam się zebrać kwotę 2625,62 zł za którą został zakupiony komputer do pracowni komputerowej, w 2019 roku za zebraną kwotę 2492,90 WTZ w Wolinie wzbogacił się o sprzęt nagłośnieniowy. Serdecznie zapraszamy.

 

 Lucyna Wiatr

          Andżelika Gałecka