W środę, 27 września 2023 r. o godz. 18:00, Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach wspólnie z Nadleśnictwem Międzyzdroje mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z panem Andrzejem Szelążkiem, Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa płaskorzeźb oraz prezentacja książki „Dzieci wojny. Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia” autorstwa Andrzeja Szelążka.

Książka to zbiór wspomnień „o krzywdach i cierpieniach wyrządzonym dzieciom podczas II wojny światowej, o bolesnych wspomnieniach wielu żyjących świadków tamtych wojennych i powojennych dni”. Wojenna trauma to bagaż doświadczeń, z którym wielu ludzi musiało wejść w dorosłe życie, często skrywana, nieopowiedziana, zepchnięta w otchłań niepamięci. Andrzej Szelążek w 2016 roku po objęciu funkcji nadleśniczego w Nadleśnictwie Myślibórz wspierał prace stowarzyszenia „Dzieci wojny”, którego oddział regionalny w rejonie Myśliborza bardzo aktywnie angażował się w życie lokalnej społeczności. Autor książki wysłuchał a następnie podjął się spisania i wydania relacji osób skrzywdzonych wojną, które w dniu wybuchu II wojny światowej nie miały jeszcze 18 lat albo dopiero się narodziły. Wszystko po to, by te ludzkie losy ocalić od czeluści niepamięci, by stały się świadectwem i przestrogą dla potomnych.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie.